Anasayfa / Güncel / “Gerçekleri gizleyemezsiniz…”

11 Nisan

“Gerçekleri gizleyemezsiniz…”

Metin Göktepe onuruna verilen ödüller sahiplerini buldu


Gözaltında öldürülen Evrensel muhabiri Metin Göktepe onuruna verilen gazetecilik ödülleri, Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.
 
Sunuculuğunu gazeteci Nazım Alpman’ın üstlendiği törene bu yıl katılamayan Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe görüntülü bir mesaj gönderdi. Fadime Göktepe mesajında, “Metin için dünyayı gezdim. Arkadaşları bizi hiç yalnız bırakmadılar. Fatih [Polat} olsun, Ahmet Şık olsun... Onlara teşekkür ederim” dedi.
 
“Diktatör özentilerine”
 
Törende ilk olarak Ahmet Şık’a “15 Temmuz’un Şifreleri” başlıklı haberiyle Jüri Özel Ödülü verildi. 102 gündür cezaevinde tutuklu bulunan Şık’ın ödülünü onun adına arkadaşı gazeteci Elif Ilgaz aldı. Ilgaz, Şık’ın gönderdiği bir mesajı okudu. Ahmet Şık mesajında: “Diktatör özentilerine ve onun tapınıcılarına, baskı ve istibdat ile her şeyi kontrol edebileceklerine ve hakikati istedikleri gibi eğip bükebileceklerini düşünenlerle kaçınılmaz olanı söylemek çocuklarımızın geleceği adına boynumuzun borcudur. Gerçekleri gizleyemezsiniz” dedi.
 
Ödülü veren Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu konuşmasında “Çocuklarımızın öldürülmediği bir dünya yaratmak umuduyla” dedi.
 
Hrant’ın arkadaşları
 
Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Canan Coşkun ve Bianet’ten Elif Akgül de, birlikte hazırladıkları Hrant Dink cinayeti davasının 10 yılını anlatan dosya haberleriyle Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Ödülü veren Profesör Yasemin İnceoğlu şöyle konuştu: “Gerçekten Hrant Dink cinayeti bir nefret suçu ve 10 yıldır çözülemeyen adaleti göremediğimiz bir dava süreci. Dosya muhteşemdi. Olması gereken her şey vardı. Sokaktaki insandan, avukata, çalışma arkadaşlarına, cinayet öncesi, onu hazırlayan süreç, cinayet sonrası, yargılama süreci,  dolayısıyla çok güzel bir dosyaydı.”
 
Canan Coşkun konuşmasında, “Öncellikle teşekkür ederiz. Bu ödül bizim için çok anlamlı, o yüzden kelimelere dökmek zor. Bu ülkede hakikatin peşinden koşan gazetecilere reva görülen cezaevi veya mezarlık. Biz bu ödülü hakikatin peşinde koştuğu için cezaevinde olanlar adına alıyoruz” dedi. 
 
Elif Akgül ise şunları söyledi: “Hrant’ın arkadaşının selamını getirdim sizlere. Metin Göktepe mücadelesi bana her zaman gazeteci dayanışmasının ne anlama geldiğini hatırlatan bir ödüldü. Bu ödülü bu mücadeleyi yaşatan insanlara ve Hrant’ın arkadaşlarına adamak istiyorum.”
 


“Kemal Korkut’un nasıl öldüğünü öğrenemeyecektik”

 
Jüri Özel Ödüllerinden sonuncusunu DİHABER’den Abdurrahman Gök, 21 Mart’ta Diyarbakır’daki Newroz kutlamalarında öldürülen Kemal Kurkut’un vurulma ânını gösteren “Suçüstü” başlıklı fotoğrafı için değer görüldü. 
 
Ödülü veren gazeteci Mehveş Evin, “Abdurrahman’ın çektiği fotoğraf bizim için çok özel. Kemal Kurkut’un infazını görüntüledi. O sırada orada olmasaydı biz belki de Kemal’in nasıl öldüğünü asla öğrenmeyecektik. Özgür basın işte bunun için lazım ve bunun için savunuyoruz basın özgürlüğünü. Gerçekleri halka ulaştırmak için” dedi.
 
Gök, şöyle konuştu: “Aslından ben de bu ödülü Kemal Korkut’a adamak istiyorum. Metin Göktepe’ye, Ape Musa’ya, Gurbetelli Ersöz’e, Hrant Dink’e, Şengal’de şehit düşen Nujin arkadaşımıza Mahmur’da öldürülen Deniz Fırat’a, Menbiç’te Mustafa Muhammed’e  yinelenen sözümüz olsun, cezaevindeki tüm tutsak gazeteci arkadaşlarımızın gözü arkada kalmasın burada yoldaşları onlar için de hakikatin peşinde ve izinde sonuna kadar bedeli nasıl olursa olsun gideceğiz. Ape Musa, Metin Göktepe nasıl sakınmadıysa biz de sakınmayacağız.”
 
Metin Göktepe Fotoğraf Ödülü ise Evrensel’den Tamer Arda Erşin’in Şubat ayında KHK ile ihraç edilmiş akademisyenlere polis müdahalesi sırasında çekilmiş olan “Hayır gitmiyoruz” adlı fotoğrafına verildi. Ödülü veren DİSK Basın-İş başkanı Faruk Eren konuşmasında “Daha çok Metin olalım, daha çok susmayacak yürek olalım” dedi.
 
Tamer Arda’nın konuşması ise şöyleydi: “Mezun olduğumda Metin’in fotoğrafıyla ödül almıştım. ‘Metin ölmedi. Fadime Anne, Evrensel çalışanlarıyla yaşıyor’ demek için fotoğraf çektirmiştim. Sosyal medyada çok paylaşılmıştı. Burada benim ismim yazıyor, ama bu ödül benim değil Evrensel çalışanlarının hepsinin ödülü  Bizde bireyler yoktur, sadece Evrensel vardır, bizim için önemli olan Evrensel adıdır. Ben bu ödülü Metin’in gazetesi adına alıyorum.”
 
Yerel gazetecilik ödülü “Mülteci olmak” haberine
 
Yerel gazetecilik ödülünü ise “Mülteci Olmak: Bu kez onlar anlatıyor” başlıklı haberiyle İzmir Life Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürü Deniz Çaba, TGS Başkanı Gökhan Durmuş’tan aldı. Durmuş, “Metin Göktepe ödüllerini diğer ödüllerden ayıran birkaç özellik var. Bunlardan en belirgin olanı Metin’in gazeteciliği mücadeleci gazeteciliktir. Bu yüzden bu ödül gazeteciler için anlamlı ve önemlidir” dedi.
 
Deniz Çaba da  şunları söyledi: “Üniversitede okurken çok etkilenmiştim, benim için Metin’in ayrı bir önemi var. Gazeteciliğe başlamamda çok etkili oldu.”
 
Gözaltında işkence
 
“Gözaltında işkence iddiaları: Tanıklar anlatıyor” başlıklı haberleriyle görüntülü haber ödülüne layık görülen BBC Türkçe Muhabiri Selin Girit ve kameraman Göktay Koraltan da ödülünü Evrensel yazarı ve akademisyen Ceren Sözeri’nin elinden aldı. Sözeri, “Metin Göktepe gazeteciliği aynı zamanda hak haberciliği ile simgeleşmiştir. Metin Göktepe cinayetinin ortaya çıkarılması da gazetecilerin dayanışmasının ayrı bir örneğidir. Haberde belirtildiği gibi işkence bir insanlık suçudur. İyi ki sizler varsınız” dedi.
 
Girit ise ödülünü alırken yaptığı konuşmada “En saygı duyduğumuz meslektaşlarımızdan birisi Metin Göktepe’dir. Böyle bir haberi yayınlamak cesaret işiydi. BBC Türkçe’ye teşekkür ederiz. Bizim başımıza bir şey gelmedi. Biz başına bir şey gelenlerin haberini yaptık. Bu yüzden gururluyuz. Korku gibi cesaret de bulaşıcıdır. Cesaretleri bize bulaşan dostlarımıza bu ödülü adıyoruz. Ahmet Şık’a, Deniz Yücel’e, Murat Sabuncu’ya, tutuklu 150 gazeteciye adıyoruz. Dik durdular, korkmadan yazdılar. Mutlaka kazanacağız. Kalem kılıçtan keskindir” dedi.
 
“Radyoaktif skandal” başlıklı haberi ile yazılı haber ödülüne değer görülen Evrensel muhabiri Cansu Pişkin’e ödülünü Meryem Göktepe ve Basın Konseyi başkanı Pınar Türenç verdi. Meryem Göktepe şöyle konuştu: “Metin hepimizin özel gününde en önde olan, hepimizin yüreğinde büyük bir yeri olan güzel gülüşlü esmer çocuktu. Metin barikatın arkasından  haberi alan bir gazeteciydi. Bu ülkede Metin Göktepe gazeteciliği oluştu. Metin öldürüldüğünde de gazetecilik yaptı” dedi. Türenç ise şunları aktardı: “İktidarlar değişse bile kaleme, kalem sahibi gazetecilere saldırılar devam etmekte. Yılmak yok diyoruz. Mücadeleye devam edeceğiz.”
 
“Görünmez olanı görünür kılmaya, görünenin ardını eşelemeleri, kararlılığı aydınlatma çalışan gazetecilerin ölümle ya da demir parmaklıklar cezalandırıldı bir ülkede yaşıyoruz” diye söze başlayan Cansu Pişkin, “İktidarlar değişti, yıllar geçti ama devletin gerçeği eşeleyen gazetecilere ‘Özel Muamelesi’ hiç değişmedi. KHK’ler ile kapatılan gazeteler, ajanslar, televizyon kanalları ve hapishanelerde mesleki faaliyetlerinden dolayı tutulan gazeteci arkadaşlarımız bu muamelenin sadece şeklen değiştiğini, esasen farklı olmadığını gösteriyor. Bizim esasımız ise hakikat işçiliği. Borçlu olduğumuz tek şeyin hakikat olduğu özgür yarınlara ve tutuklu meslektaşlarıma...” diye konuştu.
 
Törene Ahmet Şık'ın eşi Yonca Şık, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve Cumartesi Anneleri katıldı. Törenin sonunda Metin Göktepe’nin doğum günü pastası kesildi ve Hüsnü Arkan bir konser verdi.
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design