Anasayfa / Güncel / Türkiyeli gazetecilerin avukatına İngiltere’de ödül

23 Ekim

Türkiyeli gazetecilerin avukatına İngiltere’de ödül

İngiltere ve Galler Hukuk Cemiyeti’nin ödülü Avukat Tobias Garnett’a Türkiye’deki çalışmaları nedeniyle verildi

 

 
Britanyalı hukukçu Tobias Garnett, İngiltere ve Galler Hukuk Cemiyeti’nin geçtiğimiz hafta Londra’da açıklanan yılllık Üstün Başarı Ödülleri kapsamında ‘’Yılın İnsan Hakları Hukukçusu” ödülüne layık görüldü.
 
Ödül jürisi, Tobias Garnett’ın Türkiye’deki tutuklu gazetecilerin haklarını savunma gayretine ve bu kapsamda onlar adına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığı başvuruların önemine dikkat çekti.
 
Garnett’ın da aralarında bulunduğu bir grup Türkiyeli ve Britanyalı avukatın Ahmet ve Mehmet Altan ile Şahin Alpay için yaptığı AİHM başvuruları, ifade özgürlüğü kapsamında yazdıkları yazılar ve yaptıkları konuşmalar dışında hiçbir suç delili olmaksızın tutuklanan gazetecilerin durumundaki hak ihlalini Mahkeme gündemine getirmiş ve AİHM tarafından incelemeye alınan ilk başvurular olmuştu.
 
Garnett ayrıca, basın özgürlüğü için çalışan uluslararası sivil toplum kuruluşlarından oluşan geniş bir grubun, Avrupa Konseyi’nin ve Birleşmiş Milletler’in bu başvurulara müdahil olmasını sağlamak için de çalışmıştı.
 
Tobias Garnett bizzat katılamadığı ödül törenine gönderdiği mesajda, “Bu ödülü, tutuklanan binlerce kişinin haklarını savunmak için kendi özgürlüklerini riske atan Türkiyeli cesur hukukçular adına kabul ediyorum” dedi.
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design