Anasayfa / Güncel / Olağanüstü Hâl'de Gazeteciler - 65

08 Nisan

Olağanüstü Hâl'de Gazeteciler - 65

Üç aydır tutuklu Cumhuriyet yöneticilerine yönelik iddianame ve darbe soruşturmasında 13 gazeteciye uzatmalı gözaltı

 
 
Cumhuriyet gazetesinin üst düzey yöneticileri, yazarları ve avukatlarının da aralarında olduğu 19 kişi hakkında iddianame hazırlanarak 4 Nisan tarihinde mahkemeye gönderildi.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede gazetenin yöneticisi ve yazarlarından oluşan 17 kişi "silahlı terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmekle" suçlanıyor. Aralık ayı sonunda tutuklanan gazeteci Ahmet Şık'ın dosyası da Cumhuriyet davası ile birleştirildi.
 
Gazetecilerin köşe yazıları ve haberlerinin yanı sıra attıkları tweetler; icra kurulu üyelerinin ise çoğunlukla tweetleri "suç unsuru" olarak iddianamede bulunuyor. İddianamede ayrıca "gazetecilerin ByLock kullanıcıları ile telefonla görüşmüş olması" da yer aldı.
HTS kayıtlarına göre verilen bilgilerde gazetecilerin ByLock kullandığı tespit edilen kişileri aramış olması, bu kişiler hakkında soruşturma bulunması da deliller arasında yer aldı.
 
İstenen cezalar
 
Ahmet Şık'ın "PKK ve DHKP/C Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etmek" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.
 
Eski Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmenleri Can Dündar ve Mehmet Murat Sabuncu ile birlikte yazardan Kadri Gürsel ve Aydın Engin ile Bülent Yener ve Günseli Özaltay'ın da "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme" suçundan 7,5 yıl 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.
 
Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Mehmet Orhan Erinç ve Önder Çelik'in "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme" ve "Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" suçlarından ayrı ayrı 11,5 yıldan 43 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.
 
Bülent Utku, karikatürist Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör, Hikmet Aslan Çetinkaya'nın ise "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme" ve "Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" suçlarından 9,5 yıldan 29 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edildi.
 
Cezalandırılmaları istenen 19 kişinin 12'si tutuklu, diğer 4 kişi ise tutuksuz yargılanıyor. ABD'de yaşayan İlhan Tanır ve Almanya'da bulunan Can Dündar hakkında ise yakalama kararı çıkarılması istendi.
Cumhuriyet’e yönelik diğer gözaltılar
 
 7 Nisan tarihinde Cumhuriyet’in finans yöneticisi Emre İper geceyarısı baskınıyla polis tarafından evinde yapılan arama ardında gözaltına alındı. Daha önce Cumhuriyet gazetesinin moto kuryesi Yavuz Yakışkan da  gözaltına alınmıştı.
 
 
Darbe soruşturmasında gözaltı sürelerine uzatma
1 Nisan günü Fethullah Gülen cemaatinin medya ayağına yönelik davada  tahliye edildikten saatler sonra yeniden gözaltına alınan 13 gazetecinin gözaltı süresi 7 Nisan günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafindan yedi gün daha uzatıldı.
 
3 Nisan günü, 21 gazeteciye tahliye kararı veren İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ile duruşma savcısı geçici olarak görevden uzaklaştırıldı.
 
Benzer bir gelişmede, Fethullah Gülen cemaati soruşturması kapsamında Antalya’da geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana tutuklu bulunan ve geçen hafta şartlı tahliye edilen, aralarında gazeteci ve polislerin de bulunduğu 16 kişi 3 Nisan’da gözaltına alındıktan sonra yeniden tutuklandı.Tutuklananlar arasında gazeteciler Tuncer Çetinkaya, Olgun Matur ve üç diğer gazeteci de bulunuyor.
 
Gazetecilere yönelik gözaltı işlemleri
 
Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesi Musa Anter Caddesi üzerinde gazete dağıtan Rojeva Medya Gazetesi dağıtımcısı Ahmet Boltan gözaltına alındı. Sabah saatlerinde sivil polislerce durdurulan Boltan, gazeteyi arayarak sivil polislerce gözaltına alındığını söyledi.
Boltan’ın nereye götürüldüğünü söylemesine izin vermeyen polisler, Boltan’ın telefonuna ve gazetelerine de el koydu.
 
6 Nisan tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fethullah Gülen cemaatiyle ilgili soruşturma kapsamında TRT'den 38 personel hakkında gözaltı işlemi başlatıldığını duyurdu.
 
4 Nisan tarihinde Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Önder Öner hakkında yakalama kararı çıkarıldı. ETHA’nın haberine göre polisler, sabaha karşı 04:00 sıralarında Öner’in ikametgâhını bastı. Evde bulunmayan Öner’le ilgili Dersim Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir soruşturma kapsamında gözaltı kararı olduğu öğrenildi.
 
Gazetecilere yönelik dava ve soruşturmalar
 
İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından geçici, KHK ile de tamamen kapatılan Özgür Gündem gazetesi çalışanlarına 5 Nisan günü görülen duruşmada ceza yağdırıldı.
Gazetenin Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin, Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan ve gazete editörlerinden Ersin Çaksu’ya, haberlerden kaynaklı toplamda 113 bin TL para cezası verildi.
 
4 Nisan günü kapatılanİMC haber müdürü Hamza Aktan  Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde attığı tweet ve rt'lerinden dolayı örgüt propagandasıyla suçlandığı davada beraat etti.
 
Mersin’de haber takibi yaptıkları sırada polisin vatandaşlara saldırısı sırasında gözaltına alınmalarının ardından yargılanan Evrensel muhabirleri Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat’ın duruşması 12 Haziran 2017 tarihine ertelendi.
 
Elazığ Adliyesi’nde haber takibi yaptığı sırada gözaltına alınarak 7 Aralık 2016’da tutuklanan ve 22 yıla kadar hapis istemiyle hakkında dava açılan KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Mehmet Güleş’in, ilk duruşması 3 Nisan Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Güleş ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmayı, ailesi ve meslektaşları da izledi. Yapılan kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan Güleş, savcılık ifadesini tekrarladığını söyledi.
 
3 Nisan’da tutuklu DİHA muhabiri Ziya Ataman ilk kez duruşmaya çıktı. Ataman tahliye edilmezken, sonraki duruşma 5 Temmuz’a ertelendi.
 
1 Nisan günü, 2015 yılında e ülke genelindeki operasyonlarda gözaltına alınan kapatılan DİHA Muhabiri Ömer Gül, yargılandığı davadan 4,5 yıl ceza aldı.
İran'ın Kirmanşah kentinde yaşayan ve Ocak ayında Mardin’de olduğu sırada tutuklanan  Kürt yazarlar Jiyar Cihanferd ve Hassan Balada’nın duruşması 20 Nisan’da görülecek. İki yazar, Mardin otogarında gözaltına alındıktan  sonra PKK/KCK üyesi oldukları iddiasıyla tutuklanmıştı.
 
5 Nisan tarihinde, gazeteci Ali Dursun hakkında sosyal medya hesaplarında paylaştığı haberleri ve yorumları nedeniyle “cumhurbaşkanına ve başbakana hakaret” suçlaması ile soruşturma açıldı. Giresun’da gazetecilik yapan Dursun açılan soruşturma kapsamında Görele Emniyet Müdürlüğüne giderek ifade verdi.
 
Tatvan'da haber takibindeyken gözaltına alınan Şujin muhabirleri Zeynep Turgut ve Nişmiye Güler 7 Nisan tarihinde serbest bırakıldı.
 
Deniz Yücel’le görüşme
 
4 Nisan günü Die Welt gazetesinin tutuklu muhabiri Deniz Yücel ile görüşen Almanya Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Roth, “Deniz Yücel’in serbest bırakılması için hâlâ bastırıyoruz” dedi.
 
Almanya Dışişleri Bakan Yardımcısının da aralarında olduğu bir heyet, Die Welt gazetesinin tutuklu muhabiri Deniz Yücel ile görüştü. Almanya Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Roth, Almanya İstanbul Konsolosluğu yetkilileri ve avukat görüşmeye katıldılar.
 
 
Erişim engelleri
 
4 Nisan tarihinde, Sendika.org haber sitesi bir kez daha erişim engeline uğradı. Gazeteye http://sendika19.org/ adresinden ulaşılabilir.3 Nisan tarihinde Dihaber’in web sayfasına da erişim engeli getirildi.
 
 
 
Olağanüstü Hâlde darbe soruşturmasında tutuklanan gazeteciler
1                                 Ali Babur Boysal, Eski Zaman Gazetesi Tasarımcısı
2                                 Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yazarı 
3                                 Ali Ünal, Zaman köşe yazarı 
4                                 Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış 
5                                 Ayşenur Parıldak, Zaman                  
6                                 Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar 
7                                 Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi            
8                                 Bayram Kaya, Zaman Gazetesi Muhabiri 
9                                Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri 
10                                          Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı 
11                                          Cihat Ünal, Antalya Zaman gazetesi muhabiri 
12                                          Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar       
13                                          Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü 
14                               Ömer Özdemir, Zaman Antalya 
15                                          Eda Şanlı, Antalya yerel gazete sahibi, Bizim Antalya Gazetesi yazarı               
16                                          Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri 
17                                          Ahmet Altan, Gazeteci-yazar 
18                                          Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü 
19                               Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü 
20                                          Faruk Akkan, Cihan Ajansı 
21                               Fevzi Yazıcı, Zaman Gazetesi 
22                                          Gültekin Avcı 
23                                           Habip Güler, Eski Zaman muhabiri 
24                                          Hakan Taşdelen               
25                               Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum) 
26                                          Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı 
27                                          Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi 
28                                          Haşim Söylemez, Eski Aksiyon Dergisi yazarı 
29                                          Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar 
30                                          İbrahim Balta, Eski Zaman ekonomi editörü 
31                                          ibrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü 
32                                          İsa Siyi, Haberdar                   
33                                          İsmail Avcı, Zaman 
34                                          Kenan Baş, Antalya Zaman muhabiri 
35                                          Lokman Erdoğan, Çorum Manşet 
36                                          Mehmet Altan, İktisat profesörü, gazeteci-yazar                                           
37                                          Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar 
38                                          Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni 
39                                          Mehmet Kuru, Zaman Gazetesi Eskişehir muhabiri 
40                                          Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi 
41                               Muhammet Taşçılar, Sanliurfa.com haber sitesi yayın yönetmeni. 
42                                          Murat Avcıoğlu, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar. 
43                                          Murat Öztürk, Çorum Manşet sorumlu yazı işleri müdürü                  
44                                          Mustafa Ünal, Zaman Gazetesi eski Ankara Temsilcisi                               
45                                          Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü                                      
46                                          Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı 
47                                          Mümtazer Türköne, Zaman Gazetesi köşe yazarı 
48                                          Nuri Durna, TRT 
49                                          Nurullah Kaya, G.antep Zaman bölge temsilcisi                     
50                                          Olgun Matur, Antalya yerel gazeteci 
51                                          Osman Yakut, Zaman Antalya 
52                                          Özkan Mayda, Antalya Zaman Gazetesi muhabiri 
53                                          Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri 
54                                          Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri 
55                                          Şahin Alpay, Zaman Gazetesi yazarı 
56                                          Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum) 
57                                          Şeref Yılmaz, Irmak TV 
58                                          Tahsin Kürklü, Eski Zaman gazetesi ulaştırma sorumlusu 
59                                          Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya Bölge Temsilcisi 
60                                          Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı 
61                                          Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi 
62                                          Vedat Demir, Eski Yarına Bakış yazarı 
63                                          Yakup Şimşek, Eski Zaman pazarlama müdürü                       
64                                          Yalçın Güler, TRT (Erzurum) 
65                                          Yener Dönmez, Habervaktim sitesi 
66                                          Alaattin Güner, Eski Cihan Medya Direktörü 
67                                          Zafer Özsoy 
68                                          Ünal Tanık, Rotahaber eski sahibi 
69                                          Nur Ener,  Yeni Asya 
70                                          Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri 
71                                          İsmail Efe, İzmir İl Kültür Müdürlüğü basın danışmanı 
72                               Abdürrahim Ersöz, Antalya 
73                                          Alaattin Kaya, Zaman eski imtiyaz sahibi 
Bayram Parlak, Radyo Cihan (Diyarbakır), tahliye edildi 
Cumali Önal, Zaman Arapça servis sorumlusu - Eylül ayında tahliye oldu 
Lale Kemal, Zaman yazarı (Tahliye) 
Nuriye Akman, Zaman köşe yazarı (Tahliye) 
 
 
Darbe soruşturmasında tahliye edildikten sonra yeniden gözaltına alınan gazeteciler
 
Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri -- 31 Mart tahliye sonrası yeniden gözaltında
Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni -- 31 Mart tahliye sonrası yeniden gözaltında
Abdullah Kılıç, Habertürk -- 31 Mart tahliye sonrası yeniden gözaltında
Ali Akkuş, Eski Zaman Gazetesi genel yayınlar editörü -- 31 Mart tahliye sonrası yeniden gözaltında
Atilla Taş, Meydan köşe yazarı -- 31 Mart tahliye sonrsı yeniden gözaltında
Bünyamin Köseli, Aksiyon Dergisi muhabiri -- 31 Mart tahliye sonrsı yeniden gözaltında
Cihan Acar, Bugün Gazetesi muhabiri  -- 31 Mart tahliye sonrsı yeniden gözaltında
Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı -- 31 Mart tahliye sonrası yeniden gözaltında
Murat Aksoy, eski Yeni Şafak yazarı -- 31 Mart tahliye sonrası yeniden gözaltında
Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü -- 31 Mart tahliye sonrası yeniden gözaltında
Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü --31 Mart tahliye sonrası yeniden gözaltında
Seyid Kılıç, TRT Haber -- 31 Mart tahliye sonrası yeniden gözaltında
Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri -- 31 Mart tahliye sonrası yeniden gözaltında
 
 
Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonda tutuklanan gazeteciler
 
74                              Turhan Günay, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni
75                              Musa Kart, Karikatürist
76                              Güray Tekin Öz, Yazar
77                                          Hakan Karasinir, Yazar
78                              Mustafa Kemal Güngör, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi                 
79                              Önder Çelik, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi
80                              Bülent Utku, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi
81                              Ahmet Şık, muhabir (31 Aralık'ta tutuklandı)
82                              Akın Atalay, Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı
83                              Murat Sabuncu, Genel Yayın Yönetmeni
84                              Kadri Gürsel, Yayın Danışmanı
 
Olağanüstü Hâl sonrası darbe dışı soruşturmalarda tutuklanan gazeteciler
 
Arap Turan, Azadiya Welat, Ocak 2017'de tahliye edildi
Aslı Erdoğan, Özgür Gündem Gazetesi Yazarı, Aralık 2016'da tahliye edildi
Ayhan Karahan, Bodrumlu Yerel Gazeteci, tahliye oldu                                       
Cemil Uğur, Evrensel Mersin muhabiri - 13 Aralık 2016 tarihinde tahliye edildi
Mehmet Arslan, DİHA - Tahliye edildi
Erdem Mühirci – DİHA , 28 Şubat 2017 tarihinde tahliye edildi
Aysel Işık, 1 Mart 2017 tarihinde tahliye edildi
Ferit Toprak, Azadiya Welat, Ocak 2017'de tahliye eildi
85        İlker İlkan, Azadiya Welat
86        İnan Kızılkaya, Özgür Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü
Mehmet Anıl, ETHA, Aralık 2016’da tahliye edildi
Metin Bekiroğlu DİHA, 6 Ekim 2016'da tahliye edildi
87        Mizgin Çay – Radyo Karacadağ
Necmiye Alpay, Özgür Gündem, tahliye edildi
Nizamettin Yılmaz, Azadiya Welat, Tahliye edildi
88        Togay Okay, Özgür Gelecek
Perihan Kara, Tahliye edildi
89                    Rabia Özkaya, Özgür Halk
90                   Sadık Demir, Radyo Karacadağ
91                   Salih Erbekler, Radyo Karacadağ
Sebahattin Koyuncu, Tahliye edildi
92                   Şirin Çoban, Azadiya Welat
Zana (Bilir) Kaya, Özgür Gündem Gazetesi Yayın Yönetmeni,Aralık 2016'da tahliye edildi
Zehra Doğan, Jinha Editörü, Nusaybin Kapalı Cezaevi - 9 Aralık'ta tahliye edildi
Zeynel Abidin Bulut, Azadiya Welat gazetesi Editörü, Tahliye edildi
93                   Mehmet Güleş, DİHA
Hüsnü Mahalli, Yurt Gazetesi, 20 Ocak 2017 tarihinde tahilye edildi
94        Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
95        Ceren Taşkın, Hatay Ses Gazetesi
96        Tunca Öğreten, eski Diken Editörü
97        Ömer Çelik, eski DİHA haber müdürü
98        Mahir Kanaat, Birgün çalışanı
99        Abdullah Kaya, DİHA Ağrı muhabiri
100      Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
Mehmet Bozkurt, eski Aydınlık sorumlu yazıişleri müdürü, 1 Şubat 2017 de tahliye oldu
101      Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcısı
102      Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
103      Deniz Yücel, Die Welt muhabiri
104      Hayati Yıldız, Azadiya Welat
105      Ali Aşikar – Azadiya Welat
106      Hülya Karakaya, Özgür Halk Dergisi Yazı işleri Müdürü
107      Ayhan Demir, Çaldıran Haber imtiyaz sahibi
108      İdris Sayılgan, DİHA
109      Selman Keleş, DİHA
110      Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
 
Darbe soruşturması sırasında gözaltına alındığı bilinen gazeteciler
Abdullah Katırcıoğlu, Gözaltına alındıktan sonraki durumu bilinmiyor
Emre Koçali, Haberdar, Gözaltına alındıktan sonraki durumu bilinmiyor
Erkam Büyük, Haberdar, Gözaltına alındıktan sonraki durumu bilinmiyor
Özcan Keser, TRT İstanbul, Gözaltına alındıktan sonraki durumu bilinmiyor
 
Darbe soruşturmasında hakkında gözaltı kararı çıkan gazeteciler
Asım Yıldırım, eski STV spikeri
Ayşe Özkalay, eski Yeni Hayat yazarı
Behçet Akyar
Bilal Şahin, Özgür Düşünce, AA'ya göre yurtdışında
Bülent Ceyhan, Özgür Düşünce muhabiri, AA'ya göre yurtdışında
Bülent Keneş, Eski Today's Zaman Genel Yayın Yönetmeni
Bülent Korucu, Eski Zaman yazarı
Can Bahadır Yüce, eski Zaman yazarı
Celil Sağır,Today's Zaman Yazıişleri Müdürü
Cevheri Güven, Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
Ergun Babahan, AA'ya göre yurtdışında
Erhan Başyurt, eski Bugün GYY
Erkan Akkuş, Eski Bugün TV Sunucusu
Ertuğrul Erbaş, Eski Nokta Dergisi editörü
Eyüp Can Sağlık, eski Radikal GYY
Faruk Arslan, eski Zaman yazarı
Faruk Kardıç
Fatih Akalan, Samanyolu Haber Tv yorumcusu, AA'ya göre yurtdışında
Fatih Yağmur, Eski Radikal muhabiri, AA'ya göre yurtdışında
Hamit Bilici, Eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
Hamit Çiçek
Hasan Cücük, eski Zaman muhabiri
Hüseyin Döğme
İbrahim Öztürk, eski Zaman yazarı
İhsan Yılmaz, eski Today's Zaman yazarı
Kamil Maman, Eski Bugün muhabiri, AA'ya göre yurtdışında
Kemal Gülen, STV spikeri
Kerim Balcı, Turkish Review dergisi Genel Yayın Yönetmeni
Kerim Gün, Eski Zaman editörü
Levent Kenez, Meydan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
Mahmut Akpınar, eski Millet gazetesi yazarı
Mahmut Hazar, Cihan Haber Ajansı, AA'ya göre yurtdışında
Mehmet Akif Afşar
Mehmet Kamış, Eski Zaman köşe yazarı
Melih Kılıç, Zaman Medya Grubu Satış Departmanı
Metin Tamer Gökçeoğlu
Metin Yıkar, Samanyolu Haber
Muhammed Fatih Uğur, Eski Zaman Haber Müdürü
Mürsel Genç, Eski Cihan muhabiri
Nevzat Güner
Oktay Vızvız
Osman Özsoy, eski Rota Haber yazarı, akademisyen
Ömer Karakaş
Önder Deligöz, eski Yeni Şafak muhabiri
Sait Sefa, Haberdar
Savaş Genç, eski TRT muhabiri ve akademisyen
Sedat Yetişkin
Selahattin Sevi, Eski Zaman Fotoğraf Koordinatörü, AA'ya göre yurtdışında
Selçuk Gültaşlı, Zaman Brüksel Temsilcisi ve Köşe Yazarı
Sevgi Akarçeşme, Eski Today's Zaman Genel Yayın Yönetmeni
Süleyman Sargın
Şemsettin Efe, AA'ya göre yurtdışında
Şenol Kahraman
Turan Görüryılmaz, Can Erzincan TV sunucusu, AA'ya göre yurtdışında
Turhan Bozkurt, eski Zaman yazarı
Ufuk Emin Köroğlu, Karşı Gazete muhabiri, AA'ya göre yurtdışında
Veysel Ayhan
Yavuz Baydar, Haberdar.com yazarı
Yonca Kaya Şahin,Rotahaber sitesi yazarı
Yüksel Durgut
Olağanüstü Hâl ilanından beri darbe soruşturması haricinde gözaltına alınan gazeteciler
Selami Aslan – DİHA, Serbest bırakıldı
Selman Keleş – DİHA, Serbest bırakıldı
İdris Yılmaz – DİHA, Serbest bırakıldı
Mehmet Sıddık Damar – DİHA, Serbest bırakıldı
Esra Aydın – JİNHA, Serbest bırakıldı
Geylan Arslan – JİNHA, Serbest bırakıldı
Nizamettin Yılmaz – Azadiya Welat, Serbest bırakıldı
İdris Yılmaz – DİHA, Serbest bırakıldı
Haydar Ergül – Demokratik Modernite, Gözaltında
Hasan Akbaş – Evrensel, Serbest bırakıldı
Fırat Topal – Evrensel, Serbest bırakıldı
Serpil Berk – Evrensel, Serbest bırakıldı
Sertaç Kayar – Serbest Gazeteci, Serbest bırakıldı
Engin Eren – DİHA, Serbest bırakıldı
Fatma Edemen – ETHA, Serbest bırakıldı
Davut Uçar– Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Doğan Güzel– Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Ersin Çaksu – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Günay Aksoy – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Kemal Bozkurt – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Reyhan Hacıoğlu – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Önder Elaldı – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Ender Önder – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Sinan Balık – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Fırat Yeşilçınar – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Özgür Paksoy – DİHA muhabiri, Serbest bırakıldı
Zeki Erden – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Elif Aydoğmuş – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Ersin Çaksu – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Mesut Kaynar – DİHA, Serbest bırakıldı
Sevdiye Gürbüz – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Amine Demirkıran – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Bayram Balcı – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Burcu Özkaya – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Yılmaz Bozkurt – İstanbul Tabip Odası Basın Bürosu, Serbest bırakıldı
Gülfem Karataş – İMC TV, Serbest bırakıldı
Gökhan Çetin – İMC TV, Serbest bırakıldı
Hüseyin Gündüz – Doğu Yayınevi , Serbest bırakıldı
Halil Polat – Adlî kontrol şartıyla serbest
Cemil Uğur – Evrensel, Serbest bırakıldı ( Ekim'de tekrar tutuklandı)
Yasemin Sayın– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Hayat Yılmaz– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Ahmet Kızılay– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Arap Turan– Azadiya Welat, Tutuklandı, Daha sonra tahliye oldu
Berxwedan Tulpar– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Sürreya Dal– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Zeynep İzgi– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
İbrahim Bayram– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Engin Özelçi– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Ahmet Boltan– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ceylan İpek– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Mehmet Emin Kaya– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Ziyan Karahan– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Veysi Altın– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ercan Yeltaş– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Azime Tarhan– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Serdal Polat– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Cengiz Aslan– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ferit Toprak– Azadiya Welat, Tutuklandı, Daha sonran tahliye odlu
Mehmet Hüseyin Şahin– Azadiya Welat, Serbest bırakıldı
Mehmet Aydın– Azadiya Welat, Serbest bırakıldı
Pusat Bulut– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Mehmet Emin Akgün – Azadiya Welat, Serbest bırakıldı
Mecrum Tokal, Adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı, tekrar gözaltına alındı (Eylül 2016)
Mehmet Ali Ertaş – DİHA, Serbest bırakıldı
Murat Özyaşar - Yazar, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Rênas Jiyan - Şair-yazar, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Zeynep Derya Yıldız – Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ali Sönmez Kayar - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Sinan Gerçek - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ardanuş Ateş - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Arzu Demir - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Sedat Şenoğlu - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Deniz Bakır - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ahmet Ayva - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ekin Saygılı - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Pınar Türk - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Can Karabulut - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Deniz Bakır - Atılım, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Önder Öner – ETHA, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Öykü Dilara Keskin - JİNHA, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
İdris Sayılgan – DİHA, Tutuklandı
Arjin Dilek -- DİHA, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Beritan İrlan -- DİHA, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Lindsey Snell -- Serbest gazeteci. Tutuklandıktan sonra Ekim'de tahliye oldu.
Stefan Asberg ve Niclas Berglund – SVT, İsveç – Sorgulama sonrası serbest bırakıldılar
Fethi Balaman -- DİHA, Gözaltında
Müjgan Ekin - Kayıtdışı olarak gözaltına alındığından endişe ediliyor
Hüsnü Mahalli - Yurt Gazetesi, TutuklandıCumhurbaşkanına hakaret suçlaması
Kenan Kırkaya - DİHA, Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı
Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü,Tutuklandı
Ömer Çelik, DİHA haber müdür, Tutuklandı
Metin Yoksu, DİHA muhabiri,Adlî kontrol şartıyla serbest
Tunca Öğreten, eski Diken editörü, Tutuklandı
Mahir Kanaat, BirGün muhasebe sorumlusu, Tutuklandı
Derya Okatan, ETHA Sorumlu Yazı işleri Müdürü, Adlî kontrol şartıyla serbest
Eray Sargın, Yolculuk Gazetesi imtiyaz sahibi, Adlî kontrol şartıyla serbest
Hacı Yusuf Topaloğlu, Azadiya Welat, serbest bırakıldı
Ramazan Ölçen, Azadiya Welat imtiyaz sahibi, Serbest bırakıldı
Ahmet Şık, Tutuklandı
Hayri Demir, Dihaber, 18 Mart 2017’de gözaltına alındı, Adli kontrolle serbest bırakıldı
                     
 
Olağanüstü Hâl'den önce tutuklanan gazeteciler listesi
 
111      Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü, Hükümlü
112      Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep Temsilcisi, Hükümlü
113      Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi, Hükümlü
114      Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı, Hükümlü
115      Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü, Hükümlü
116      Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
117      Kamuran Sunbat, DİHA Çukurova Eski Muhabiri, Hükümlü
118      Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni,Hükümlü
119      Mazlum Dolan, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
120      Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı
121      Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü, Hükümlü
122      Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü,Hükümlü
123      Muhammed Doğru, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
124      Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi, Hükümlü
125      Nedim Türfent, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
126      Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi, Hükümlü
127      Özgür Amed (Ethem Çağır), Özgür Gündem Gazetesi Yazarı, Hükümlü
128      Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü, Hükümlü
129      Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
130      Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana, Hükümlü
131      Şahabettin Demir, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri, Hükümlü
132      Şerife Oruç, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
133      Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü, Hükümlü
134      Ziya Ataman, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Stajyer Muhabiri
135      Abdulkadir Turay, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
 
137      Ali Konar, Azadiya Welat Gazetesi Temsilcisi, Hükümlü
138      Arafat Dayan, Demokratik Ulus Gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü
139      Cebrail Parıltı, Anadolu Ajansı (AA) Derik Muhabiri
140      Emin Demir, Serbest Gazeteci
141      Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü, Hükümlü
 
Sevan Nişanyan (imarda usulsüzlük gerekçesiyle), Hükümlü(Cezaevinde bulunma gerekçesi gazetecilik faaliyeti olmadığı için “cezaevindeki gazeteciler” için verdiğimiz toplam sayıda yer almamaktadır.)
Olağanüstü Hâl’de Kapatılan Yayın Organlarının Listesi
Kapatılan televizyon kanalları: Barış TV, Bugün TV, Can Erzincan TV, Dünya TV, Hira TV, Irmak TV, Kanal 124, Kanaltürk, MC TV, Mehtap TV, Merkür TV, Samanyolu Haber, Samanyolu TV, SRT TV, Tuna Shopping TV, Yumurcak TV, İMC TV, Hayat’ın Sesi TV, Özgür Gün TV, Van TV, Van Genç TV, TV 10, Jiyan TV, Azadi TV, Denge TV, Mezopotamya TV, Med Nuçe TV, Birlik Medya TV, YOL TV.
Kapatılan haber ajansları: Cihan Haber Ajansı, Muhabir Haber Ajansı, SEM Haber Ajansı, Dicle Haber Ajansı, Jin Haber Ajansı.
Kapatılan gazeteler: Adana Haber, Adana Medya, Akdeniz Türk, Şuhut’un Sesi, Kurtuluş, Lider, İscehisar, Durum, Türkeli, Antalya, Yerel Bakış, Nazar, Batman, Batman Postası, Batman Doğuş, Bingöl Olay, İrade, İskenderun Olay, Ekonomi, Ege’de Son Söz, Demokrat Gebze, Kocaeli Manşet, Bizim Kocaeli, Haber Kütahya, Gediz, Zafer, Hisar, Turgutlu Havadis, Milas Feza, Türkiye’de Yeni Yıldız, Hakikat, Urfa Haber Ajansı, Ajans 11, Yeni Emek, Banaz Postası, Son Nokta, Merkür Haber, Millet, Bugün, Meydan, Özgür Düşünce, Taraf, Yarına Bakış, Yeni Hayat, Zaman, Today’s Zaman, Özgür Gündem, Azadiya Welat, Batman Çağdaş Gazetesi,Cizre Postası Gazetesi,Güney Express Gazetesi,İdil Haber Gazetesi, Kızıltepe’nin Sesi Gazetesi,Prestij Haber Gazetesi, Urfanatik Gazetesi, Yüksekova Haber, Express Gazetesi (Adana), Türkiye Manşet (Çorum), Dağyeli Gazetesi (Hatay), Akis Gazetesi (Kütahya), İpekyolu Gazetesi (Ordu), Son Dakika Gazetesi ( İzmir), Yedigün Gazetesi (Ankara).
Kapatılan dergiler: Akademik Araştırmalar, Aksiyon, Asya Pasifik, Bisiklet Çocuk, Diyalog, Avrasya, Ekolife, Ekoloji, Fountain, Gonca, Gül Yaprağı, Nokta, Sızıntı, Yağmur, Yeni Ümit, Zirve, Özgür Dünya, Tiroj, Evrensel Kültür. ), Haberexen Dergisi (Samsun) .
Kapatılan radyolar: Aksaray Mavi, Aktüel, Berfin, Burç, Cihan, Dünya, Esra, Haber Radyo Ege, Herkül, Jest, Kanaltürk, Radyo 59, Radyo Aile Rehberi, Radyo Bamteli, Radyo Cihan, Radyo Fıkıh, Radyo Küre, Radyo Mehtap, Radyo Nur, Radyo Şemşik, Samanyolu Haber, Umut, Yağmur, Rengin Radyo, Özgür Radyo, Ses Radyo, Radyo Karacadağ, Özgür Güneş, Patnos FM, Dünya Radyo, Batman FM.
Kapatılan yayınevleri: Altınburç, Burak Basın Yayın Dağıtım, Define, Dolunay Eğitim Yayın Dağıtım, Giresun Basın Yayın Dağıtım, Gonca, Gülyurdu, GYV, Işık Akademi, Işık Özel Eğitim, İklim Basın Yayın Pazarlama, Kaydırak, Kaynak, Kervan Basın Yayıncılık, Kuşak, Muştu, Nil, Rehber, Sürat Basım Yayın Reklamcılık Eğitim Araçları, Sütun, Şahdamar, Ufuk Basın Yayın Haber Ajans Pazarlama, Ufuk, Waşanxaneya Nil, Yay Basın Dağıtım, Yeni Akademi, Yitik Hazine, Zambak Basın Yayın Eğitim Turizm
O-Hâl’de kapatılıp açılmasına izin verilen yayınlar: Zarok TV (Yüzde 40 Türkçe yayın şartı ile), Yön Radyo.
Bu liste açık haber kaynaklarından P24 editörlerince derlenmiştir ve düzenli olarak güncellenecektir. Kendilerinin ve yakın meslektaşlarının durumuyla ilgili bilgi paylaşmak isteyenler bize punto24info@gmail.com adresinden ulaşabilirler.
 
 
 
 
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design