Anasayfa / Güncel / ​AYM Mehmet Altan'ın başvurusunu inceleyecek

29 Kasım

​AYM Mehmet Altan'ın başvurusunu inceleyecek

Anayasa Mahkemesi Mehmet Altan’ın bireysel başvurusunu 5 Aralık’ta kabul edilebilirlik ve esas bakımından ele alıyor

Anayasa Mahkemesi (AYM) 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra tutuklanan gazeteci dosyalarına nihayet bakmaya başlıyor. AYM ilk olarak tutuklu gazeteci Mehmet Altan’ın 8 Kasım 2016’da yaptığı bireysel başvuruyu karara bağlamaya hazırlanıyor.
 
AYM’nin Birinci Bölümü Mehmet Altan dosyasını 5 Aralık 2017’de hem kabul edilebilirlik hem esas bakımından görüşecek. Altan'ın başvurusu, tutukluluk hâlinin hukuka aykırı olduğu ve ifade özgürlüğünün engellendiği esasına dayanıyor.
 
Adalet Bakanlığı’nın AYM’ye Mehmet Altan ve kendisi gibi tutuklu bulunan Ahmet Altan'ın başvuruları konusunda ilettiği resmî görüş 2 Mayıs 2017’de Altanlar’ın avukatlarına tebliğ edilmişti. Avukatlar bakanlık görüşüne cevaplarını 17 Mayıs 2017 tarihinde AYM’ye sundular. Altan kardeşlerin bireysel başvurularıyla ilgili karar öncesi hukukî işlemler bu tarihte tamamlanmış oldu.
 
Mehmet Altan, Ahmet Altan'la birlikte 10 Eylül 2016’da gözaltına alınmıştı. Ahmet Altan 23 Eylül’de, Mehmet Altan 22 Eylül’de tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti.
 
İlk duruşması 19 Haziran 2017’de yapılan davalarında, Altan kardeşler için darbeye teşebbüs iddiasıyla üç kez ağırlaştırılmış müebbet cezası isteniyor. Gerek iddianame gerekse mahkemede görülen celselerde Altanlar’ın yazıları ve konuşmaları dışında herhangi bir eylemleri suçlama konusu edilmedi.
 
Altan kardeşlerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptıkları başvurular da karar aşamasına yaklaşıyor. Hükümetin AİHM’e ilettiği savunma ertesinde Altanların avukatları kendi nihaî cevaplarını mahkemeye gönderdiler.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design