Anasayfa / Güncel / Özgür Gündem nöbetçi yayın yönetmenlerine ceza

07 Mart

Özgür Gündem nöbetçi yayın yönetmenlerine ceza

Özgür Gündem davasında yargılanan Nadire Mater, Yıldırım Türker ve Murat Uyurkulak hapis cezası alırken Hasan Cemal’e para cezası verildi


Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin nöbetçi yayın yönetmenliği kampanyasına katılan isimlerden altısının davası bugün İstanbul’da görüldü.
 
Nöbetçi yayın yönetmenlerinden gazeteciler Nadire Mater ve Yıldırım Türker ve yazar Murat Uyurkulak hapis cezasına çarptırılırken gazeteci Hasan Cemal’e 6 bin TL hapis cezası verildi. Oyuncu Jülide Kural ve Özgür Gündem yazarı İlham Balık’ın duruşması ise 28 Mart tarihine ertelendi.
 
Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amaçlı başlatılan nöbetçi yayın yönetmenliği kampanyasına kampanyanın yürürlükte olduğu 3 Mayıs-7 Ağustos 2016 tarihleri arasında toplam 56 kişi katıldı. Bunların 50’sine soruşturma açılırken soruşturmaların 38’i davaya dönüştü.
 
38 nöbetçi yayın yönetmeni hakkında yayın yönetmenliği yaptıkları günlerde gazetede çıkan haber ve yazılar dolayısıyla Terörle Mücadele Kanunu’nun 7. maddesi gereği  “terör örgütü propagandası yapmak” ve 6. Maddesi gereği “terör örgütlerinin bildiri veya açıklamalarını basma veya yayınlamak” suçlamalarıyla dava açılmıştı. Bu isimlerin beşi ve Özgür Gündem yazarı İlham Bakır bugün İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkarıldı.
 
Duruşmaların görüldüğü İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi Mater'i “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 15 ay hapis cezasına çarptırdı, ceza ertelendi. Mater "örgüt açıklamalarını basma ve yayınlama" suçundan da 10 ay hapse mahkûm edildi, ceza denk gelen 6 bin TL para cezasına dönüştürüldü.
 
Mahkeme heyeti Türker’i ise “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırdı, ceza ertelendi.
 
Mahkeme daha sonra Hasan Cemal’in “propaganda” suçlamasından beraatine karar verirken, “örgüt açıklamalarını basma ve yayımlama” suçundan 10 ay hapsine bu cezanın da denk gelen 6 bin TL para cezasına dönüştürülmesine hükmetti.
 
P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu Başkanı ve T24 yazarı Cemal, esas hakkındaki savunmasında kendisinin "Ben burada özgür ve bağımsız medyayı savunmak için bulunuyorum. Gazeteciliğin suç olmadığını savunmak için de buradayım. Kürt gazetecilerin özgür olmadığı bir ortamda Türk gazetecilerin de özgür olamayacağını savunmak için buradayım" dedi. "73 yaşındayım, 47 yıllık gazeteciyim. Kürt sorununun şiddetten uzak barış içinde çözülebileceğine inanıyorum” diyen Cemal, Özgür Gündem’deki meslektaşlarıyla dayanışma amacıyla nöbetçi yayın yönetmenliği yaptığını, bugüne kadar Kürt sorunuyla ilgili yazdığı dört kitap ve çok sayıda haber ve yazıya rağmen hakkında “propaganda” ya da “propagandaya alet olmak” iddiasıyla herhangi bir soruşturma açılmadığını söyledi.
 
Yazar Uyurkulak ise “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı, ceza ertelendi. Uyurkulak’ın avukatı Hürrem Sönmez duruşmada “gazetelerin yayın politikalarını değerlendirecek olan okurdur, mahkemeler değildir,” dedi.
 
Özgür Gündem nöbetçi yayın yönetmenlerinin yargılandığı duruşmalara önümüzdeki aylarda devam edilecek.
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design