Anasayfa / Güncel / Çavuşoğlu’na da vize yok

07 Mart

Çavuşoğlu’na da vize yok

Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’ne sevk edilmesi yalnızca Cumhuriyet gazetesinde yer aldı


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın referandum propagandası yapmasına izin vermeyen Almanya’da, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hamburg’da yapacağı toplantı otelin eksiklikleri gerekçe gösterilerek iptal edildi.  
Sözcü manşetten verdiği habere, “Almanya’dan Nazi sözüne misilleme” başlığını attı. Haberde, “Almanya, Türk bakanların ülkesindeki toplantılarına yasak getirdi. CHP’li Deniz Baykal Almanya’yı protesto için oradaki toplantısını iptal etti. Sadece, Bakan Nihat Zeybekçi’nin konuşmasına izin verildi. Erdoğan yasaklara Nazi benzetmesi yaptı. Almanya, dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve eski Bakan Yıldız’a da yasak getirdi. Çavuşoğlu’nun başka bir yerde konuşacağı iddia edildi” ifadeleri yer aldı.

Milliyet habere birinci sayfasının altında, “Almanya’da yeni kriz” başlığıyla yer ayırdı ve “Almanya’da dün de Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Hamburg’daki toplantısı otelin yangın önlemlerinin yetersizliği nedeniyle iptal edildi. Çavuşoğlu’nun konuşması için başka bir salon ayarlandığı, ancak bunun bugün açıklanacağı bildirildi. Hessen eyaletinde eski Enerji Bakanı Yıldız’ın vereceği konferans ise salonun kira sözleşmesinin iptal edilmesi nedeniyle gerçekleştirilemeyecek” ifadelerini kullandı.

Hürriyet ön sayfasının altındaki habere, “Çavuşoğlu: Görülmemiş baskı var” başlığını attı ve “Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, konuşma yapacağı salonun değiştirilmesiyle ilgili konuştu: ‘Tarihte görülmemiş baskı uygulayarak tüm programlarımızı iptal etmeye çalışıyorlar. Ben giderim. Kimse beni durduramaz’” ifadelerine yer verdi.  

“Türkiye için kritik başvuru”

Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması (MICT), Türkiye’nin ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında tutuklanan Uluslararası Ceza Mahkemeleri yargıcı Aydın Sefa Akay’ı serbest bırakmamasını BM Güvenlik Konseyi’ne taşıyacak.
Cumhuriyet habere ön sayfasının altında, “Türkiye için kritik başvuru” başlığıyla yer verdi ve “Türkiye, FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan BM Uluslararası Ceza mahkemesi yargıcı Aydın Sefa Akay’ın serbest bırakılmaması nedeniyle Güvenlik Konseyi’ne sevk edildi” dedi.  

“Skandal görüntü sonunda bulundu”

Özel Harekat’ın evine baskın yaparak öldürdüğü Dilek Do16ğan cinayetine ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı.

Evrensel gazetesi manşetin yanındaki haber için, “Doğan davasında yeni görüntüler” başlığını kullandı ve “Evine yapılan baskında polis kurşunuyla öldürülen Dilek Doğan cinayetine ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde özel harekat polisinin birini vurduğu emniyet amirine bildiriliyor” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi habere manşetin yanında, “Skandal görüntü sonunda bulundu” başlığıyla yer ayırdı. Haberde, “Polisin, Küçük Armutlu’daki evine yaptığı baskında vurarak öldürdüğü Dilek Doğan’ın öldürülme anına ilişkin yeni görüntülere Birgün ulaştı. Görüntüleri çeken polis, ‘Özel harekat bunu nasıl yapar’ diyor. Videoda polisin havaya dört el ateş açtığı duyuluyor” ifadeleri yer aldı.

“Hukuksuzluk AİHM’de”
Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Hukuksuzluk AİHM’de” başlıklı habere yer verdi: “Cumhuriyet’i susturma operasyonunda tutuklanan gazetemiz yazar ve yöneticilerinin avukatları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurarak ‘salıverme’ kararı verilmesini talep etti. Gazetemizin 9 yazar ve yöneticisinin 5 Kasım 2016’da, yurtdışından gelen Akın Atalay’ın ise 12 Kasım 2016’da tutuklandığı belirtilen başvuruda, tutuklama kararlarına yapılan itirazların reddedildiği anımsatıldı. Tutuklama kararına ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne 26 Aralık 2016’da yapılan başvuruya ilişkin dilekçelerin alındığını gösteren bir belgeye dahi ulaşılamadığı vurgulanan AİHM başvurusunda, dosyanın öncelikli olarak incelenmesi ve ‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ‘özgürlük ve güvenlik hakkı’ başlıklı 5. maddesi ile ‘ifade özgürlüğü’ başlıklı 10. Maddesinin ihlal edildiğine karar verilmesi istendi.”  

Gazete manşetin altında ise, “AKP’de hayır sıkıntısı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Referanduma 40 gün kala AKP, anketlerden istediği sonucu alamamanın sıkıntısını yaşıyor. Parti içindeki ‘kararsızlar’ ve ‘hayırcılar’ın yanı sıra MHP tabanının hayır direnişi ve CHP’lilerin tamamının net şekilde hayır demesi, AKP’deki gerilimi yükseltiyor. AKP için tek sorun, MHP’deki hayırcılar değil. Anketler AKP’ye oy verenlerin en az yüzde 5’inin hayır diyeceğini gösteriyor. Kararsızlar, sandığa gitmeyecekler ve 'gizli hayırcı’lar hesaplandığında bu oranın yüzde 10’u bulmasından kaygı duyuluyor” ifadeleri kullanıldı.      

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design