Anasayfa / Güncel / “Darbenin belgesi var”

14 Haziran

“Darbenin belgesi var”

Cumhuriyet gazetesinin, “Darbenin belgesi var” başlıklı haberi gündemin en önemli haberi olsa da diğer gazetelerde yer bulamadı


Cumhuriyet gazetesi ön sayfasının altında, “Darbenin belgesi var” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP’nin Darbe Komisyonu şerhinde sunduğu Askeri Bilirkişi Heyeti raporu, darbe girişiminin önceden tespit edildiğini ortaya koydu. ‘Erken ve olgunlaşmamış darbe girişiminde bulunulabileceği’, ‘Cumhurbaşkanı yaverleri değiştirilmeli’ gibi uyarıların yapıldığı rapor, dönemin Genelkurmay Başkanı Özel tarafından da okunmuş” ifadeleri kullanıldı.
Gazetede yer alan, “Danışmanların maaşları sır” başlıklı haberde ise, “Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı, Cumhuriyet muhabirinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kaç danışmanı olduğu ve bunların ne kadar ücret aldığına ilişkin bilgi edinme talebini reddetti. Saray’a geçtikten sonra sayıları daha da artan ve son dönemdeki açıklamalarıyla sürekli tartışma yaratan Erdoğan’ın danışmanlarının sayısı ve aldıkları maaş ‘kamuoyunu ilgilendirmediği’ gerekçesiyle açıklanmadı” ifadeleri yer aldı.
“18 milyon nereye sığınacak?”
Evrensel gazetesi manşetinde, “18 milyon nereye sığınacak?” başlıklı habere yer verdi: “Ege merkezli yaşanan ve İstanbul’da paniğe neden olan 6.2’lik deprem ‘Toplanma alanları yeterli mi?’ sorusunu yeniden hatırlattı. İMO Genel Başkanı Cemal Gökçe, İstanbul’un 1999’un da gerisine düştüğünü söyledi. Toplanma alanları 493’ten 77’ye düştü. Yeni belirlenen alanlar oldukça küçük durumda. 18 milyon İstanbullunun sığınacağı toplanma alanları bitme noktasında. 1999’da oluşturulan İl Afet Kurulu, eldeki alanların bile yeterli olmadığını belirledi. Önemli çalışmalar yapan bu kurul AKP’nin iktidar olmasından sonra dağıtıldı. Afet Kurulu’nun dağıtılmasının ardından alanlar birer birer ranta açıldı. Tehlike sadece deprem değil, İstanbul hiçbir afete hazırlıklı değil. Su havzaları ve ormanlar da ranta açıldı. İstanbul, beton şehre dönüştürüldü. İstanbul plansız, öngörüsüz, ranta dayalı yapılaşmayla karşı karşıya.”    
“Hayallerindeki Türkiye!”
Birgün gazetesinin manşetinde, “Hayallerindeki Türkiye!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Urfa’nın Harran ilçesine bağlı Koyunluca Köyü’nde bulunan Koyunluca Ortaokulu, imam hatip ortaokuluna dönüştürüldü. Harran İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından alınan dönüşüm kararının ardından, öğrencilerin sorgusuz sualsiz okula kayıt edildiği ve velilere zorla dilekçe imzalatıldığı iddia edildi. Köydeki tek ortaokulun imam hatibe dönüştürülmesine bazı köylülerin tepki gösterdiği, ancak çocuklarını gönderecekleri başka okul olmadığı için çaresiz kaldıkları belirtildi. Zorla imam hatipleştirme furyasının Harran ilçesindeki diğer köylerde da hayata geçirildiği söyleniyor. Bu arada önceki gün Konya’daki Konevi Anadolu Lisesi’nde okul müdürü, karma eğitimi hedef alarak kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda eğitim alacaklarını duyurmuştu. Ayrı sınıflarda eğitim kararı büyük tepki çekti ve dün İl Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı. Eğitim Sen, ‘Karma eğitimi hedef alan müdür görevden alınsın’ dedi” ifadelerine yer verildi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design