Anasayfa / Güncel / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 68

15 Nisan

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 68

Tutuklu Altan kardeşler ve Ilıcak’a ‘’darbe’’ suçundan üçer müebbet istendi, 12 gazeteci bu suçtan tutuklandı; toplam 153 gazeteci hapiste

15 Nisan’ın ilk saatlerinde, 31 Mart’ta darbeyi gerçekleştirdiği iddia edilen grubun medya yapılanmasına yönelik davada tahliye edildikten birkaç saat sonra yeniden gözaltına alınan 13 gazeteciden 12’si ciddi suçlamalarla yeniden tutuklandı.
 
Yeni tutuklamalarla Türkiye’de cezaevinde bulunan gazeteci sayısı 153 oldu. Tam liste burada görülebilir.
 
14 Nisan günü tüm gün süren adliye süreçleri sonrasında Zaman gazetesi haber müdürü Ali Akkuş tutuksuz yargılanmak üzere bırakılırken, Habertürk eski koordinatörü Abdullah Kılıç, Meydan gazetesi köşe yazarı Atilla Taş, Aksiyon muhabiri Bünyamin Köseli, Bugün gazetesi muhabiri Cihan Acar, Türksolu gazetesi yazarı Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Cihan muhabiri Hüseyin Aydın, eski Yeni Şafak yazarı Murat Aksoy, Bugün gazetesi Haber Müdürü Mustafa Erkan Acar, Habertürk eski yayın koordinatörü Oğuz Usluer, TRT Haber’den Seyid Kılıç,  Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni Yetkin Yıldız ve eski Zaman muhabiri Yakup Çetin  “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya” ve “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından tutuklandı.
 
Gazeteciler İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesince serbest bırakıldıktan saatler sonra hükümet yanlısı kişilerin tweet’lerini takiben yeniden gözaltına alınmış, davaya bakan hâkimlerse 3 Nisan tarihinde açığa alınmıştı. Mart sonu Antalya’da aynı soruşturma kapsamında bırakılan beş gazeteci de benzer şekilde tekrar gözaltına alınmıştı. Antalya’da yeniden tutuklananların  sayısı ve “firari” olduğu söylenenler hakkında çelişkili bilgiler bulunduğundan, P24 listesi bu gazetecilerin hepsini cezaevinde kabul ediyor.
 
Tutuklanma gerekçeleri
 
Basına yansıyan haberlere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tutulan Fethullah Gülen cemaati üyesi olduğu iddia edilen 13 şüphelinin "darbe girişimi esnasında, öncesinde, sonrasında, kamuoyu oluşturmak amacıyla örgütün medya yapılanmasında yer aldıkları, örgüte ait basın kuruluşlarında aktif olarak görev yaptıkları, darbe girişimi eyleminin etki ajanlığı görevini yerine getirdikleri, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün nihai hedefi olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin anayasal düzenini bozarak ele geçirme, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme eylemine katıldıkları, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunduğu" gerekçesiyle tutuklanmasını talep etti.
 
31 Mart günü İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi toplam 21 kişiyi tahliye etmiş, 8 gazetecinin tahliyesine yapılan itiraz kabul edilmiş, 13 kişi ise yeniden gözaltına alınmıştı.
 
 
Altanlar, Ilıcak, Dumanlı dahil 16 kişiye üçer kez müebbet talebi
 
15 Temmuz sonrası başlatılan soruşturmalarla ilgili bir başka gelişmede, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, Tuncay Opçin ve Osman Özsoy'un da aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında hazırlanan iddianame 14 Nisan’da tamamladı.
 
247 sayfalık iddianamede, 6'sı tutuklu, 10'u firari 16 kişinin, “anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs etme'', ''hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etme'' ve ''TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etme'' suçlamasıyla 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları isteniyor.
 
İddianamede, 15 Temmuz sonrası “FETÖ” ile bağlantılı olduğu iddiasıyla KHK ile kapatılan Can Erzincan TV'deki “Özgür Düşünce” isimli programa darbeden bir gün önce konuk olarak katılan Ahmet Altan ile programı sunan Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan'ın bu programda, darbe çağrışımı içeren söylemlerde bulundukları öne sürülüyor.
 
Belgede şüpheli olarak geçen bazı isimlerin yurt dışında bulunduğu düşünülüyor. İddianamede adı geçen  kişilerin tam listesi şöyle: Kerim Balcı (yakalamalı), Ahmet Altan (tutuklu), Ali Çolak (yakalamalı), Nazlı Ilıcak (tutuklu), Bülent Keneş (yakalamalı), Ekrem Dumanlı (yakalamalı), Emre Uslu (yakalamalı), Faruk Kardıç (yakalamalı), Fevzi Yazıcı (tutuklu), Mehmet Kamış (yakalamalı), Mehmet Altan (tutuklu), Osman Özsoy (yakalamalı), Şükrü Tuğrul Özşengül (tutuklu), Tibet Murad Sanlıman (adlî kontrol şartıyla serbest), Tuncay Opçin (yakalamalı), Yakup Şimşek (tutuklu).
 
İddianamede aynı zamanda sanıkların bazılarının darbe girişimini önceden bildiği öne sürülüyor. Belgenin tam metni burada bulunabilir.
 
11 Nisan tarihinde de aralarında Şahin Alpay ve Ali Bulaç’ın da bulunduğu 30 gazeteci hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet isteyen bir iddianame kabul edilmişti.
 
AİHM’den Cumhuriyet yazarları davasına da öncelik
 
13 Nisan günü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Cumhuriyet’in tutuklu bulunan yazar ve yöneticilerinin başvurusu üzerine mahkemenin içtüzüğünün 41’inci maddesindeki kriterler arasında bulunmamasına karşın davanın öncelikli olarak inceleyeceği duyuruldu: “Mümkün olan en kısa sürede inceleyeceğiz.”
 
Mahkeme, daha önce de tutuklu gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan, Atilla Taş ve Murat Aksoy adına yapılan başvurularda aynı kararı vermişti.
 
Fransız gazeteci sınır dışı edildi
 
Le Jour gazetesi, 13 Nisan’da Türkiye’ye giriş yapmaya çalışan muhabirleri Olivier Bertrand’ın Sabiha Gökçen havaalanında gözaltına alınarak sınır dışı edildiğini duyurdu. Gazete, Bertrand’ın isminin sınır polisine bırakılmış olan “istenmeyen kişiler” listesinde olduğunu yazdı.
 
 
Gazetecilere yönelik gözaltı ve davalar
 
13 Nisan günü kapatılan DİHA’nın muhabiri Berivan Altan, hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Mersin’de misafir olarak kaldığı evde yapılan baskınla gözaltına alınan Altan’ın hangi soruşturma kapsamında gözaltına alındığı açıklanmadı.
 
13 Nisan’da, Nusaybin'de yaşananlara dair Evrensel’in yaptığı haber nedeniyle Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağrı Sarı ile Eski İmtiyaz Sahibi Mehmet Arif Koşar, TCK’nın 301. maddesinden hâkim karşısına çıktı. Duruşmada savunma yapan Arif Koşar, iddianamenin “Polisimiz suç işlemez” zihniyeti ile hazırlandığını belirterek “15 Temmuz darbe girişimi ve öncesinde gördük ki asker de polis de suç işleyebiliyor. Yani polisin, cemaatçileri de dahil suç işleyebildiği açıktır. Gazetecinin görevi de bunu halka ulaştırmaktır” diye konuştu. Duruşma 6 Haziran 2017’ye ertelendi.
 
Erişim yasakları ve haber hakkı ihlalleri
 
14 Nisan tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ağırlıklı olarak "cumhurbaşkanına hakaret davaları”yla ilgili bilgi içeren 46 habere birden erişim engelleme kararı aldırdığı ortaya çıktı.
Geçtiğimiz hafta sendika.org 27. kez engellenirken, sitenin 28. versiyonunda yayınlanan bir habere göre Adana’da 13 kişi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Gözaltı operasyonları 13 Nisan günü gerçekleşti. Türkiye’de binlerce kişinin bu tür operasyonlarda gözaltına alındığı biliniyor. Ocak ayında kaynakları devlet bütçesinden gelmesine karşın hükümet yanlısı olmakla eleştirilen Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan verilere göre bu türde yaklaşık 18,000 dosya işlem görmeyi bekliyordu.


Olağanüstü Hâlde darbe soruşturmasında tutuklanan gazeteciler

1                                                        Ali Babur Boysal, Eski Zaman Gazetesi Tasarımcısı
2                                                         Ali Bulaç, Eski Zaman Gazetesi yazarı
3                                                         Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
4                                                         Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış
5                                                         Ayşenur Parıldak, Zaman                
6                                                         Aytekin Gezici, Gazeteci-Yazar
7                                                         Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman Bölge Temsilcisi          
8                                                         Bayram Kaya, Zaman Gazetesi Muhabiri
9                                                         Abdullah Özyurt, Zaman Gazetesi muhabiri
10                                                                 Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
11                                                                 Cihat Ünal, Antalya Zaman gazetesi muhabiri
12                                                                 Cuma Kaya, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar     
13                                                                 Cuma Ulus, Millet Gazetesi Yayın Koordinatörü
14                                                                  Ömer Özdemir, Zaman Antalya
15                                                                 Eda Şanlı, Antalya yerel gazete sahibi, Bizim Antalya Gazetesi yazarı             
16                                                                 Emre Soncan, Eski Zaman savunma muhabiri
17                                           Ahmet Altan, Gazeteci-yazar
18                                                                 Ercan Gün, Fox TV Haber Editörü
19                                           Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
20                                                                 Faruk Akkan, Cihan Ajansı
21                                          Fevzi Yazıcı, Zaman Gazetesi
22                                                                 Gültekin Avcı
23                                                                  Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
24                                                                 Hakan Taşdelen                                       
25                                                      Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
26                                                                 Hanım Büşra Erdal, Eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
27                                           Ahmet Memiş, Gazeteci, Haberdar İnternet Sitesi
28                                                                 Haşim Söylemez, Eski Aksiyon Dergisi yazarı
29                                                                 Hüseyin Turan, Zaman Gazetesi, Gazeteci-Yazar
30                                                                 İbrahim Balta, Eski Zaman ekonomi editörü
31                                                                 ibrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
32                                                                 İsa Siyi, Haberdar                        
33                                                                 İsmail Avcı, Zaman
34                                                                 Kenan Baş, Antalya Zaman muhabiri
35                                                                 Lokman Erdoğan, Çorum Manşet
36                                                                 Mehmet Altan, İktisat profesörü, gazeteci-yazar                                                            
37                                           Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar
38                                                                 Mehmet Dener, Şanlıurfa.com sitesi yayın yönetmeni
39                                                                 Mehmet Kuru, Zaman Gazetesi Eskişehir muhabiri
40                                                                 Mehmet Özdemir, Zaman Gazetesi
41                                                      Muhammet Taşçılar, Sanliurfa.com haber sitesi yayın yönetmeni.
42                                                                 Murat Avcıoğlu, Zaman Gazetesi, Gazeteci-yazar.
43                                                                 Murat Öztürk, Çorum Manşet sorumlu yazı işleri müdürü                                     
44                                                                 Mustafa Ünal, Zaman Gazetesi eski Ankara Temsilcisi                                                
45                                                                 Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü                                                        
46                                           Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
47                                                                 Mümtazer Türköne, Zaman Gazetesi köşe yazarı
48                                                                 Nuri Durna, TRT
49                                                                 Nurullah Kaya, G.antep Zaman bölge temsilcisi                                      
50                                                                 Olgun Matur, Antalya yerel gazeteci
51                                                                 Osman Yakut, Zaman Antalya
52                                                                  Özkan Mayda, Antalya Zaman Gazetesi muhabiri
53                                                                 Ramazan Alkan, Yeni Akit muhabiri
54                                                                 Resul Cengiz, Eski Zaman Denizli muhabiri
55                                                                 Şahin Alpay, Zaman Gazetesi yazarı
56                                           Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
57                                                                 Şeref Yılmaz, Irmak TV
58                                                                 Tahsin Kürklü, Eski Zaman gazetesi ulaştırma sorumlusu
59                                                                 Tuncer Çetinkaya, Zaman Antalya Bölge Temsilcisi
60                                                                 Ufuk Şanlı, Eski Vatan yazarı
61                                                                 Vahit Yazgan, İzmir Zaman Bölge Temsilcisi
62                                                                 Vedat Demir, Eski Yarına Bakış yazarı
63                                                                 Yakup Şimşek, Eski Zaman pazarlama müdürü                                      
64                                                                 Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
65                                                                 Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
66                                           Alaattin Güner, Eski Cihan Medya Direktörü
67                                                                 Zafer Özsoy
68                                                                 Ünal Tanık, Rotahaber eski sahibi
69                                                                 Nur Ener,  Yeni Asya
70                                                                 Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
71                                                                 İsmail Efe, İzmir İl Kültür Müdürlüğü basın danışmanı
72                                                                Abdürrahim Ersöz, Antalya
73                                                                Alaattin Kaya, Zaman eski imtiyaz sahibi
74                                                                Vedat Beki, Sözcü18
Bayram Parlak, Radyo Cihan (Diyarbakır), tahliye edildi
Cumali Önal, Zaman Arapça servis sorumlusu - Eylül ayında tahliye oldu
Lale Kemal, Zaman yazarı (Tahliye)
Nuriye Akman, Zaman köşe yazarı (Tahliye)
 
Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonda tutuklanan gazeteciler
 
75                                          Musa Kart, Karikatürist
76                                          Güray Tekin Öz, Yazar
77                                                       Hakan Karasinir, Yazar
78                                          Mustafa Kemal Güngör, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi                       
79                                          Önder Çelik, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi
80                                          Bülent Utku, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi
81                                          Ahmet Şık, muhabir (31 Aralık'ta tutuklandı)
82                                          Akın Atalay, Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı
83                                          Murat Sabuncu, Genel Yayın Yönetmeni
84                                          Kadri Gürsel, Yayın Danışmanı
85                                          Turhan Günay, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni

 
Olağanüstü Hâl sonrası darbe dışı soruşturmalarda tutuklanan gazeteciler
 
Arap Turan, Azadiya Welat, Ocak 2017'de tahliye edildi
Aslı Erdoğan, Özgür Gündem Gazetesi Yazarı, Aralık 2016'da tahliye edildi
Ayhan Karahan, Bodrumlu Yerel Gazeteci, tahliye oldu                                                        
Cemil Uğur, Evrensel Mersin muhabiri - 13 Aralık 2016 tarihinde tahliye edildi
Mehmet Arslan, DİHA - Tahliye edildi
Erdem Mühirci – DİHA , 28 Şubat 2017 tarihinde tahliye edildi
Aysel Işık, 1 Mart 2017 tarihinde tahliye edildi
Ferit Toprak, Azadiya Welat, Ocak 2017'de tahliye eildi

86                               İnan Kızılkaya, Özgür Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü
Mehmet Anıl, ETHA, Aralık 2016’da tahliye edildi
Metin Bekiroğlu DİHA, 6 Ekim 2016'da tahliye edildi
87                               Mizgin Çay – Radyo Karacadağ
Necmiye Alpay, Özgür Gündem, tahliye edildi
Nizamettin Yılmaz, Azadiya Welat, Tahliye edildi
88                   Togay Okay, Özgür Gelecek
Perihan Kara, Tahliye edildi
89                                                      Rabia Özkaya, Özgür Halk
90                               Sadık Demir, Radyo Karacadağ
91                               Salih Erbekler, Radyo Karacadağ
Sebahattin Koyuncu, Tahliye edildi
92                               Şirin Çoban, Azadiya Welat
Zana (Bilir) Kaya, Özgür Gündem Gazetesi Yayın Yönetmeni,Aralık 2016'da tahliye edildi
Zehra Doğan, Jinha Editörü, Nusaybin Kapalı Cezaevi - 9 Aralık'ta tahliye edildi
Zeynel Abidin Bulut, Azadiya Welat gazetesi Editörü, Tahliye edildi
93                               Mehmet Güleş, DİHA
Hüsnü Mahalli, Yurt Gazetesi, 20 Ocak 2017 tarihinde tahilye edildi
94                               Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
95                               Ceren Taşkın, Hatay Ses Gazetesi
96                               Tunca Öğreten, eski Diken Editörü
97                               Ömer Çelik, eski DİHA haber müdürü
98                               Mahir Kanaat, Birgün çalışanı
99                               Abdullah Kaya, DİHA Ağrı muhabiri
100      Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
Mehmet Bozkurt, eski Aydınlık sorumlu yazıişleri müdürü, 1 Şubat 2017 de tahliye oldu
101      Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcısı
102      Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek
103      Deniz Yücel, Die Welt muhabiri
104      Hayati Yıldız, Azadiya Welat
105      Ali Aşikar – Azadiya Welat
106      Hülya Karakaya, Özgür Halk Dergisi Yazı işleri Müdürü
107      Ayhan Demir, Çaldıran Haber imtiyaz sahibi
108      İdris Sayılgan, DİHA
109      Selman Keleş, DİHA
110      Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
111      İlker İlkan, Azadiya Welat 
Darbe soruşturması sırasında gözaltına alındığı bilinen gazeteciler
Abdullah Katırcıoğlu, Gözaltına alındıktan sonraki durumu bilinmiyor
Emre Koçali, Haberdar, Gözaltına alındıktan sonraki durumu bilinmiyor
Erkam Büyük, Haberdar, Gözaltına alındıktan sonraki durumu bilinmiyor
Özcan Keser, TRT İstanbul, Gözaltına alındıktan sonraki durumu bilinmiyor
 
Darbe soruşturmasında hakkında gözaltı kararı çıkan gazeteciler
Asım Yıldırım, eski STV spikeri
Ayşe Özkalay, eski Yeni Hayat yazarı
Behçet Akyar
Bilal Şahin, Özgür Düşünce, AA'ya göre yurtdışında
Bülent Ceyhan, Özgür Düşünce muhabiri, AA'ya göre yurtdışında
Bülent Keneş, Eski Today's Zaman Genel Yayın Yönetmeni
Bülent Korucu, Eski Zaman yazarı
Can Bahadır Yüce, eski Zaman yazarı
Celil Sağır,Today's Zaman Yazıişleri Müdürü
Cevheri Güven, Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni
Ergun Babahan, AA'ya göre yurtdışında
Erhan Başyurt, eski Bugün GYY
Erkan Akkuş, Eski Bugün TV Sunucusu
Ertuğrul Erbaş, Eski Nokta Dergisi editörü
Eyüp Can Sağlık, eski Radikal GYY
Faruk Arslan, eski Zaman yazarı
Faruk Kardıç
Fatih Akalan, Samanyolu Haber Tv yorumcusu, AA'ya göre yurtdışında
Fatih Yağmur, Eski Radikal muhabiri, AA'ya göre yurtdışında
Hamit Bilici, Eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
Hamit Çiçek
Hasan Cücük, eski Zaman muhabiri
Hüseyin Döğme
İbrahim Öztürk, eski Zaman yazarı
İhsan Yılmaz, eski Today's Zaman yazarı
Kamil Maman, Eski Bugün muhabiri, AA'ya göre yurtdışında
Kemal Gülen, STV spikeri
Kerim Balcı, Turkish Review dergisi Genel Yayın Yönetmeni
Kerim Gün, Eski Zaman editörü
Levent Kenez, Meydan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
Mahmut Akpınar, eski Millet gazetesi yazarı
Mahmut Hazar, Cihan Haber Ajansı, AA'ya göre yurtdışında
Mehmet Akif Afşar
Mehmet Kamış, Eski Zaman köşe yazarı
Melih Kılıç, Zaman Medya Grubu Satış Departmanı
Metin Tamer Gökçeoğlu
Metin Yıkar, Samanyolu Haber
Muhammed Fatih Uğur, Eski Zaman Haber Müdürü
Mürsel Genç, Eski Cihan muhabiri
Nevzat Güner
Oktay Vızvız
Osman Özsoy, eski Rota Haber yazarı, akademisyen
Ömer Karakaş
Önder Deligöz, eski Yeni Şafak muhabiri
Sait Sefa, Haberdar
Savaş Genç, eski TRT muhabiri ve akademisyen
Sedat Yetişkin
Selahattin Sevi, Eski Zaman Fotoğraf Koordinatörü, AA'ya göre yurtdışında
Selçuk Gültaşlı, Zaman Brüksel Temsilcisi ve Köşe Yazarı
Sevgi Akarçeşme, Eski Today's Zaman Genel Yayın Yönetmeni
Süleyman Sargın
Şemsettin Efe, AA'ya göre yurtdışında
Şenol Kahraman
Turan Görüryılmaz, Can Erzincan TV sunucusu, AA'ya göre yurtdışında
Turhan Bozkurt, eski Zaman yazarı
Ufuk Emin Köroğlu, Karşı Gazete muhabiri, AA'ya göre yurtdışında
Veysel Ayhan
Yavuz Baydar, Haberdar.com yazarı
Yonca Kaya Şahin,Rotahaber sitesi yazarı
Yüksel Durgut
Olağanüstü Hâl ilanından beri darbe soruşturması haricinde gözaltına alınan gazeteciler
Selami Aslan – DİHA, Serbest bırakıldı
Selman Keleş – DİHA, Serbest bırakıldı
İdris Yılmaz – DİHA, Serbest bırakıldı
Mehmet Sıddık Damar – DİHA, Serbest bırakıldı
Esra Aydın – JİNHA, Serbest bırakıldı
Geylan Arslan – JİNHA, Serbest bırakıldı
Nizamettin Yılmaz – Azadiya Welat, Serbest bırakıldı
İdris Yılmaz – DİHA, Serbest bırakıldı
Haydar Ergül – Demokratik Modernite, Gözaltında
Hasan Akbaş – Evrensel, Serbest bırakıldı
Fırat Topal – Evrensel, Serbest bırakıldı
Serpil Berk – Evrensel, Serbest bırakıldı
Sertaç Kayar – Serbest Gazeteci, Serbest bırakıldı
Engin Eren – DİHA, Serbest bırakıldı
Fatma Edemen – ETHA, Serbest bırakıldı
Davut Uçar– Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Doğan Güzel– Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Ersin Çaksu – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Günay Aksoy – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Kemal Bozkurt – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Reyhan Hacıoğlu – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Önder Elaldı – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Ender Önder – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Sinan Balık – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Fırat Yeşilçınar – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Özgür Paksoy – DİHA muhabiri, Serbest bırakıldı
Zeki Erden – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Elif Aydoğmuş – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Ersin Çaksu – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Mesut Kaynar – DİHA, Serbest bırakıldı
Sevdiye Gürbüz – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Amine Demirkıran – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Bayram Balcı – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Burcu Özkaya – Özgür Gündem, Serbest bırakıldı
Yılmaz Bozkurt – İstanbul Tabip Odası Basın Bürosu, Serbest bırakıldı
Gülfem Karataş – İMC TV, Serbest bırakıldı
Gökhan Çetin – İMC TV, Serbest bırakıldı
Hüseyin Gündüz – Doğu Yayınevi , Serbest bırakıldı
Halil Polat – Adlî kontrol şartıyla serbest
Cemil Uğur – Evrensel, Serbest bırakıldı ( Ekim'de tekrar tutuklandı)
Yasemin Sayın– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Hayat Yılmaz– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Ahmet Kızılay– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Arap Turan– Azadiya Welat, Tutuklandı, Daha sonra tahliye oldu
Berxwedan Tulpar– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Sürreya Dal– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Zeynep İzgi– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
İbrahim Bayram– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Engin Özelçi– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Ahmet Boltan– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ceylan İpek– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Mehmet Emin Kaya– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Ziyan Karahan– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Veysi Altın– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ercan Yeltaş– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Azime Tarhan– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Serdal Polat– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Cengiz Aslan– Azadiya Welat, Emniyetteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ferit Toprak– Azadiya Welat, Tutuklandı, Daha sonran tahliye odlu
Mehmet Hüseyin Şahin– Azadiya Welat, Serbest bırakıldı
Mehmet Aydın– Azadiya Welat, Serbest bırakıldı
Pusat Bulut– Azadiya Welat, Adlî kontrol şartıyla serbest
Mehmet Emin Akgün – Azadiya Welat, Serbest bırakıldı
Mecrum Tokal, Adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı, tekrar gözaltına alındı (Eylül 2016)
Mehmet Ali Ertaş – DİHA, Serbest bırakıldı
Murat Özyaşar - Yazar, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Rênas Jiyan - Şair-yazar, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Zeynep Derya Yıldız – Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ali Sönmez Kayar - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Sinan Gerçek - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ardanuş Ateş - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Arzu Demir - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Sedat Şenoğlu - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Deniz Bakır - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ahmet Ayva - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Ekin Saygılı - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Pınar Türk - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Can Karabulut - Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Deniz Bakır - Atılım, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Önder Öner – ETHA, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Öykü Dilara Keskin - JİNHA, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
İdris Sayılgan – DİHA, Tutuklandı
Arjin Dilek -- DİHA, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Beritan İrlan -- DİHA, Polisteki işlemleri ardından serbest bırakıldı
Lindsey Snell -- Serbest gazeteci. Tutuklandıktan sonra Ekim'de tahliye oldu.
Stefan Asberg ve Niclas Berglund – SVT, İsveç – Sorgulama sonrası serbest bırakıldılar
Fethi Balaman -- DİHA, Gözaltında
Müjgan Ekin - Kayıtdışı olarak gözaltına alındığından endişe ediliyor
Hüsnü Mahalli - Yurt Gazetesi, TutuklandıCumhurbaşkanına hakaret suçlaması
Kenan Kırkaya - DİHA, Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı
Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü,Tutuklandı
Ömer Çelik, DİHA haber müdür, Tutuklandı
Metin Yoksu, DİHA muhabiri,Adlî kontrol şartıyla serbest
Tunca Öğreten, eski Diken editörü, Tutuklandı
Mahir Kanaat, BirGün muhasebe sorumlusu, Tutuklandı
Derya Okatan, ETHA Sorumlu Yazı işleri Müdürü, Adlî kontrol şartıyla serbest
Eray Sargın, Yolculuk Gazetesi imtiyaz sahibi, Adlî kontrol şartıyla serbest
Hacı Yusuf Topaloğlu, Azadiya Welat, serbest bırakıldı
Ramazan Ölçen, Azadiya Welat imtiyaz sahibi, Serbest bırakıldı
Ahmet Şık, Tutuklandı
Hayri Demir, Dihaber, 18 Mart 2017’de gözaltına alındı, Adli kontrolle serbest bırakıldı
                  
 
Olağanüstü Hâl'den önce tutuklanan gazeteciler listesi
 
112      Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat Gazetesi Gaziantep Temsilcisi, Hükümlü
113      Gurbet Çakar, Hevi Kadın Dergisi, Hükümlü
114      Hamit Dilbahar, Azadiya Welat Gazetesi Yazarı, Hükümlü
115      Hatice Duman, Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü, Hükümlü
116      Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı
117      Kamuran Sunbat, DİHA Çukurova Eski Muhabiri, Hükümlü
118      Kenan Karavil, Radyo Dünya Genel Yayın Yönetmeni,Hükümlü
119      Mazlum Dolan, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
120      Mehmet Baransu, Taraf Gazetesi Yazarı
121      Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski Editörü, Hükümlü
122      Miktat Algül, Mezitli FM Genel Yayın Koordinatörü,Hükümlü
123      Muhammed Doğru, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
124      Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet Dergisi Ankara Temsilcisi, Hükümlü
125      Nedim Türfent, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
126      Nuri Yeşil, Azadiya Welat Gazetesi Dersim Temsilcisi, Hükümlü
127      Özgür Amed (Ethem Çağır), Özgür Gündem Gazetesi Yazarı, Hükümlü
128      Sami Tunca, Mücadele Birliği Dergisi Yazı İşleri Müdürü, Hükümlü
129      Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
130      Seyithan Akyüz, Azadiya Welat Gazetesi Adana, Hükümlü
131      Şahabettin Demir, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri, Hükümlü
132      Şerife Oruç, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
133      Yılmaz Kahraman, Özgür Halk Dergisi Editörü, Hükümlü
134      Ziya Ataman, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Stajyer Muhabiri
135      Abdulkadir Turay, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri
136      Erol Zavar, Odak Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü, Hükümlü
137      Ali Konar, Azadiya Welat Gazetesi Temsilcisi, Hükümlü
138      Arafat Dayan, Demokratik Ulus Gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü
139      Cebrail Parıltı, Anadolu Ajansı (AA) Derik Muhabiri
140      Emin Demir, Serbest Gazeteci
141      Erdal Süsem, Eylül Dergisi Editörü, Hükümlü

Darbe soruşturmasında tahliye edildikten sonra yeniden tutuklanan gazeteciler  
142 Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
143 Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
144 Abdullah Kılıç, Habertürk -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
Ali Akkuş, Eski Zaman Gazetesi genel yayınlar editörü -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da adli kontrolle serbest bırakıldı
145 Atilla Taş, Meydan köşe yazarı -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
146 Bünyamin Köseli, Aksiyon Dergisi muhabiri -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
147 Cihan Acar, Bugün Gazetesi muhabiri  -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
148 Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu Gazetesi yazarı -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
149 Murat Aksoy, eski Yeni Şafak yazarı -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
150 Mustafa Erkan Acar, Bugün Gazetesi Haber Müdürü -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
151 Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü --31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
152 Seyid Kılıç, TRT Haber -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
153 Yakup Çetin, Eski Zaman muhabiri -- 31 Mart tahliye sonrası 15 Nisan’da yeniden tutuklandı
 
 Sevan Nişanyan (imarda usulsüzlük gerekçesiyle), Hükümlü(Cezaevinde bulunma gerekçesi gazetecilik faaliyeti olmadığı için “cezaevindeki gazeteciler” için verdiğimiz toplam sayıda yer almamaktadır.)
 
Olağanüstü Hâl’de Kapatılan Yayın Organlarının Listesi
Kapatılan televizyon kanalları: Barış TV, Bugün TV, Can Erzincan TV, Dünya TV, Hira TV, Irmak TV, Kanal 124, Kanaltürk, MC TV, Mehtap TV, Merkür TV, Samanyolu Haber, Samanyolu TV, SRT TV, Tuna Shopping TV, Yumurcak TV, İMC TV, Hayat’ın Sesi TV, Özgür Gün TV, Van TV, Van Genç TV, TV 10, Jiyan TV, Azadi TV, Denge TV, Mezopotamya TV, Med Nuçe TV, Birlik Medya TV, YOL TV.
Kapatılan haber ajansları: Cihan Haber Ajansı, Muhabir Haber Ajansı, SEM Haber Ajansı, Dicle Haber Ajansı, Jin Haber Ajansı.
Kapatılan gazeteler: Adana Haber, Adana Medya, Akdeniz Türk, Şuhut’un Sesi, Kurtuluş, Lider, İscehisar, Durum, Türkeli, Antalya, Yerel Bakış, Nazar, Batman, Batman Postası, Batman Doğuş, Bingöl Olay, İrade, İskenderun Olay, Ekonomi, Ege’de Son Söz, Demokrat Gebze, Kocaeli Manşet, Bizim Kocaeli, Haber Kütahya, Gediz, Zafer, Hisar, Turgutlu Havadis, Milas Feza, Türkiye’de Yeni Yıldız, Hakikat, Urfa Haber Ajansı, Ajans 11, Yeni Emek, Banaz Postası, Son Nokta, Merkür Haber, Millet, Bugün, Meydan, Özgür Düşünce, Taraf, Yarına Bakış, Yeni Hayat, Zaman, Today’s Zaman, Özgür Gündem, Azadiya Welat, Batman Çağdaş Gazetesi,Cizre Postası Gazetesi,Güney Express Gazetesi,İdil Haber Gazetesi, Kızıltepe’nin Sesi Gazetesi,Prestij Haber Gazetesi, Urfanatik Gazetesi, Yüksekova Haber, Express Gazetesi (Adana), Türkiye Manşet (Çorum), Dağyeli Gazetesi (Hatay), Akis Gazetesi (Kütahya), İpekyolu Gazetesi (Ordu), Son Dakika Gazetesi ( İzmir), Yedigün Gazetesi (Ankara).
Kapatılan dergiler: Akademik Araştırmalar, Aksiyon, Asya Pasifik, Bisiklet Çocuk, Diyalog, Avrasya, Ekolife, Ekoloji, Fountain, Gonca, Gül Yaprağı, Nokta, Sızıntı, Yağmur, Yeni Ümit, Zirve, Özgür Dünya, Tiroj, Evrensel Kültür. ), Haberexen Dergisi (Samsun) .
Kapatılan radyolar: Aksaray Mavi, Aktüel, Berfin, Burç, Cihan, Dünya, Esra, Haber Radyo Ege, Herkül, Jest, Kanaltürk, Radyo 59, Radyo Aile Rehberi, Radyo Bamteli, Radyo Cihan, Radyo Fıkıh, Radyo Küre, Radyo Mehtap, Radyo Nur, Radyo Şemşik, Samanyolu Haber, Umut, Yağmur, Rengin Radyo, Özgür Radyo, Ses Radyo, Radyo Karacadağ, Özgür Güneş, Patnos FM, Dünya Radyo, Batman FM.
Kapatılan yayınevleri: Altınburç, Burak Basın Yayın Dağıtım, Define, Dolunay Eğitim Yayın Dağıtım, Giresun Basın Yayın Dağıtım, Gonca, Gülyurdu, GYV, Işık Akademi, Işık Özel Eğitim, İklim Basın Yayın Pazarlama, Kaydırak, Kaynak, Kervan Basın Yayıncılık, Kuşak, Muştu, Nil, Rehber, Sürat Basım Yayın Reklamcılık Eğitim Araçları, Sütun, Şahdamar, Ufuk Basın Yayın Haber Ajans Pazarlama, Ufuk, Waşanxaneya Nil, Yay Basın Dağıtım, Yeni Akademi, Yitik Hazine, Zambak Basın Yayın Eğitim Turizm
O-Hâl’de kapatılıp açılmasına izin verilen yayınlar: Zarok TV (Yüzde 40 Türkçe yayın şartı ile), Yön Radyo.
Bu liste açık haber kaynaklarından P24 editörlerince derlenmiştir ve düzenli olarak güncellenecektir. Kendilerinin ve yakın meslektaşlarının durumuyla ilgili bilgi paylaşmak isteyenler bize punto24info@gmail.com adresinden ulaşabilirler.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design