Anasayfa / Güncel / “Savcı geleceği gördü!”

05 Haziran

“Savcı geleceği gördü!”

Gündemin öne çıkan haberleri Cumhuriyet, Hürriyet ve Birgün gazetelerinin manşetinde yer aldı.


Cumhuriyet gazetesi manşetin üstünde, “Savcı geleceği gördü!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Yandaş basın, işlerine dönmek için açlık grevi yaparken tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı ‘terörist’ gibi gösteren yayınlar yaptı. Gülmen ve Özakça’nın avukatları bu yayınlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Basın Savcılığı, suç duyurusuna takipsizlik kararı verdi. Savcı, takipsizlik kararında ‘Mevzuatımızda yalan haber yapılmasını doğrudan suç olarak kabul eden bir düzenleme söz konusu değildir’ dedi. ‘Haber’leri ifade özgürlüğü kapsamında gören savcı, masumiyet karinesini de unutarak Gülmen ve Özakça’nın zaten tutuklu olduğunu hatırlattı” ifadeleri kullanıldı.
Gazetenin manşetindeki, “Kanal İstanbul’u ‘BES’leyecekler” başlıklı haberde ise, “DİSK Başkanı Kani Beko, 1 Nisan’da zorunlu hale getirilen Bireysel Emeklilik fonlarının iktidarın ‘çılgın proje’ olarak lanse ettiği Kanal İstanbul için kullanılacağını söyledi. Beko ’19 müteahhitle altyapı hazırlıkları var. BES’te biriken kaynakları doğrudan Kanal İstanbul projesine aktaracaklar’ diye konuştu” ifadeleri yer aldı.

“Tüm hırsızlıklar imardan geliyor”

Hürriyet gazetesi manşetinde, “Tüm hırsızlıklar imardan geliyor” başlıklı habere yer verdi: “Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki çok rahatsızlık verici imar hikayeleri dolaştığını belirterek, ‘En büyük hırsızlıklar, kötülükler, belalar imardan geliyor’ dedi. “Belediyeler konusunda vatandaşın en çok şikayet ettiği konu imar. Kimse temizlikten, parklardan, çöpten uzun boylu şikayet etmiyor. Fakat ortalıkta dolaşan imar hikayeleri o kadar rahatsız edici ki, hepimizin içini döndürüyor. Bu müthiş bir sıkıntı. Adalet duygusunu da sarsıyor. Sayıştay ve İçişleri denetler belediyeleri. Ancak üçüncü denetime ihtiyaç var. Bir yerin planında değişim varsa, ‘Bir dakika, niye değiştiriyorsun’ deme hakkımız olmalı. Plan tadilatlarının niye yapıldığını sormamız lazım. Makul ve haklı ise ‘Doğru’ deriz. Değilse, ‘Dur’ demek lazım.”     

“AKP’nin yağma ve talan karnesi”

Birgün gazetesinin manşetinde, “AKP’nin yağma ve talan karnesi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “On beş yıldır tek başına iş başında olan AKP’nin doğa ve kent yağması şimdiden telafisi imkansız tahribatlara yol açtı. Son olarak zeytinlik alanları ve kıyıları yağmaya açan iktidar ülkenin dört bir tarafındaki tüm yeraltı ve yerüstü doğal varlıkları rant için talana, yapmaya açtı. 1. Derece Doğal SİT alanlarından Arkeolojik alanlara, dağlardan tepelere, kıyılardan denizlere, derelerden nehirlere, ormanlık alanlardan zeytinliklere, ekolojik alanlardan doğal parklara, meralardan sulak alanlara her şey rant uğruna yok ediliyor. Doğu Karadeniz’in 6 ilinde maden sahası olarak tahsis edilen alan, illerin toplam yüzölçümünün yaklaşık yüzde 40’ına denk geliyor” ifadelerine yer verildi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design