Anasayfa / Güncel / Morris Abram İnsan Hakları Ödülü Yavuz Baydar'a verildi

16 Mayıs

Morris Abram İnsan Hakları Ödülü Yavuz Baydar'a verildi

Baydar: Ödülü Dink’e, Elçi’ye ve mahpus meslektaşlarıma adıyorum

 
Uluslararası insan hakları kuruluşu UNWatch'ın Morris B. Abram İnsan Hakları Ödülü, dün gece Cenevre'de düzenlenen bir törenle gazeteci Yavuz Baydar'a verildi.
 
Ödül töreninde sunum konuşmasını yapan UNWatch Direktörü Hillel Neuer, ‘’despotizme karşı en önde gelen seslerden biri’’ olarak nitelediği Baydar'ın, ‘’dünya sahnesinde hakikatler adına korkusuzca duruşu’’ nedeniyle ödüle layık görüldüğünü söyledi.
 
Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu’nun da kurucularından olan Baydar, ödülü kabul konuşmasının bir bölümünde şunları söyledi:
 
''Mesleki hayatımda bu ülkede yeterinden çok fazla, bimek bilmeyen acılara tanık oldum. Karamsar olsam da, zamanımın tanığı olmaya devam edeceğim; şu anda sürgüne gitmek zorunda kalmış biri olarak baskının kurbanları arasında bulunsam da hak ve özgürlük arayışlarına odaklanmak görevim olacak. Vatanından sökülüp alınmış bir gazeteciyim ama, amansız bir ahlak ve vicdan mücadelesine girdikleri için öldürülen, hapse atılan, işsiz bırakılan, açlığa ve onursuzluğa mahkum edilen sayısız entellektüelin durumuyla kıyasladığımda, kendimi yine de şanslı hissediyorum.''
 
''Bu ödülü, suikastlere kurban giden sevgili kardeşim Hrant Dink'e, insan onuru için ömürünü adamış hukukçu Tahir Elçi'ye ve yıllar boyunca hayatlarına despotizm adına son verilmiş, çoğu genç, demokrasi savaşçılarına; sayısı bu gece itibarıyla 170'e varan, tek suçları soylu bir mesleği savunmak olan tüm mahpus meslektaşlarıma adıyorum.''
 
UNWatch'ın ödülüne önceki yıllarda layık görülenler arasında Çinli muhalif Yang Jianli, Rus satranççı ve muhalif siyasetçi Garri Kasparov, Afganistan'ın Kadın İşleri Bakanı Dr Masude Celal ve Ruanda soykırımı kurbanları için mücadelesiyle tanınan Esther Mujawayo bulunuyor.
 
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design