Anasayfa / Güncel / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – ÖZEL

31 Mart

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler – ÖZEL

Çoğunluğu gazeteci toplam 29 kişinin “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davada dün sanık savunmaları ve tanık ifadeleri dinlendi.

Tutuklu gazetecilerin duruşmasında dördüncü gün tamamlandı
 
Çoğunluğu gazeteci toplam 29 kişinin “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davada Perşembe günü sanık savunmaları ve tanık ifadeleri dinlendi.
 
İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 25’i tutuklu 29 sanığı “FETÖ medya yapılanmasını” oluşturmak ve “örgütün algı faaliyetlerine katılmakla” suçlanıyor. Duruşmaya haklarında yakalama kararı bulunan Habertürk TV eski yargı muhabiri Bülent Ceyhan ve “fuatavni” Twitter hesabının sahibi olduğu iddia edilen Said Sefa dışındaki sanıklar katılıyor.
 
Pazartesi gününden beri devam eden duruşmanın dördüncü gününde tutuklu sanıklar Yetkin Yıldız ve Ünal Tanık savunmalarını sundu, ardından tanıkların ifadeleri dinlendi.
 
Kapatılan Aktif Haber sitesinin genel yayın yönetmeni Yetkin Yıldız savunmasında savcının fuatavni hesabı hakkında haberler yayınladığı için kendisinin terör örgütü üyesi olduğuna kanaat getirdiğini aktararak kendisinin Twitter’da 2.5 milyon takipçisi olan bir hesapla ilgili haber yaptığını söyledi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin aleniyet kazanan bilginin yayınlanmasının yasaklanamayacağına hükmettiğini hatırlatan Yıldız sitede yapılan haberlerin Anayasa’nın güvence altına aldığı ifade özgürlüğü kapsamında haberler olduğunu savundu.
 
Yıldız Bank Asya’ya 2300 TL para yatırmakla da suçlandığını hatırlatıp, kendisinin bu parayı yatırdığında bankanın TMSF kontrolünde olduğunu, buna rağmen kendisinin bu sebeple terör örgütü üyeliğiyle suçlandığını söyledi. Yıldız, “Bankaya para yatırma diye suç var mı? Ben 2300 TL yatırdım diye ya da haber yaptım diye dokuz aydır tutukluyum,” dedi.
 
Duruşmada daha sonra kapatılan Rota Haber sitesinin kurucusu tutuklu sanık Ünal Tanık savunmasını yaptı. Tanık, uzun yıllar boyunca bireysel emeği sonucunda elde ettiği gayrimenkulleri satarak bağımsız habercilik yapma hedefiyle Rota Haber sitesini kurduğunu söyledi, “hangi terör örgütü üyesi tüm mal varlığını satıp haber sitesi kurar?” diye sordu.
 
Tanık, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi ne olduğunu anlamaya çalışırken Rota Haber’in ilk saatlerde tedbirli haberler yaptığını, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan televizyondan halkı sokağa çıkmaya çağırınca kendisinin “sivil iktidarın yanında durmak gerekir” diye tweetler attığını söyledi.
 
Tanık savunmasında AİHM'nin 1976 Handyside kararından da alıntı yaptı, “ifade özgürlüğü, sadece hoşa giden ya da insanları incitmeyen veya önemsenmeyen bilgi ve düşünceler için değil, aynı zamanda devleti veya toplumun herhangi bir kesimini inciten, şoke  eden veya rahatsız eden bilgi ve düşünceler için de geçerlidir” dedi.
 
Tanık’ın savunmasının ardından ara veren mahkeme daha sonra tanıkların ifadelerini dinledi. Tanıklar sanık avukatları tarafından çapraz sorguya tabi tutuldu.
 
Tutuklu sanıklardan Habertürk TV eski yayın koordinatörü Abdullah Kılıç, haber koordinatörü Oğuz Usluer ve haber müdürü Cuma Ulus hakkında daha önce savcılığa ifade veren tanık Mehmet Yeşilkaya verdiği bilgilerde hata yaptığını ve düzeltme yapmak istediğini söyledi. Savcılıktaki ifadesinde 17 Aralık soruşturmasına dair fezlekenin PDF kopyasını soruşturmanın duyurulduğu 17 Aralık 2013 sabahında Kılıç, Usluer ve Ulus’ta gördüğünü söyleyen Yeşilkaya, mahkemede ise ekranda gördüğü belgenin fezleke olduğundan emin olmadığını açıkladı.
 
Sanık Ulus ise, “Tanık Mehmet Yeşilkaya'nın bir kanaatiyle dokuz aydır tutukluyum,” dedi.
 
Dört gündür süren duruşmanın Cuma günü sonlandırılması bekleniyor.
 
Davada Abdullah Kılıç, Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Atilla Taş, Bayram Kaya, Bülent Ceyhan, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Cihan Acar, Cuma Ulus, Davut Aydın, Emre Soncan, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Habip Güler, Halil İbrahim Balta, Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın, Muhammet Sait Kuloğlu, Muhterem Tanık, Murat Aksoy, Mustafa Erkan Acar, Mutlu Çölgeçen, Oğuz Usluer, Said Sefa, Seyid Kılıç, Ufuk Şanlı, Ünal Tanık, Yakup Çetin ve Yetkin Yıldız “FETÖ silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılanıyor.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design