Anasayfa / Etkinlikler / Projeler / AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri Sahiplerini Buldu

30 Haziran

AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl ilk kez verilen AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri’nde birincilik “Tır Tutanağı” başlıklı haberiyle Fatih Yağmur’un oldu

Bağımsız Gazetecilik Platformu Punto 24 tarafından düzenlenen AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri 29 Haziran’da düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.
 
Prof Yasemin İnceoğlu'nun başkanlığında, Prof Arzu Kihtir, Tuğrul Eryılmaz, Hasan Cemal ve Cengiz Çandar'dan oluşan bağımsız jüri ikincilik ödülü 'Makam aracın 1 milyon TL' haberiyle Nurettin Kurt'a verilirken üçüncülük ödülü  'Bingöl'de iki polisi şehit eden mermiler öldürülen dört kişinin elinden çıkmamış!' haberiyle Tahir Alperen'e verildi.
 
Avrupa Birliği desteğiyle, Güneydoğu Avrupa Profesyonel Medya Ağı (SEENPM) işbirliğinde Bağımsız Gazetecilik Platformu Punto 24 tarafından düzenlenen AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri bugün İstanbul Cezayir Restoran'da gerçekleşen törenle sahiplerine verildi.
 
Yolsuzluk, görev suiistimalleri ve organize suç faaliyetleri gibi alanlarda iktidar yapılarını sorgulama, şeffaflığa katkı sağlama ve kamuoyunda etki yaratmada başarılı bulunan, 2014 yılı içinde yayınlanmış özgün habercilik örneklerinin ödüllendirildiği geceye çok sayıda gazeteci, yazar, medya örgütü temsilcisi, diplomat ve akademisyen katıldı.
 
P24 kurucularından Yavuz Baydar ve Andrew Finkel, açılış konuşmalarında gazeteciliğin büyük baskı altında olduğu bir dönemde Türkiye’de medya bağımsızlığını destekleyen bir ödül programının büyük önem taşıdığını altını çizdi.
 
Baydar, “Kişisel olarak hangi bedeli ödeyecek olursa olsunlar, vicdanları ve mesleki ilkelere olan bağlılıkları nedeniyle doğru olanı yapmayı seçen ve mesleki dürüstlük için mücadele etmeye hazır gazeteciler her zaman var olacaktır” diye de ekledi.
 
Ödül töreni konuşmacılarından Andrew Finkel ise Türkiye’de cesur gazetecilerin genellikle cezalandırıldığını fakat bu akşam, cesur haberciliğinin ödüllendirildiği vurgusu yaptı. 

Törende bir konuşma yapan AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Andreea Schmidt, AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri’nin ilk kez verildiğini hatırlatarak, temel hak ve özgürlükler, nüfuzun kötüye kullanımı ve yolsuzluk temalı haberlerin ödül programı açısından önemli olduğunu söyledi.
 
Basın özgürlüğünün, AB’nin üzerine kurulduğu temel değerlerden olduğunu söyleyen Schmidt, Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’nin üyelik sürecinde bu konuya özel önem verdiğini belirtti. “Gazetecilerin Türkiye’de ifade özgürlüğü alanında yaşadığı zorlukların farkındayız. Avrupa Birliği, Türkiye’nin ifade özgürlüğü konusundaki çabalarına destek olmaktadır ve bu konuda yasal çerçeve ile idari ve adli uygulamaları güçlendirmek adına atılacak adımlara da katkı sunmaya hazırdır. Gazeteciliğin durumunu ve standartlarını geliştirme konusunda işbirliği yapmaya hazırız. Amacımız, iktidar sahiplerinden hesap sorabilen özgür bir medya kurulması. Bu anlamda araştırmacı gazetecilik büyük önem taşıyor” dedi. 
 
Hasan Cemal: Bağımsız gazetecilik sonunda kazanacaktır
 
Ödül töreninde konuşan P24 Onursal Başkanı Hasan Cemal muhabirin özgürce haberini kovalayabildiği ülkelerde demokrasinin olduğunun altını çizdi: “Son yıllarda bizim mesleğimizin gazeteciliğin üzerinde kabus gibi kap kara bir bulut çöktü. Ve gazeteciliğin özü olan haberciliği dumura uğratmaya çalışan, bağımsız, özgür haberciliği ve gazeteciliği yok etmeye çalışan bir Erdoğan düzeni kurulmaya çalışıldı. Ve bu mesleğin özü olan haberciliği büyük ölçüde olumsuz etkiledi. Bu ödüller, bu ödüllerden üçünü kazanan meslektaşım bu kabus dönemini bir tarafından kırmaya başladı. Ve zaten bu olumsuz, karanlık dönem 7 Haziran ile birlikte dağılmaya başladı. Bu ödüller özgür ve bağımsız gazeteciliğin bu ülkede de durdurulamayacağının çok net bir belirtisi oldu.” dedi.
 
Cemal 'Özgür ve bağımsız gazetecilik sonunda kazanacaktır. Bu zaten demokrasinin kazanması demektir' diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri sahiplerine dağıtıldı.
Üçüncülük ödülü, 4 Kasım 2014 tarihinde t24.com.tr’de yayınlanan “Bingöl'de iki polisi şehit eden mermiler öldürülen dört kişinin elinden çıkmamış!” başlıklı haberiyle Tahir Alperen'e  verildi. Tahir Alperen ödülünü İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof Dr Arzu Kihtir'den aldı.


 Nurettin Kurt Hürriyet Gazetesi’nde 13 Aralık 2014 tarihinde yayınlanan 'Makam aracı 1 Milyon TL' başlıklı haberi ile en iyi araştırmacı gazetecilik haberi kategorisinde ikincilik ödülüne layık görüldü. Kurt, gazeteci Tuğrul Eryılmaz'dan aldığı ödülünü ise muhalif haberler yaptıkları için işlerinden kovulan arkadaşlarına ithaf etti.
 
Nurettin Kurt'a ödülünü teslim eden Tuğrul Eryılmaz gazetecinin sahaya çıkarak haberi toplayan ve yorum yapmadan haberi okuyucuya sunan kişi olduğunun altını çizerek “Gazeteci köşe yazarı değildir. Biz gazeteciler kendi kazdığımız kuyuya düştük. Fakat o kuyudan çıkacağız,” diyerek, gazetecilerin baskılar karşısında birlik olması gerektiğini vurguladı.


 

Bağımsız jüri, 2014 yılı büyük ödülünü ise 3 Ocak 2014 tarihinde Radikal Gazetesinde yayınlanmış olan 'TIR  tutanağı' başlıklı haberiyle Fatih Yağmur'a verdi. Jüri Başkanı Yasemin İnceoğlu'ndan ödülünü alan Yağmur, "Haberi bir buçuk yıl önce imza atmıştım. Haberi yaptıktan sonra benim için hayatımın en zor dönemi başlamıştı. Hakaret ve tehditlerle başlayan sorunlar 15 Ağustos 2015 tarihinde işsiz bırakılmamla neticelendi. Bir muhabir olarak imza attığınız haberlere o denemde sevinemiyor, ‘başıma ne gelecek’ diye endişeyle bekliyordunuz. Geçen bir buçuk yılın ardından bir haberim için seviniyorum. Bana bu sevinci yaşatan avrupa birliğine P’24’e teşekkür ediyorum" diye konuştu.
AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülü nedir
 
Avrupa Birliği'nin mali desteğiyle düzenlenen AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri, Türkiye ve Balkanlar'daki altı ülkeyi (Arnavutluk, Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Kosova ve Bosna-Hersek) kapsıyor. AB'nin toplam 210 bin Euro ile destek verdiği, ilk aşamada üç yıllık bir süreci kapsayan projenin amacı, bölgede araştırmacı habercilerin başarılarını görünür kılıp ödüllendirmek, sorgulayıcı ve bağımsız haberciliğin kalitesinin yükselmesine yardımcı olmak ve aynı zamanda, AB ile üyelik müzakerelerinde kriterlere uyumun değerlendirilmesine katkıda bulunmak. Ödüller, belli bir yıl içinde farklı medya mecralarında yayınlanmış olan çalışmaları kapsıyor. Örneğin bu yıl ilki verilenler, 1 Ocak-31 Aralık 2014 dönemindeki ürünler arasından yapılan ayrıntılı seçme işlemi sonunda belirlendi. Ödül sahiplerine her ülkede toplam 10 bin euro öngörülüyor ve kural gereği paylaştırılıyor. Ardından, yine her yıl, yedi ülkenin 'galipleri' arasından bir 'bölge birincisi', Guardian Vakfı Direktörü Peter Preston'ın başkanlığındaki jüri tarafından belirlenecek ve bu kişi Londra'da ağırlanacak.


 
Etiketler: p24 , ab , gazetecilik , ödül , Arzu kihtir , tuğrul eryılmaz , yasemin inceoğlu , hasan cemal , cengiz çandar , fatih yağmur ,

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design