Anasayfa / Güncel / AİHM’deki gazeteci davalarında takvim hızlanıyor

16 Kasım

AİHM’deki gazeteci davalarında takvim hızlanıyor

AİHM hükümete müdahiller tarafından sunulan görüşlere cevap vermesi için 5 Aralık’a kadar süre verdi

 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), öncelikli olarak değerlendirmekte olduğu sekiz gazeteci davasında müdahiller tarafından sunulan görüşlere cevap vermesi için hükümete 5 Aralık’a kadar süre verdi.
 
AİHM’den 15 Kasım’da yapılan açıklamada bu sekiz dava Atilla Taş, Murat Aksoy, Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Şahin Alpay, Ali Bulaç ve Cumhuriyet davaları olarak sıralandı.
 
AİHM önünde toplam 10 gazeteci davası bulunuyor. Bunlardan Ahmet Şık ve Deniz Yücel davalarında mahkeme hükümete başvurulara dair görüşünü sunması için ek süre vermişti. Hükümet, Ahmet Şık başvurusunda hükümete 15 Kasım’a kadar, Deniz Yücel başvurusunda ise 28 Kasım’a kadar ek süre vermişti.
 
10 gazeteci davasında Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, BM Özel Raportörü David Kaye ve önde gelen 13 uluslararası hak örgütü müdahil olarak görüş sundu. Muiznieks’in görüşü 11 Ekim’de, Kaye’in görüşü 23 Ekim’de ve hak örgütlerinin görüşü de 30 Ekim’de AİHM’e ulaştı. Muiznieks ve Kaye 10 başvurunun tamamı için tek görüş sunarken, hak örgütleri her dava için ayrı ayrı görüş sundu.
 
Hükümet, bu görüşlere cevap vermek için 7 Kasım tarihinde AİHM’den dört hafta ek süre istedi. Mahkeme de talebi kabul ederek tüm müdahil görüşlerine cevap vermesi için hükümete 5 Aralık’a kadar süre verdi.
 
Muiznieks, Kaye ve hak örgütleri tarafından sunulan AİHM’e sunulan görüşlerin Punto24 tarafından yapılan Türkçe çevirilerini aşağıda bulabilirsiniz:
 
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks tarafından sunulan görüş
 
BM Özel Raportörü David Kaye tarafından sunulan görüş
 
Hak örgütleri tarafından Ahmet ve Mehmet Altan başvurularına sunulan görüş
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design