Anasayfa / Güncel / Tutuklamalar Türkiye’yi AİHM’le çarpışma rotasına yerleştirdi

04 Nisan

Tutuklamalar Türkiye’yi AİHM’le çarpışma rotasına yerleştirdi

Financial Times’da yayımlanan Mehul Srivastava imzalı haber Ahmet Altan’ın tutukluluk süreci ve AİHM başvurusuna odaklandı

Londra merkezli Financial Times gazetesi önceki gün Türkiye muhabiri Mehul Srivastava’nın tutuklu gazetecilerin durumunu ele alan geniş bir haberine yer verdi. Ahmet Altan’ın tutukluluk süreci ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce (AİHM) ‘’en kısa zamanda’’ görüşülmek üzere kabul edilen başvurusuna odaklanan haberde, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın AİHM’in olası kararlarıyla ilgili özel bir demecine de yer verildi.
 
Haberin Türkçe çevirisi şöyle:
 
Polis Ahmet Altan’ın kapısını sabah 6’da çaldı. Evini aradıktan sonra Recep Tayyip Erdoğan’ın en şiddetli tenkitçilerinden biri olan gazeteciyi derdest edip hapse yolladı.
 
Serbest bırakılıp hükümeti eleştirince tekrar tutuklandığı bir gün hariç, Sayın Altan yaklaşık 200 gündür hapiste. Ve bu süre boyunca avukatları davasıyla ilgili, en basit ayrıntılar da dahil, bilgi alabilmek için mücadele verdiler.
 
Ellerinde ayrıntılı bir iddianame yok, terör örgütü üyeliği suçlamalarını destekleyecek soruşturma dosyaları yok ve Sayın Altan’la Eylül’deki tutuklanmasından beri sınırlı ve gözetim altında görüşmeler yapabildiler. Ama hükümet yanlısı gazeteler avukatlara verilmeyen belgelerden alıntılar yayınladı. Bu da Sayın Altan’ın savunma ekibini ikinci elden edinilmiş belgelere ve sorgusunda sorulan sorulara dayandırılarak oluşturulmuş bir savunma oluşturmaya mecbur bıraktı.
 
Geçen Temmuz ayındaki darbe girişiminden bu yana tutuklanan on binlerce kişinin hâlen yargılanmayı beklediği düşünülürse Sayın Altan’ın durumu da istisnai olmayabilir ancak avukatlarının Altan’ın davasını Avrupa’nın en yüksek mahkemesi olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşımayı başarmış olmaları gerçeği de var.
 
Bu bir yandan Sayın Altan’ın davasını hızla uluslararası arenanın dikkatine taşırken diğer yandan da ülkenin adlî sistemi başarısız darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hâl altında zorlanırken binlerce Türkü etkileyen yasal arafı da ortaya sermiş oldu. Ve aynı zamanda Türkiye’den dört ayrı davayı daha görüşmeyi kabul eden AİHM ile Türkiye’yi de çarpışma rotasına soktu.
 
Meselenin özünde Sayın Altan’ın hukuk ekibinin iç hukuk yollarını tamamıyla tüketip tüketmediği sorusu var; Anayasa Mahkemesi darbe girişiminden beri tek bir karar almadı ve Sayın Altan’ın başvurusunu ne zaman görüşeceğine dair herhangi bir tarih de vermedi. Avukatlarına göre, işlevsizlik ortada olduğu için AİHM Anayasa Mahkemesi’ni beklemeden bir karar alabilmeli.
 
Ankara ise, Anayasa Mahkemesi’nin önünde yaklaşık 100,000 başvurunun bekliyor olması gerçeğine rağmen, durumun böyle olmadığında ısrarlı. Mahkeme’nin iki üyesi de darbe girişiminin ardında olmakla suçlanan sürgündeki din adamı Fethullah Gülen’le ilişkili oldukları şüphesiyle görevlerinden alındı.
 
Sayın Altan’ın hukuk ekibinin başındaki avukat Veysel Ok, “Türk yargısı müvekkillerimiz açısından etkin ve hızlı bir yargısal çözüm sunamamaktadır,” diyor. Ok’a göre, “Müvekkillerimiz söz, yazı dışında herhangi bir delili olmayan bir soruşturmada altı ayı aşkın bir süredir tutuklu. Bu da Anayasa Mahkemesinin müvekkillerimiz açısından etkili ve hızlı bir çözüm geliştirmediğinin en büyük kanıtı.”
 
Anayasa Mahkemesi 16 Nisan’daki Anayasa referandumunda güçlerini pekiştirmeyi umut eden Sayın Erdoğan tarafından olağanüstü hâl kapsamında yayımlanan kararnamelerin anayasaya uygunluğunu denetleyemeyeceğini de ilan etti. Bu karar, Mahkeme’nin benzer kararnameler üzerinde yetkili olduğunu ilan ettiği 1990’lardaki tutumunu tersine çevirmiş oluyor.
 
Türk yetkililer, Türkiye ile Avrupa arasındaki ilişkilerin neredeyse kırılma noktasına geldiği bu aşamada AİHM’nin Sayın Altan’ın serbest bırakılması yönünde vereceği bir kararın bir yetki krizine yol açabileceği uyarısında bulunuyor.
 
Yabancı gazetecilerle yakın zamanlarda yaptığı bir görüşmede Başbakan Binali Yıldırım, “[AİHM] yetkisini aşmış olur ve bizim için bunun hiçbir anlamı olmaz,” dedi.
 
Türkiye Avrupa Konseyi üyesi bir ülke ve kural olarak AİHM kararlarına uyma mecburiyeti var. Avrupa mahkemesi Sayın Yıldırım’ın sözleri hakkında yorumda bulunmaktan kaçındı.
 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ AİHM’nin Türk tutukluların başvurularını kabul etmesi durumunda Ankara’nın büyük bir hayal kırıklığına uğrayacağını söyledi.
 
Financial Times’a konuşan Bozdağ, “kurallara uygun hareket ettikleri sürece AİHM’nin kararlarını sabırsızlıkla bekliyoruz,” dedi. “Ancak, tabii ki, Mahkeme Türkiye’ye gelince mevcut kurallara uymazsa, bu Mahkemeye olan güveni sarsar.”
 
Sayın Bozdağ AİHM’nin Türkiye’de karar alma ya da yargılama sürecini kontrol etme yetkisinin olmadığını söyledi. AİHM sadece “iç hukuk yollarının tüketilmesinin ardından hak ihlali olup olmadığına hükmedebilir.”
 
Ancak aralarında en büyük Kürt yanlısı partinin lideri Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı dava da dahil olmak üzere kamuoyunda iyi bilinen bazı davaların avukatları da AİHM’ne başvurmadan önce Anayasa Mahkemesi’ne gidilmesi yönündeki emsal uygulamayı bir tarafa bırakıp Avrupa mahkemesine başvurdular.
 
AİHM, Sayın Altan’ın başvurusunun ne zaman görüşüleceğine dair henüz bir tarih belirlemedi, ama başvurusunun ve aralarında yazar olan ve kendisi gibi tutuklu bulunan kardeşinin başvurusu da dahil diğer başvuruların görüşülme sürecinin hızlandırılacağını belirtti.
 
Sayın Altan’ı sorgulayan polis, darbe girişimini işaret etmek maksadıyla subliminal mesaj verdiğini ve Cumhurbaşkanını tehdit ettiğini belirtti. Delil olarak, diğer şeylerin yanında, Sayın Erdoğan’ın iki yıl sonraki seçimleri kaybedeceği tahmininde bulunduğu, başarısız darbe girişiminden bir gece önce yayınlanan televizyon programındaki konuşmasını gösteriyorlar.  
 
Avukatları ifade özgürlüğünün Anayasa ile güvence altına alındığını savunuyor.
 
 
Haberin İngilizce orjinali Financial Times abonelerince okunabilir:
https://www.ft.com/content/73f5f3aa-10b3-11e7-b030-768954394623
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design