Anasayfa / Güncel / SEENPM Genel Kurul toplantısı yapıldı

08 Nisan

SEENPM Genel Kurul toplantısı yapıldı

Türkiye’den ve Balkanlardan gelen temsilcilerin buluştuğu toplantıda, Türkiye üzerine özel bir oturum gerçekleşti

 

Türkiye’den Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) ve Bianet’in üyeleri arasında yer aldığı Balkan basın meslek örgütlerinin ortak ağı olan SEENPM, 3 Nisan’da Belgrad’da Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi.
 
Orta ve Güneydoğu Avrupa ve Türkiye’de daralan basın özgürlüklerinin ve artan otoriter rejimlere karşı alınacak ortak tavrın konuşulduğu toplantıda, SEENPM yönetim kuruluna, üyelik süreleri dolan Arnavutluk Medya Enstitüsü Direktörü Remzi Lani ve Mediacentar Sarajevo’dan Ines Bamburac’dan boşalan koltukları doldurmak üzere iki yeni üye seçildi. Yeni kurul başkan olarak Makedonya Medya Enstitüsü’nden Biljana Petkovska’yı seçti. P24’ten Evin Barış Altıntaş’ın SEENPM yönetim kurulundaki görevi ise devam edecek.
 
Genel kurulda ayrıca, Belgrad’da bulunan Batı Balkanlar Medya Çeşitliliği Enstitüsü’nün (MDI WB) de üye olarak ağa katılmasına karar verildi.
 
SEENPM Direktörü Tihomir Loza’nın yıllık aktivite ve finansal faaliyet raporunu sunduğu toplantı sonrasında medya okuryazarlığı ve  kriz zamanlarında gazetecilik üzerine ortaklaşa yürütülen çalışmalar ve gelecek planları konuşuldu.
 
Gerçekleştirilen projeler kapsamında, P24’ün de katılımcısı olduğu Güneydoğu Avrupa Gözlemevi projesinden öğrenilenler de masaya yatırıldı. Genel Kurul toplantısı sırasında UNESCO temsilcisinin bölge ülkelerinde medya okuryazarlığı projelerini paylaştığı bir oturumun yanı sıra, SEENPM’in iletişim stratejisiyle ilgili planlamalar da ele alındı.
 
Genel kurul toplantısı, P24’ten Barış Altıntaş ile Bianet’ten Evren Gönül’ün Türkiye’de basın ve gazetecilere yönelik baskıları anlattığı ve cezaevindeki gazeteciler ve durumları ile ilgili bilgi verdiği bir oturumla sona erdi.
 


SEENPM üyelerine finansal sürdürülebilirlik eğitimi

 
Düşünce ve basın özgürlüğü kuruluşlarından oluşan, SEENPM Sekreterliğinin ve birçok SEENPM üyesinin de parçası olduğu IFEX’in desteklediği toplantıda ayrıca sivil toplum kuruluşları için finansal sürdürülebilirliği anlatan bir eğitim de verildi.
 
4-5 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen ve üye kuruluşların finansal planlama yeteneklerini arttırmaya yönelik eğitim çalışması, UK NGO Mango’nun eğitmeni Gail Leeder tarafından yönetildi. Çalışmanın amacı SEENPM’e üye olan kuruluşların  yöneticilerinin finansal planlama yeteneklerini arttırmak.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design