Anasayfa / Etkinlikler / Hukuk Birimi / Erdoğan'a hakaretle suçlanan Baydar'a takipsizlik kararı

18 Eylül

Erdoğan'a hakaretle suçlanan Baydar'a takipsizlik kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Baydar'ın Erdoğan'a hakaret ettiği iddiaları hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi

Basın Savcılığı, Bugün gazetesinde yayınlanan iki köşe yazısı nedeniyle hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaratten soruşturma açılan gazeteci Yavuz Baydar hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Erdoğan, Baydar’ın kaleme aldığı, 14 Ağustos tarihinde Bugün Gazetesi’nde yayınlanan Tek hedef var artık: Sorunlu İktidarı Uzattıkça Uzatmak ve 17 Ağustos tarihinde aynı gazetede yayınlanan “Değişmiştir Derken Sistemi Çökertmek Ancak Böyle Olur” başlıklı köşe yazılarında kendisine hakaret edildiğini savunmuş ve Baydar’dan şikayetçi olmuştu. P24 Hukuk Birimi”nin desteklediği Yavuz Baydar geçtiğimiz hafta kendisine isnat edilen suçla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu’unda ifade vermişti.

Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla ilgili soruşturmayı Cuma günü karara bağlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı her iki yazının da Anayasa’nın 28. ve 32. Maddeleri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) 10. maddesi ve 5187 sayılı Basın Kanunun 1 ve 3. maddelerinde düzenlenen ve ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olan basın özgürlüğünn basının fikir, yorum ve haberleri yayma hakkı yanında kişilerin bunlardan yararlanma haklarını da güvence altına aldığı gereçksiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.  Savcı aynı zamanda, kararında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) birçok kararına da değindi.
 
 
 
 
Etiketler: p24 hukuk birimi , yavuz baydar , takipsizlik , erdoğan'a hakaret ,

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design