Anasayfa / Duyurular / Araştırmacı gazetecilik bursuna hak kazananlar belirlendi

07 Mayıs

Araştırmacı gazetecilik bursuna hak kazananlar belirlendi

P24’ün FNF vakfı desteğiyle sunduğu araştırma bursuna yapılan başvurular arasından dördü jüri tarafından desteğe değer bulundu

Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu’nun (P24), 4982 sayılı Bilgi Edinme Yasası’ndan yararlanılarak yürütülecek haber-araştırma projelerine vereceği desteğe değer görülen dört gazeteci belirlendi. Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı’nın (FNF) katkısıyla sunacağımız burslar için başvuran bütün gazetecilere çok teşekkür ediyor, kazanan meslektaşlarımızı tebrik ediyoruz.

Araştırma bursu için yapılan başvurular P24 Başkanı Hasan Cemal ile gazeteciler Rengin Arslan ve Ümit Kıvanç’tan oluşan bir jüri tarafından, isimler ve çalıştıkları kurumlar kapalı olarak, anonim bir şekilde değerlendirildi. Jüri, bütün başvuruları konu itibarıyla “desteğe değer” görmekle beraber, nihaî kararında gazetecilerin bilgi edinme hakkından yararlanarak erişmeyi planladıkları bilgilerden haberlerinde nasıl yararlanacaklarına dair sunuşlarını temel aldı.

Bu çerçevede araştırma bursuna değer görülen gazeteciler ve önerdikleri haber-araştırma konuları şöyle:

Gülin Çavuş — “Verilerle Türkiye’nin bireysel silahlanma kültürü”

Elif Akgül — “Türkiye cezaevlerinde mahpus öğrenciler”

Meral Candan — “Türkiye’nin sınırlarını açmasıyla beraber ve öncesinde devlet yetkililerinin göçmenlerin Avrupa’ya geçişlerinde oynadığı rol”

Batuhan Durmuş — “İstanbul’da sarı taksi piyasası”

Desteğe hak kazanan gazetecilere jürinin projeleriyle ilgili yaptığı değerlendirmeyi ve önümüzdeki süreçle ilgili ayrıntılı bilgilendirmeyi önümüzdeki günlerde aktaracağız. Koronavirüs salgını çerçevesinde alınan önlemler nedeniyle projenin planlamasında ve takviminde yapılan değişiklikler de kendilerine iletilecek.

Başvuruda bulunup projesi bu aşamada desteklenemeyen gazetecilere ise yine jürinin kısa değerlendirmelerini önümüzdeki günlerde iletmiş olacağız.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design