Anasayfa / Güncel / Norveç PEN ve gazetecilik örgütlerinden ortak mektup

01 Mart

Norveç PEN ve gazetecilik örgütlerinden ortak mektup

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben yazılan mektupta tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması çağrısı yapıldı

 
Norveç PEN, Norveç Editörler Birliği ve Norveç Gazeteciler Sendikası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben bir ortak mektup yazarak tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.
 
Aralarında Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da bulunduğu altı gazeteci ve medya çalışanına ağırlaştırılmış müebbet cezası verildiğini belirten mektup, bu cezaların benzer suçlamalarla karşı karşıya olan gazetecilerin henüz devam eden davaları için “tehlikeli işaretler” oluşturduğunu söyledi.
 
Norveç PEN’in internet sitesinde yayımlanan 22 Şubat tarihli mektupta Cumhuriyet davasının yaklaşmakta olan beşinci duruşmasına da yer verildi. Akın Atalay, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık’ın tutuklu olarak yargılandığı davanın şimdiye kadar görülen dört duruşmasında savcılığın elinde hiçbir delil olmadığının ve bu davanın muhalif gazetecilere yönelik tamamen siyasi bir dava olduğunun ortaya çıktığını belirten imzacı örgütler, Türk yetkililerin ellerindeki gücü “özgür tartışma ve bilgiyi susturmak için kullanma eğiliminden” derin endişe duyduklarını belirttiler.
 
Mektupta tutuklu Cumhuriyet gazeteci ve yöneticileriyle “asılsız darbe suçlamaları nedeniyle tutuklu bulunan tüm gazeteci, editör, akademisyen ve diğerlerinin” serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.
 
İngilizce yayımlanan mektubun Türkçe çevirisini aşağıda sunuyoruz:
 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi
06560, Beştepe
Ankara
Türkiye
 
Oslo, 22 Şubat 2018
 
16 Şubat Cuma günü, gazeteci Mehmet Altan (65) ve Ahmet Altan (67) kardeşler ile Nazlı Ilıcak (73) 2016’daki darbe girişimine katılmaktan suçlu bulunup müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
 
Ahmet Altan, darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Olağanüstü Hâl ilan edilmesiyle birlikte kapatılan Taraf gazetesinin eski genel yayın yönetmeni.
 
Bu cezalar, başarısız darbe girişimiyle alakalı olarak görülen gazeteci davalarında verilen ilk cezalar ve benzer suçlamalarla karşı karşıya olan diğer tüm gazetecilerin davaları için tehlikeli sinyaller barındırıyor. Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), cezaların ifade özgürlüğüne yönelik baskının tırmandığını gösterdiğini vurguluyor.
 
Diğer üç sanık da benzer cezalar aldı: Zaman [Medya grubu] pazarlama direktörü Yakup Şimşek, Polis Akademisi öğretim görevlisi Şükrü Tuğrul Özşengül ve Zaman gazetesi tasarımcısı Fevzi Yazıcı.
 
Aynı zamanda, Cumhuriyet gazetesinin 18 gazeteci ve çalışanı eleştirel yazarlık ve gazetecilik faaliyetleri aracılığıyla teröre destek olmakla suçlanıyorlar. Üç gazeteci - Ahmet Şık, Murat Sabuncu ve Akın Atalay - halen devam eden dava kapsamında bir yıldan fazla bir süredir hapiste. 9 Mart Cuma günü bu üç gazetecinin tahliye edilip edilmeyeceğine yoğunlaşan yeni bir duruşma görülecek. 
 
Norveç PEN, Norveç Editörler Birliği ve Norveç Gazeteciler Sendikası gazeteciliği suç haline getirmeye yönelik bu tür çabaları reddetmektedir. Yetkililerin ellerindeki gücü Türkiye demokrasisine duyulan güvenin zayıflamasına yol açacak şekilde özgür tartışma ve bilgiyi susturmak için kullanma eğilimlerinden derin endişe duyuyoruz.
 
9 Mart Cuma günü Cumhuriyet’in gazeteci ve idari çalışanlarının yargılandığı davanın yeni bir duruşması görülecek. Bu gazeteci ve çalışanlar eleştirel gazetecilik faaliyetleriyle terörizme destek olmakla suçlanıyorlar. Şimdiye kadar görülen dört duruşma, savcılığın elinde dosyaya dair hiçbir delil bulunmadığını ve bu davanın muhalif gazetecilere yönelik tamamıyla siyasi bir dava olduğunu ortaya koydu.
 
Avrupa Parlamentosu’nun, AB’nin Türk yetkilileri Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hâli tüm muhalefeti susturmak için kullanmakla suçladığı ve ifade özgürlüklerini kullanarak meşru görevlerini yaptıkları için tutuklanan ya da delilsiz hapse atılan herkesin serbest bırakılması çağrısında bulunduğu Şubat 2018 tarihli kararına atıfla, Norveç PEN, Norveç Editörler Birliği ve Norveç Gazeteciler Sendikası Türk yetkilileri;
 
. Cumhuriyet’in tutuklu üç gazetecisini serbest bırakmaya -- Yargılama sürecinin muhalif ve bağımsız gazetecilere karşı siyasi bir süreç olduğuna ve terörizm suçlamaları ya da darbe girişimiyle alakasının olmadığına inanıyoruz;
 
. Darbe girişimine katıldıkları yönündeki asılsız suçlamalarla hapsedilen tüm diğer gazetecileri, editörleri, akademisyen ve diğerlerini serbest bırakmaya;
 
. Meşru demokratik haklarını kullanan bağımsız medya, gazeteciler, akademisyenler ve diğer grup ve kişilere yönelik saldırıları durdurmaya çağırıyor.
 
 
 
 
 
Saygılarımızla,
 
 
 
William Nygaard                       Thomas Spence
Norveç PEN                            Norveç PEN Medya Komitesi

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design