Anasayfa / Güncel / “3. havalimanı mezarlık gibi”

12 Şubat

“3. havalimanı mezarlık gibi”

Günün haberi Cumhuriyet gazetesinin manşetindeydi.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “3. havalimanı mezarlık gibi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Doğa tahribatı nedeniyle çevrecilerin ve bilim insanlarının tepkisini çeken 3. Havalimanı inşaatında iş güvenliği açısından da skandallar yaşanıyor. Kayıtlı 31 bin kişinin çalıştığı inşaatta şimdiye kadar onlarca işçinin yaşamını yitirdiği iddia ediliyor. Çalışanlar, şantiyeyi ‘mezarlık’ olarak tanımlıyor. İşçiler kendilerine ‘acele edin’ baskısı yapıldığını, iş güvenliği için hiçbir önlem alınmadığını anlatıyor. ‘Zincirlikuyu’da ölüler tabutla uğurlanıyor, burada ceset torbalarıyla’ diyen işçilere göre ölümler ailelere para verilerek gizleniyor. Şantiyede çok sayıda yabancı işçi de çalışıyor” ifadeleri kullanıldı. 

“Elektriğin zararı yurttaşları çarptı”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Elektriğin zararı yurttaşları çarptı” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Kıyak özelleştirmelerle ihya edilen elektrik dağıtım şirketleri iflasın eşiğinde. Özelleştirmelerin üzerinden geçen yedi yılda, hizmet kalitesinde herhangi bir iyileşme sağlamayan dağıtım şirketlerinin toplam borçları 45 milyar doların üzerine çıktı. Ülke genelindeki 21 dağıtım bölgesini oluşturdukları konsorsiyumlarla yöneten, özelleştirme sürecinde büyük karlar elde eden elektrik dağıtım şirketleri, yol açtıkları bu borçları da halka ödetmenin arayışında. Şirketlere, otomatik fiyatlandırma uygulamasının aynı sıra yurttaşa pahalı elektrik satışı garantisi verilerek yapılan özelleştirmeler, sektörün kendi içinde dahi sorgulanır hale geldi. Özelleştirmelerin yapıldığı günden bugüne kayıp kaçak oranlarında azalma yaşanmazken, elektrik üretim maliyetlerinde de öngörülen düşüş sağlanamadı. Elektriğin özelleştirilmesine dair tepkiler üzerine AKP hükümetinden yapılan, ‘Özelleştirme kalite ve şeffaflık getirecek’ açıklaması da karşılık bulmadı” ifadelerine yer verildi.  

“Harekat sürüyor, acılar büyüyor”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Harekat sürüyor acılar büyüyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Afrin Harekatı 24. gününe girerken asker kayıpları giderek artıyor. Afrin Merkez Hastanesi de, beş gün önce, ‘Kayıtlarımıza göre bugüne kadar 148 sivil öldü’ açıklaması yapmıştı” ifadeleri yer aldı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design