Anasayfa / Güncel / “ABD, Türklerin vize başvurularını askıya aldı”

09 Ekim

“ABD, Türklerin vize başvurularını askıya aldı”

Sözcü dışındaki tüm gazetelerin manşetinde, ABD ile yaşanan vize krizi yer aldı.

ABD, Türk vatandaşlarının vize başvurularını süresiz olarak durdurduğunu açıkladı.
Cumhuriyet manşetten verdiği habere, “ABD ve Türkiye kapıları kapattı!” başlığını attı ve “15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Washington ile Ankara arasında yaşanan kriz, ABD Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un tutuklanmasının ardından doruğa ulaştı. ABD, göçmenler dışındaki Türk vatandaşlarına vize vermeyi, ‘ABD Misyonu’nun tesisleri ve personelinin güvenliği’ni gerekçe göstererek dün itibarıyla süresiz durdurdu. Türkiye’den ay sonunda ayrılmaya hazırlanan ABD Büyükelçisi Bass’ın ‘son hamlesi’ olarak yorumlanan karar Ankara’ya sürpriz oldu. ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın önceki gün mevkidaşı Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede rahatsızlığını ilettiği ancak ambargodan bahsetmediği öğrenildi. ABD’nin kararının ardından Türkiye de ABD vatandaşlarına yönelik tüm vize işlemlerini askıya aldığını duyurdu” ifadelerini kullandı. 
Birgün gazetesi habere sürmanşetinde, “ABD, vize başvurularını süresiz olarak askıya aldı” başlığıyla yer verdi ve “ABD Büyükelçiliği, dün akşam yaptığı açıklamada, Türkiye’den yapılan vize başvurularının askıya alındığını duyurdu. Açıklamada, ‘Son zamanlarda yaşananlar, ABD hükümetini, Türkiye hükümetinin ABD tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır’ ifadeleri kullanıldı” dedi.
Sabah gazetesi habere manşetin altında, “Skandal karara anında misilleme” başlığıyla yer ayırdı ve “Vize başvurularını askıya alan ABD’nin skandal kararı üzerine Türkiye de ABD vatandaşları için tüm vize işlemlerini durdurdu” dedi.
Yeni Şafak sürmanşetindeki habere, “Misliyle karşılık verdik” başlığını attı ve “ABD Büyükelçiliği, Washington’ın PKK ve FETÖ’ye desteği nedeniyle kriz yaşayan iki ülke ilişkilerini daha da baltalayacak skandal bir adım attı. Elçilik, Türkiye’deki tüm vize işlemlerini askıya aldı. Türkiye ise jet bir karşılık verdi. Washington Elçiliğimiz, ABD vatandaşlarına vize işlemlerinin askıya alındığını duyurdu. Şimdi kamuoyu İncirlik’in kapatılması dahil ABD’ye karşı yeni adımlar atılmasını bekliyor” ifadelerine yer verdi.
Star gazetesi manşetin üstünde yer ayırdığı habere, “Vize şantajına jet misilleme” başlığını attı. Haberde, “ABD Büyükelçiliği, konsolosluğundaki casusun tutuklanmasının ardından Türkiye’deki vize hizmetlerini askıya aldı. Ankara’nın tepkisi çok sert oldu” ifadeleri yer aldı.
Akşam gazetesi habere manşetin yanında, “Nasırlarına bastık!” başlığıyla yer verdi ve “Türkiye’nin S-400 kararı ve ‘terör koridoru’nu bozmaya yönelik İdlib hamlesi ABD’yi rahatsız etti. Elçilik, harekatın başladığı gün konsolosluktaki FETÖ’cü casusun tutuklanmasını bahane ederek Türklerin vize başvurularının süresiz askıya alındığını açıkladı” dedi.
Hürriyet sürmanşetindeki haber için, “Reste rest” başlığını kullandı ve “ABD, konsolosluğunda görevli irtibat memurunun casusluk iddiasıyla FETÖ’den tutuklanmasına çok ağır misillemede bulundu. Türkiye’den tüm vizeleri durdurdu. Karar üzerine Türkiye de ABD’nin restine rest çekerek Amerikalılara vizeleri askıya aldı” dedi.
“Hak savunucularına 15 yıl hapis istemi!”
Büyükada’da toplantı yaptıkları sırada gözaltına alınarak tutuklanan hak savunucularıyla ilgili iddianame 3 ay sonra hazırlandı. Savcı Can Tuncay, sanıklar için 15 yıla kadar hapis cezası talep etti.
Cumhuriyet manşetin yanındaki habere, “15 yıla kadar hapisleri istendi” başlığını attı ve “Büyükada’da dijital güvenlik toplantısı sırasında tutuklanan hak savunucuları hakkındaki iddianame, 3 ay sonra yazıldı. Savcı Can Tuncay, hak savunucuları için ‘örgüte üye olmaksızın örgüt adına suç işlemek’ten 15 yıla kadar hapis cezası talep etti. Savcı hazırladığı iddianamede, düzenlenen toplantının ‘duyuru yapılmaksızın’ gerçekleştirildiğini belirtti. Dokuzu tutuklu ikisi tutuksuz 11 hak savunucusu hakkında pek çok iddianamede karşılaşılan kokteyl örgüt suçlaması dikkat çekti” ifadelerini kullandı.
Evrensel gazetesi habere ön sayfasının altında, “Hak savunucularına 15 yıl hapis istemi!” başlığıyla yer verdi ve “Büyükada’daki mesleki eğitim toplantısında gözaltına alınan, 8’i tutuklu 11 insan hakları savunucusu hakkındaki iddianame tamamlandı. ‘Silahlı terör örgütlerine yardım etme’ iddiasıyla hak savunucuları hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede hak savunucularının, insan hakları alanındaki çalışmaları ‘suç’ oldu. Özellikle 15 Temmuz sonrası hak ihlallerinin suç kapsamına alınması dikkat çekti” dedi.
Birgün gazetesi birinci sayfasının altında yer ayırdığı haber için, “Hak savunucularına 15 yıl!” başlığını kullandı. Haberde, “Büyükada’da toplantı yaptıkları sırada gözaltına alınarak tutuklanan hak savunucuları için hazırlanan iddianame belli oldu. Hak savunucuları için 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor” ifadeleri yer aldı.
Sözcü ön sayfasının altındaki habere, “Büyükada toplantısına 15’er yıl hapis istendi” başlığını attı ve “İstanbul Büyükada’daki toplantıyla ilgili iddianame yazıldı. Savcı, toplantıyı ‘örgütsel faaliyet’ saydı. Aralarında bir Alman ve bir İsveçli’nin de olduğu 11 sanık için 15’er yıla kadar hapis istendi” dedi.
Sabah gazetesi haberi birinci sayfasının altından, “Büyükada sanıklarına 15 yıl hapis istendi” başlığıyla anonsladı.
Star gazetesi manşetin üstündeki habere, “Büyükada ihanetine 15 yıl” başlığını attı ve “Büyükada’da ‘sivil toplum örgütü’ görüntüsü adı altında düzenlenen ihanet toplantısı ile ilgili iddianame hazırlandı. Aralarında yabancı uyrukluların da olduğu 11 zanlı hakkında 15’er yıl hapis cezası talep edildi” ifadelerini kullandı.
Akşam gazetesi habere ön sayfasının altında, “Örgüt üyeliğinden 15 yıl hapis” başlığıyla yer verdi ve “Büyükada’daki ihanet toplantısıyla ilgili 11 şüpheli hakkındaki soruşturma tamamlandı. İddianamede, ‘Gezi benzeri olaylar planladıkları’ vurgulanan şüpheliler için, ‘Silahlı terör örgütüne üyelik ve yardımdan’ 15 yıla kadar hapis istendi” dedi. 
Hürriyet birinci sayfasının altındaki haber için, “Büyükada’da 15 yıl istendi” başlığını kullandı ve “Büyükada’da gözaltına alınan biri Alman biri İsveçli 11 aktivist hakkındaki iddianame tamamlandı. Taner Kılıç, silahlı terör örgütüne üyelikle, diğer aktivistler yardımla suçlandı. Amaçlarının ‘halkı sokağa dökerek kaos çıkarmak’ olduğu iddia edilen şüpheliler hakkında, 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis istendi” dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design