Anasayfa / Güncel / “Çekilme Günlüğü” davasında Hasan Cemal’e 3 ay 22 gün hapis

03 Nisan

“Çekilme Günlüğü” davasında Hasan Cemal’e 3 ay 22 gün hapis

“Çekilme Günlüğü” yazılarından aldığı beraat kararı bozulan Hasan Cemal, yeniden yargılandığı davada 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı


“Çekilme Günlüğü” adlı yazı dizisi nedeniyle yeniden yargılanan P24 Kurucu Başkanı ve T24 yazarı Hasan Cemal 3 Nisan 2018 günü İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasında 3 ay 22 gün hapis cezasına mahkûm edildi. Mahkeme heyeti, Hasan Cemal’i önce 1 yıl 6 ay 22 gün cezasına çaptırdı, ancak daha sonra aynı suçlamalarla İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bir başka davada 1 yıl 3 ay hapis cezası verildiğini göz önünde bulundurarak, infazın bu süre düşülerek 3 ay 22 gün üzerinden uygulanmasına karar verdi. Mahkeme heyeti cezanın infazını bir yıl erteledi.

Cemal, PKK'nın 2013'te Türkiye sınırları dışına çıkma sürecini takip ettiği “Çekilme Günlüğü” yazı dizisinin yayımlanmasından dört yıl sonra açılan davada beraat etmiş, ancak karar daha sonra İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. Davanın istinafta bozulmasının ardından 18 Ocak’ta görülen ilk duruşmada mütalaasını veren savcı, Cemal hakkında “silahlı terör örgütü propagandası” suçundan ve “zincirleme suçlar” kapsamında artırım talebiyle 13 yıla kadar hapis cezası istemişti. Hasan Cemal'in ayrıca TCK'nun 53'üncü maddesi uyarınca, kamu haklarını kullanmaktan men edilmesi de talep edilmişti.
 
Cemal ise savunmasında “Barışı savunduğum için buradayım. Terörü, şiddeti reddettiğim için buradayım. Yalanda yaşamayı reddettiğim için buradayım” diyerek beraatini istemişti.
 
İlk davada verilen beraat kararını bozan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi 10 Kasım 2017’de Cemal’in "Fehman Hüseyin" başlıklı yazısında "silahlı terör örgütünün propagandasını yaptığı" iddiasıyla verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezasını onamıştı. Hasan Cemal’in bu cezası 2 yıl süreyle ertelenmişti. Mahkeme ayrıca 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem ile dayanışma amacıyla nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katılan Hasan Cemal'e "terör örgütünün açıklamalarını yayımladığı" iddiasıyla verilen 6 bin lira adlî para cezasını da "uygun bulmuştu."
 
Mahkeme ayrıca 676 sayılı kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kapatılan Özgür Gündem ile dayanışma amacıyla nöbetçi yayın yönetmenliği yapan Hasan Cemal'e "terör örgütünün açıklamalarını yayımladığı" iddiasıyla verilen 6 bin lira adli para cezasını da "uygun bulmuştu."
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design