Anasayfa / Güncel / Özgür Gündem dayanışma davasına erteleme

08 Haziran

Özgür Gündem dayanışma davasına erteleme

Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nun bir sonraki duruşması 26 Aralık’ta…

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni” kampanyasına katıldıkları için yargılanan RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, TİHV Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve gazeteci Ahmet Nesin’in duruşması 26 Aralık’a ertelendi.
 
Olağanüstü Hâl kapsamında kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları için “örgüt propagandası” yaptıkları gerekçesiyle yargılanan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve gazeteci-yazar Ahmet Nesin’in dördüncü duruşması 8 Haziran’da İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Duruşmaya Erol Önderoğlu ve Şebnem Korur Fincancı ile avukatları katılırken, yurtdışında bulunan Ahmet Nesin katılmadı.
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, RSF Türkiye Temsilcisi Önderoğlu, RSF tarafından hazırlanan bir mütalaayı (amicus curae) mahkeme heyetine sundu. Daha sonra sanıklardan talepleri soruldu.
 
Fincancı’nın avukatı Senem Doğanoğlu Türk Ceza Kanunu (TCK) 214. Maddede adı geçen “suç işlemeye tahrik” suçu hakkında Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) iptal davası açtıklarını hatırlatarak; AYM, Yargıtay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları ışığında bu suçun ne olduğu ve tahrikin ne olduğu belirtilmediğini söyleyerek, dosyanın AYM’ye gönderilmesini istedi.
 
Avukatların savunması ile devam eden duruşmada, Avukat Efkan Bolaç, müvekkili Ahmet Nesin’in yurt dışındaki adresini mahkeme heyetine bildirdi.
 
Mahkeme heyeti, Nesin hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesine, bildirilen yurt dışı adresine savunmasının alınması için talimat yazılmasına karar vererek, duruşmayı 26 Aralık gününe erteledi.
 
Mahkeme ayrıca sanık avukatlarının mahkemece AYM’ye müracaat edilmesi talebinin reddine karar verdi.
 
Almanya RSF Direktörü Christian Mihr, RSF Doğu Avrupa ve Orta Asya Masası Başkanı Johan Bihr ve RSF İletişim Sorumlusu Daniel Schmidthaussler, RSF Brüksel Temsilcisi Julie Majerczak ile Hollanda Hekim Örgütleri temsilcileri, Fransa ve Almanya’dan gelen birçok gazetecinin katıldığı duruşmada, yer olmadığı gerekçesi ile çok sayıda kişi salona alınmadı.
 
Duruşma sonrası açıklama yapan Önderoğlu: “Özellikle Olağanüstü Hâl sonrası yargının içine düştüğü hâl nedenliyle olumlu bir sonuç beklentisi içinde değiliz. Zaten davanın bizim yönümüzden olumlu sonuçlanması yetmez. Kariyerlerinde şiddeti asla teşvik etmemiş birçok arkadaşımız para ya da hapis cezasına mahkum oldu. Bu mahkeme Murat Çelikkan’ı 18 ay hapse mahkum etti. Bizim yönümüzden olumlu olacak herhangi bir sürecin geriye dönük olarak arkadaşlarımız etkilemediği sürece bizim için yeterli olmayacaktır” dedi. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design