Anasayfa / Güncel / AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri verildi

01 Haziran

AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri verildi

Türkiye’de P24’ün düzenlediği AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülünü ilk kez yerel bir gazeteden bir muhabir kazandı

 
 Avrupa Birliği'nin (AB) desteğiyle Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) tarafından düzenlenen AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri 31 Mayıs’ta İstanbul Cezayir Restoran'da gerçekleşen törenle sahiplerine verildi.
 
Yarışma jürisinin kararıyla Antalya Körfez Gazetesi’nden Müzeyyen Yüce birincilik ödülünün (4 bin avro), BirGün Gazetesi’nden Serbay Mansuroğlu ikincilik ödülünün (3 bin avro) ve Cumhuriyet Gazetesi’nden Hazal Ocak “Genç Gazeteci” ödülünün (3 bin avro) sahibi oldular. Türkiye’de üç yıldır verilen ödülün kazananları arasında ilk kez bir yerel gazetenin muhabiri yer aldı.
 
AB Ankara Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals, törende yaptığı konuşmada Avrupa Birliği’nin Türkiye’de basın özgürlüğü ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini ve bu tür etkinlikleri desteklemeye her zaman devam edeceğini söyledi.
 
Profesör Arzu Kihtir'in başkanlığında Hasan Cemal, Tuğrul Eryılmaz, Fikret İlkiz ve Çiğdem Toker’den oluşan bağımsız jüri bu sene seçimini yapmak için 40 başvuru üzerinde çalıştı. Başvurular arasında seçim yapmakta zorlanan jüri birincilik ödülünü Antalya Körfez gazetesinde yayınlanan ve sokağa çıkma yasakları uygulanan illerden izlenimler ve söyleşiler aktaran “Nusaybin'den Cizre'ye geleceği kuşatılan çocuklar” başlıklı haber dizisiyle Müzeyyen Yüce’ye verdi.


 
Ödülünü AB Delegasyon Başkan Yardımcısı Vinals’dan alan Yüce konuşmasında "Nusaybin ve Cizre'nin sokaklarında dolaşırken neden bu mesleğe başladığımı hatırladım" dedi.
 
Jürinin haber hakkında yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verildi:
 
“2016’da Türkiye’nin Kürt illerinde uygulanan ve çok ciddi hak ihlallerinin meydana geldiği iddia edilen sokağa çıkma yasakları sonrasında birçok gazeteci bölge üzerine haber yapmamaları için baskıyla karşı karşıya geldi. Bu haberin Antalya’da yerel bir gazetede çalışan yazarı, baskılara rağmen bölgeye giderek sokağa çıkma yasağı uygulanan şehirlerle ilgili sağlam ve çok ihtiyaç duyulan bir değerlendirme ortaya koydu. Haber, bölgenin operasyonlar sonrası durumu ve geçmişine dair hem maddi hem ufuk açıcı bilgiler içeriyor. Resmî istatistiklerin ötesine geçerek iyi bir habercilik örneği sunuyor. Medyanın çoğunda yer bulamayan söyleşi ve kişisel gözlemlerin yer aldığı haberde, bölgedeki çatışmaların tarihi hakkında da bilgi veriliyor. Haber iyi fotoğraflarla destekleniyor.”
 


İkincilik ödülü: Çocuk yararını koruyan bir  haber

 
İkincilik ödülü ise BirGün gazetesinde yayınlanan “Karaman’da 45 öğrenciye tecavüz” başlıklı haberiyle Serbay Mansuroğlu’nun oldu. Jürinin haberlerle ilgili değerlendirmesinde: ““Bu haber dinî bir kurumda gerçekleşen korkunç bir çocuk tacizi skandalına ışık tutarak, ülke çapında çocuklara yönelik taciz olaylarıyla ilgili tartışmaya yol açtı. İnfial yaratan skandalın etkisi büyük oldu. Örneğin, yüz binlerce kişi haberde adı geçen kurumu desteklediği için bir GSM operatöründeki aboneliklerini iptal etti. Birçok resmî görevli de tartışmaya katıldı ve maalesef kurumun lehine açıklamalarda bulundular. Çocuk yararını korumaya hizmet eden bu haber gizli kalmış bir skandalı ortaya çıkardı” denildi.
 
Ödülünü jüri başkanı Arzu Kihtir’den alan BirGün muhabiri Mansuroğlu,”Bugün bu ödülü savaş nedeniyle mülteci olan, çeşitli sebeplerle istismar edilen çocuklar adına alıyorum” dedi. Gezi'de hayatını kaybeden gençleri anan Mansuroğlu, ayrıca, "Arkadaşlarım, meslektaşlarım tutuklu. Mahir Kanaat temelsiz iddialarla içerde tutuluyor. BirGün'den İbrahim Aydın, Berkant Gültekin şu anda cezaevinde. Cumhuriyet'ten arkadaşlarımız, birçok kurumdan meslektaşımız cezaevinde. Buradan onlara da selamlarımı iletiyorum" ifadelerini kullandı.
 
 Genç Gazeteci ödülü ilk kez çevre temalı bir habere verildi

 
Bu yıl ikinci kez verilen İyi Araştırmacı Gazetecilik Ödülü Genç Gazeteci kategorisinde ise ödül, Cumhuriyet’te yayınlanan “Bir orman iki ülke” başlıklı haberiyle Hazal Ocak’ın oldu.
 
“Anlamlı fotoğraflarla desteklenen ve olağanüstü çaba harcanarak üretilmiş bu haber, Türkiye – Bulgaristan sınırıyla ayrılan Istıranca ormanlarının üzerinden iki ülke arasında çevre mevzuatındaki farkları inceliyor. Haberde, güneydoğu Avrupa’nın en önemli eko-sistemlerinden birine ev sahipliği yapan bölgede madencilik ve diğer endüstriyel faaliyetlere izin veren Türkiye’nin tavrıyla, bölgeyi bir doğa koruma alanı olarak nitelendiren ve katı koruma kuralları uygulayan Bulgaristan’ın tavrı arasındaki güçlü ve yürek burkan çelişki ortaya koyuluyor. Bu haber gelecek nesiller için de günümüz iktidarının çevreye yönelik tutumunu açıkça gösteren bir belge olarak kalacak.”
 
Ödülünü jüri üyesi Tuğrul Eryılmaz’dan alan Ocak “Istranca Ormanları buzul çağını atlatan dünyanın en önemli ormanlarından. Bulgaristan'da yasayla korunurken bizde durum farklı. Bulgaristan'da ormana sigara izmariti atmanın bile ağır yaptırımları var. Biz ise Istranca ormanlarını taş ocaklarıyla, santrallarla anılır hâle getirdik” ifadelerini kullandı. Ocak, 8 yaşından beri iyi gazeteci olmanın hayalini kurduğunu, bugün de bu hayali kararlılıkla sürdüreceğini belirten Ocak, "Bu ödül benim için çok anlamlı" dedi.
 
Törene birçok gazeteci, sivil toplum kuruşu temsilcisi ile Hollanda, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve İtalya konsolosluklarından diplomatlar katıldı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design