Anasayfa / Güncel / Gazetecilere Almanya’da eğitim bursu

07 Kasım

Gazetecilere Almanya’da eğitim bursu

4-10 Aralık tarihlerindeki program için başvurular 15 Kasım tarihine kadar kabul edilecek


 
Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı (FNST) gazeteciler için Almanya’ya bir seyahat ve eğitim programı gerçekleştirecek.
 
4-10 Aralık 2016 tarihleri arasında Almanya’da gerçekleşecek program kapsamında Alman basının kurumsal ve hukukî altyapısı ve çalışma prensipleri tanıtılacak. Çeşitli gazete ve haber dergilerinin yanı sıra Alman Gazeteciler Sendikası (Deutscher Journalisten Verband), Basın Konseyi (Deutscher Presserat) ve Alman Federal Basın Birliği (Bundespressekonferenz) gibi kurumlar ziyaret edilecek.
 
Eğitim programı kapsamında “kendiliğinden örgütlenme”, “haber sitesi yönetimi,” “bir medya kuruluşunu internette tanıtma” ve “veri gazeteciliği” temalarında eğitimler verilecektir. Eğitimlerin tam içeriği önümüzdeki tarihlerde netleştirilecektir.
 
Gazeteciler, 8 Aralık’ta Berlin’de Avrupa’nın geleceği üzerine düzenlenecek “Future Conference” adlı etkinliğe de katılacaktır.
 
Kimler başvurabilir?

Yazılı basın veya dijital medyada çalışan veya serbest gazetecilik icra eden ve en az beş yıllık profesyonel tecrübeye sahip tüm gazeteciler başvurabilirler. Kurumlardan, programa 150 euro'yu aşmayacak şekilde katkı istenebilir. 

Nasıl başvuracaksınız?

Programa katılmak isteyen gazetecilerin en az beş yıl tam zamanlı aktif gazetecilik deneyimine sahip olması şartı aranıyor. Şu anda bir medya kuruluşunda çalışıyor olmak ise şart değil. Yabancı dil bilgisi avantaj olabilir ancak şart koşulmuyor. Katılım, Türkiye’nin her yerinden gazetecilere açık.
Programa yapılacak başvuruların şu unsurları içermesi gerekiyor:

1) “Avrupa’nın Geleceği” üzerine, Birliğin karşılaştığı sorunlarda bağımsız gazeteciliğin oynayabileceği/oynaması gereken rolün ne olduğu üzerine 500 kelimeyi aşmayacak bir başvuru mektubu. Başvuru yazısı, bağımsız ve internet gazeteciliğinin geleceği ve bu süreçteki gelişmelerin Avrupa’nın geleceğine olabilecek katkısı üzerine görüşler içerebilir. Yazarın Almanya gazetesinden nasıl yararlanmayı düşündüğü üzerine öngörülerinin yer alması bir “artı” sayılacak.

2) Gazetecilerin mesleki deneyimini yansıtan kısa birer özgeçmiş. Dileyen gazeteciler, haber-röportaj, makale ve diğer ürünlerinin birer örneğini veya linklerini de paylaşabilirler.
 
Başvuru ve değerlendirme takvimi

Yukarıdaki unsurları içeren başvuruların 15 Kasım 2016 tarihine kadar info@platform24.org adresine gönderilmesi gerekiyor.
Başvurular P24 ve FNST’ninin oluşturacağı ortak bir jüri tarafından değerlendirilecek ve programa davet edilecek gazeteciler  18 Kasım 2016  tarihinde açıklanacak.

 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design