Anasayfa / Güncel / “Trump'la kritik görüşme”

17 Mayıs

“Trump'la kritik görüşme”

Gazetelerin manşetinde, Trump-Erdoğan görüşmesi geniş yer aldı.

Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki “tarihi” denilen görüşme 20 dakika sürerken, iki taraftan da yeni bir söz söylenmedi.
Cumhuriyet gazetesi habere manşetin altında, “İlk görüşmeye YPG damgası” başlığıyla yer ayırdı ve “YPG’ye silah verme kararından bir hafta sonra ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk yüz yüze görüşmesini yaptı. 20 dakikalık ilk görüşmenin ardından ikili kameraların karşısına çıktı. Trump kısa konuşmasında ‘Türkiye’nin IŞİD ve PKK’ye karşı mücadelesini destekliyoruz’ dedi. Erdoğan özellikle YPG’nin terör örgütü olduğunu vurguladı ve ‘Hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir’ dedi. Heyetler arasındaki görüşmede Erdoğan’ın damadı ile Trump’ın damadı karşılıklı oturdu” ifadelerine yer verdi.  
Birgün gazetesi ön sayfasının altında yer verdiği habere, “Trump’la kritik görüşme” başlığını attı ve “Erdoğan-Trump görüşmesi sürerken, Kongre’den Trump’a Erdoğan’la ilgili uyarılar içeren mektup gönderildi. Gülen de Washington Post’a makale yazdı” dedi.

Sözcü gazetesi sürmanşetindeki habere, “YPG’den desteği çekin, FETO’yu bize iade edin” başlığını attı ve “Türkiye-ABD ilişkilerinde kritik bir dönemeç olarak görülen Beyaz Saray’daki Erdoğan-Trump zirvesinde sorunlu tüm konular masaya yatırıldı. İki liderin Oval Ofis’teki görüşmesi 25 dakika sürdü. Daha sonra birlikte açıklama yaptılar. Trump Türkiye’ye PKK ve IŞİD’le mücadelede destek verdiklerini söyledi. Ancak ağır silahlar verdikleri PKK uzantısı YPG’den hiç söz etmedi. Erdoğan ise ‘YPG’nin muhatap alınması uygun değil. FETO’yla ilgili beklentimizi de ilettik’ dedi” ifadelerini kullandı.   

Sabah gazetesi habere manşetinde, “Bölgenin geleceğinde terörün yeri yok” başlığıyla yer verdi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan: YPG/PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olsun muhatap alınması küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir.”

Yeni Şafak manşetindeki haber için, “Yeni dönemin temeli atıldı” başlığını kullandı ve “Dünyanın merakla beklediği Erdoğan-Trump zirvesi dün gerçekleşti. ABD Başkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Beyaz Saray’ın kapısında karşıladı. Baş başa görüşmenin ardından kamera karşısına geçen iki lider, stratejik ilişkileri güçlendirme ve terörle mücadelede işbirliği konusunda güçlü ve net mesajlar verdi” dedi.   

Star gazetesi, “Bölgemizde PYD’ye yer yok” manşetiyle çıktı. Haberde, “Cumhurbaşkanı, ABD Başkanı Trump ile yaptığı tarihi görüşmede net mesajlar verdi: Terör örgütlerine bölgemizde yer yok. Özellikle PYD-YPG’nin hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap alınması küresel mutabakata uygun değil. Teröre karşı iki müttefikin güçleri kafidir” ifadeleri yer aldı.

Akşam gazetesi habere manşetinde, “Tarihi mesaj” başlığıyla yer verdi ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Türkiye saati ile 19:41’de Beyaz Saray’a geldi. Erdoğan’ı kapıda karşılayan ABD Başkanı Trump ‘Kendisini burada ağırlamak benim için büyük onur’ dedi. 20 dakikalık baş başa görüşme sonrası kameralar karşısına geçen iki liderin basın toplantısı oldukça sıcak bir ortamda gerçekleşti. Türkiye’nin tarih boyunca yakın bir müttefik olduğunu tarihi örneklerle anlatan Trump, ‘Erdoğan ile birlikte çalışmak için sabırsızlanıyorum’ ifadesini kullandı. Erdoğan da, Trump ve ailesini Türkiye’ye davet etti. İki lider basın toplantısının ardından heyetler arası görüşmelere geçti” ifadelerini kullandı. 

Vatan gazetesi manşetten verdiği habere, “Dönüm noktası” başlığını attı ve “Beyaz Saray’da ilk yüz yüze görüşme samimi bir havada geçti. Erdoğan YPG ve FETÖ konusunda duyulan rahatsızlığı iletti. Trump Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anladığı mesajı verdi. İki lider görülme için ‘tarihi dönüm noktası’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Milliyet gazetesi manşetindeki haber için, “‘İlişkimizi kimse yenemeyecek’” başlığını kullandı. Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘tarihi dönüm noktası’ diye tanımladığı Beyaz Saray’daki görüşmenin ardından ABD’nin YPG’ye desteği ve Gülen’in iadesi konusunda önemli mesajlar verdi; Trump Türkiye-ABD ilişkilerini övdü” ifadeleri yer aldı.

Hürriyet manşetten verdiği habere, “İki net mesaj” başlığını attı ve “Beyaz Saray’da 22 dakikalık baş başa görüşme sonrası ABD Başkanı Donald Trump, ‘Gelecekte büyük başarılarımız olacak. Türkiye ile ilişkimiz mağlup edilemez’ dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ‘YPG-PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap alınması, bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir’ cümlesiyle ilk net mesajını verdi. Erdoğan bu mesajı ‘Aynı şekilde terör örgütlerinin faaliyetlerini bahane ederek bölgenin inanç ve etnik yapısını değiştirmek isteyenlere de izin vermemeliyiz’ cümlesiyle sürdürdü. Ardından sözü Gülen’in iadesine getirerek ‘Sayın Başkana 15 Temmuz darbe girişiminin faili FETÖ terör örgütü konusundaki beklentilerimizi de açıkça ifade edeceğim’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“Kendisi haricinde herkes denetlenecek”

Birgün gazetesi manşetinde, “Kendisi haricinde herkes denetlenecek” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Hakimler ve Savcılar Kurulu üyelerinin Recep Tayyip Erdoğan ile Meclis’teki iktidar çoğunluğu tarafından seçilmesiyle yargı tam bağımlı hale getirilirken, yargı üzerinde ikinci kuşatmaya da Devlet Denetleme Kurulu eliyle hazırlanılıyor. Cumhurbaşkanı’na bağlı DDK’ye verilen ‘idari soruşturma yetkisi’ ile Anayasa değişikliğinin açtığı yoldan yargı üzerinde yeni bir vesayetin daha kurumsallaşmasının temelleri atılıyor. Anayasa’nın 108’inci maddesinde yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanı’nın DDK Başkan ve üyelerini atama yetkisi genişletildi. Yeni dönemde Cumhurbaşkanı, başkan ve üyeleri ‘kanunda belirlenen nitelikte kişiler arasından’ seçmek zorunda olmayacak. Eski CHP Milletvekili ve hukukçu Atilla Kart, Birgün’e şu değerlendirmeyi yaptı: ‘Böylece Barolar Birliği, Türk Tabipler Birliği, TMMOB gibi meslek kuruluşları başta olmak üzere tüm sendikalar, çalışma örgütleri, üniversiteler hakkındaki DDK’nin idari soruşturmaları, idari anlamda kesin olacak, adli anlamda ise bağlayıcı olacaktır’” ifadeleri yer aldı.      
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design