Anasayfa / Etkinlikler / Duyurular / Hasan Cemal’den yeni kitap: DELİLA

02 Şubat

Hasan Cemal’den yeni kitap: DELİLA

Kendi deyimiyle “şarkı söyleyen bir gerilla” olan Delila’nın dağ günlükleri Hasan Cemal’in gazetecilik merakı sayesinde günyüzüne çıkıyor

Kitabı satın almak için: Everest yayınları 

Hasan Cemal’in yeni kitabı “Delila: Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri,” Everest Yayınları’ndan çıktı. Bugünden itibaren kitapçılarda bulabileceğiniz kitabın Yasemin Çongar imzalı arka kapak yazısı şöyle: 
Hasan Cemal bir gün bir çığlık duydu. Kürdistan dağlarından yankılanan genç bir kadın sesi “Berxwedan jiyane” diyordu; “Yaşamak direnmektir!”
O çığlığı unutmadı Hasan Cemal, sesin sahibinin peşine düştü.  Son nefesini çoktan o dağlara üflemiş olan genç kadını bulamadı ama onun ailesini, arkadaşlarını, yoldaşlarını ve kelimelerini buldu.
O genç kadının adı Delila; kendi deyişiyle “şarkı söyleyen bir gerilla.”
Bugün “Kürtlerin Sezen Aksu’su” diye tarif ediyorlar Delila’yı. Onun dağlarda kaydettiği şarkılarını dağlarda ve şehirlerde dinleyip söylüyorlar hâlâ.
O sesin hikâyesini bilen ise pek az.
Hasan Cemal, Delila’nın ya da Silvanlı Şenay’ın dağa çıkmadan önceki hayatını, en yakınlarıyla konuşarak öğrendi ve yazdı.
Delila’nın dağdaki günlerinin hikâyesini ise, Hasan Cemal’in gazeteci merakı ve inadı sayesinde kendi kelimelerinden öğrenebiliyoruz.
Şenay’ın ailesinin korumak için saklayıp, yerini unuttuğu dağ günlükleri Hasan Cemal eliyle yeniden nefes alıyor; bir gerillanın yaşadıklarını, hissettiklerini kendi iç sesinden duyabiliyoruz.
Bu günlüklerde bazen çocuksu denecek kadar saf, bazen tereddütlü, bazen oyunbaz, bazen öfkeli, bazen neşeli gencecik bir kadın konuşuyor.
Delila’nın günlükleri, bir gerillanın iç konuşmalarını Türkiye’de ilk kez okura ulaştırıyor. Hasan Cemal’in aradan çekilip bizi Delila’yla başbaşa bıraktığı bu kitap, savaşın en yalın ve en vahşi gerçeğini de hatırlatıyor yeniden.
En çok çocuklar öldü bu savaşta. En çok onları kaybettik.
 


Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?
?
?
?
?

P24’E YAZIN

Proje ve çalışmalarımızla
ilgili düşünce, öneri
ve görüşlerinizi
bize buradan iletebilirsiniz.

FİKRİNİ PAYLAŞ
P24’E YAZIN
Proje ve çalışmalarımızla ilgili düşünce, öneri ve görüşlerinizi bize buradan iletebilirsiniz.

Fikrini paylaş >>
© TUM HAKLARI SAKLIDIR.

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design