Anasayfa / Etkinlikler / Projeler / RTÜK raporuna CHP ve HDP’den olumlu dönüş

12 Haziran

RTÜK raporuna CHP ve HDP’den olumlu dönüş

Raporda RTÜK’ün şeffaf ve bağımsız bir kamu hizmeti vermesi istenmişti

 

Bağımsız Gazetecilik Platformu Punto 24’ün (P24), Güneydoğu Avrupa Medya Gözlemevi (South East European Media Observatory) projesi çerçevesinde hazırlamış olduğu Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) hakkında uzman görüşlerini içeren rapora meclisteki iki partiden olumlu görüş geldi. 

P24 geçtiğimiz Eylül ayında başladığı Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) yönelik çalışma raporunu TBMM milletvekillerine ve mevcut RTÜK üyelerine yeni anayasa sürecinde göz önünde bulundurmaları istemiyle e-posta ve posta yoluyla göndermişti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili Kazım Arslan ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul e-posta ile çalışma için teşekkür ederek raporu dikkate alacaklarını belirtirken, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) vekillerinden dönüş olmadı.

Rapor içeriği 

RTÜK’ün rolü, yapısı, kompozisyonu, işlevi, etkinliği ve hakkaniyetli kararlar verip vermediği gibi konuları irdeleyen raporda RTÜK’le ilgili olarak öne çıkan en büyük sorunun, kurumun bağımsızlığının olmaması ve siyasi iktidarlar tarafından bir ödüllendirme veya cezalandırma aracına dönüştüğünün altı çizildi. Ayrıca kurumun giderek şeffaflıktan uzaklaştığı, çoğu kararını ve kararların alınma süreçlerinde yapılan tartışma metinlerini kamuoyuyla paylaşmadığı konusu da raporda göze çarpan noktalardan biriydi. 

Raporun içeriği 17 Şubat 2016 tarihinde P24 tarafından Medya Gözlemevi projesi çerçevesinde, uzman ve akademisyenlerin katılımıyla düzenlemiş olduğu bir yuvarlak masa toplantısında şekillenmişti. Toplantıya, sözlü ve yazılı görüşleriyle RTÜK eski üye ve başkanı Davut Dursun, RTÜK eski üyeleri Hülya Alp, Ali Öztunç ve Korkmaz Alemdar, gazeteci/akademisyen Bülent Çaplı ve akademisyen Aslı Tunç katıldılar; ayrıca gazeteciler Tuğba Kaplan, Nilay Vardar ve P24'ten Barış Altıntaş da tartışmacı ve katkıcı olarak yer aldılar.

Balkanlar ve Güneydoğu Avrupa’da faaliyet gösteren ve 10 bölge ülkesinden toplam 10 medya ve ifade özgürlüğü kuruluşundan oluşan bir Güneydoğu Avrupa Medya Gözlemevi (SEE Media Observatory) projesi çerçevesinde gerçekleşen toplantı sonucu oluşan raporda üç öneri yer aldı:
 

- RTÜK şeffaf olmalıdır. 

-RTÜK bağımsız olmalıdır.

-RTÜK düzenleyici ve geliştirici bir kamu hizmeti kurumuna dönüşmelidir.

Raproun tamamına ulaşmak için tıklayın  

 

(P24)


Etiketler: p24 , güneydoğu avrupa medya gözlemevi , rtük , rapor , chp , hdp ,

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design