Anasayfa / Güncel / Yedi gazeteciye Almanya bursu

11 Nisan

Yedi gazeteciye Almanya bursu

P24 ve FES ortak jürisi “Çatışmalı Dönemlerde Gazetecilik: Almanya Deneyimi” programına katılacak gazetecileri belirledi

 
Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) ile Friedrich Ebert Stiftung (FES) tarafından başlatılan “Çatışmalı Dönemlerde Gazetecilik: Almanya Deneyimi” başlıklı araştırma programı kapsamında yedi gazeteci mayıs ayında Hamburg ve Berlin kentlerinde düzenlenecek bir çalışma gezisine katılma hakkı kazandı. Bu gazeteciler gezi ertesinde yazacakları birer makale ile P24 Medya Kitaplığı dizisinden yayımlanacak olan Çatışmalı Dönemlerde Gazetecilik kitabında da yer alacaklar.
 
P24 ve FES ortak jürisi 11 Nisan’da toplanarak, araştırma programına yapılan başvuruları değerlendirdi. Toplam otuz altı adayın birer makaleyle başvurduğu programa katılımın niceliği kadar niteliği de yüksekti. P24 ve FES bu durumu gözeterek daha önce beş olarak açıklanan burs sayısını yediye çıkarmaya karar verdi.
 
Jürinin adayların makaleleri üzerinden yaptığı değerlendirme sonucunda, programa burslu olarak katılmaya hak kazanan gazeteciler şunlar:
 
Begüm Zorlu (Bianet)
Eyüp Tatlıpınar (Freelance)
Faruk Ayyıldız (Evrensel)
Fatma Edemen (Jiyan)
Hatice Kamer (BBC Türkçe)
Kemal Göktaş (Cumhuriyet)
Uygar Gültekin (AGOS)“Çatışmalı Dönemlerde Gazetecilik: Almanya Deneyimi” programı, gerek Nazi Almanyası’nda gerek Almanya’nın ikiye bölündüğü Soğuk Savaş döneminde Alman gazetecilerin baskı, çatışma, şiddet ve her şeye rağmen barış dilinin korunması bağlamındaki deneyiminin Türkiye’de de öğrenilmesi ve paylaşılması amacını taşıyor.

P24-FES ortaklığındaki programa katılım hakkı kazanan gazeteciler, 9-13 Mayıs 2016 tarihlerinde bütün masraflarının karşılanacağı bir Almanya gezisine katılacaklar.

Geziye davet edilen gazeteciler, Hamburg ve Berlin şehirlerinde “Çatışmalı Dönemlerde Gazetecilik’’ üzerine kapsamlı görüşmeler yapma imkanı bulacak.
 
Gezi sonrasında, katılımcı gazetecilerin gerek Almanya’daki çalışma turunda elde ettikleri izlenimleri, yaptıkları söyleşileri, ulaştıkları bilgileri içeren, gerekse – tercih etmeleri halinde – bu izlenimler ışığında Türkiye medyasının “Çatışmalı Dönemlerde Gazetecilik” konusundaki deneyimini irdeleyen en az beş bin kelimelik birer makale yazmaları gerekecek.
 
Bu makaleler P24’ün editoryal desteğiyle nihai halini aldıktan sonra Kasım 2016’da yayımlanması planlanan Çatışmalı Dönemlerde Gazetecilik kitabında yer alacak.

Burs neleri içeriyor?

Programa kabul edilen yedi gazetecinin Almanya gezisinin bütün masrafları, uçak, konaklama ve yemekler dahil olmak üzere FES tarafından karşılanacak. Bu gezi için gerekli vize masrafı da yine FES’in katkısıyla ödenecek.

P24, program kapsamında yazacakları makale karşılığında her gazeteciye 2000 TL telif ödeyecek.

Gezi sırasında gazetecilerin yapacakları görüşmelerde Almanca-Türkçe-Almanca çeviri hizmeti sağlanacak. (P24) 

Etiketler: p24 , projeler , almanya , fes , hamburg , berlin ,çatışmalı dönemlerde gazetecilik

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design