Anasayfa / Etkinlikler / Hukuk Birimi / Punto24, yayın yasağı kararına itiraz etti

13 Ocak

Punto24, yayın yasağı kararına itiraz etti

İtiraz dilekçesinde yayın yasağı kararının Anayasa’nın 22 ve 26. maddeleri ile İHS’nin 10. maddesine aykırı olduğu belirtildi

 
Punto 24 Bağımsız Gazetecilik Platformu, dün Sultanahmet’te gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrası getirilen yayın yasağı kararına itiraz etti.

İntihar bombacısı dahil 11 kişinin öldüğü ve 15 kişinin yaralandığı saldırı sonrası İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 2016/223 Değişik İş sayılı kararı ile Sultanahmet meydanında yapılan terör saldırısı ile ilgili haber ve eleştiri yapmak yasaklanmıştı.

Punto24, avukat Veysel Ok aracılığıyla İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’ne bugün gönderdiği itiraz dilekçesinde, ilgili kararın Anayasa’nın 22 ve 26, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. ve 5187  sayılı Basın Kanun’un 3. maddesine açıkça aykırı olduğunu savundu.

Dilekçede itiraz konusu yayın yasağı kararıyla, Türkiye’de yaşayan herkesin Anayasa'nın 26. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesi ile güvence altına alınan ifade özgürlüğü, Anayasa’nın 22. maddesi ile güvence altına alınan haberleşme özgürlüğünün ihlal edildiği belirtildi.

Punto24’ün dilekçesinde bir yargıcın yasaların kendisine vermediği bir yetkiyi kullanamayacağı ve eleştiri hakkının mahkeme kararı ile yasaklanmayacağı belirtilerek, mahkeme kararının  açık bir sansür olduğunu ve sansürün Anayasa ile yasaklandığı ifade edildi. (P24)
Etiketler: punto24 , yayın yasağı kararı , itiraz , anayasa , ihs ,

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design