Anasayfa / Güncel / Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 157

11 Mayıs

Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 157

Özgür Gündem’in imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü tutuklandı; Zaman davasında 2 gazeteci tahliye edilirken Alpay’ın ev hapsi kaldırıldı

 

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2016 yılında kapatılan Özgür Gündem gazetesinin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı ve gazetenin Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan, 11 Mayıs günü çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
Mezopotamya Ajansı’nın bildirdiğine göre, iki gün önce Edirne’nin İpsala ilçesinde gözaltına alınan Sancılı, Emniyet işlemlerinin ardından İpsala Adliyesi’ne getirildi. Mahkemeye çıkarılan Sancılı’nın tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderildiği kaydedildi. Sancılı hakkındaki suçlamaya dair bir ayrıntıya ulaşılamadı.
 
Bir gün önce Artvin’in Hopa ilçesinde polis tarafından hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Reyhan Çapan ise, 11 Mayıs günü Artvin Adliyesi’nde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.
 
Çapan’ın, Özgür Gündem yazı işleri müdürü olduğu dönemde hakkında açılan bir davada İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezasının kesinleşmesi sonucu tutuklandığı bildirildi. Ayrıca Çapan’a çok sayıda mahkeme tarafından verilen para cezalarının da hapis cezasına dönüştürüldüğü belirtildi.
 
Artvin Cezaevi’ne gönderilen Çapan’ın önümüzdeki günlerde Sivas Kadın Açık Cezaevi’ne gönderileceği belirtildi.
 
 
Zaman davasında Bulaç tahliye edildi, Alpay’ın ev hapsi kaldırıldı
 
Kapatılan Zaman gazetesinin 11 eski köşe yazarı ve editörünün “Anayasayı ihlal,” “örgüt üyeliği,” “propaganda” ve “örgüte yardım” suçlamalarıyla yargılandıkları davanın dördüncü celsesi 10-11 Mayıs tarihlerinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme davanın 6 tutuklu sanığından Ali Bulaç ve Mehmet Özdemir’in adlî kontrolle tahliyelerine ve Şahin Alpay’ın ev hapsinin kaldırılmasına hükmederken, davayı 7-8 Haziran tarihlerine erteledi.
 
 
Gazetenin eski yazarlarından Ali Ünal’ın “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçlamalarıyla Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dava ise 10 Mayıs günü görülen üçüncü duruşma ile devam etti. Duruşmanın sonunda mahkeme, Ünal’ın tutukluluğunun devamına karar vererek davayı 18 Temmuz tarihine erteledi.
 
P24 tarafından mahkeme salonunda izlenen duruşma ile ilgili habere buradan ulaşılabilir.
 
 
Şerife Oruç 5. duruşmada da tahliye edilmedi
 
KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Şerife Oruç’un “terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla iki diğer sanıkla birlikte yargılandığı davanın beşinci duruşması, 8 Mayıs 2018 günü Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yaklaşık 2 yıldır tutuklu bulunan Oruç’un tutukluluk halinin devamına hükmeden mahkeme, tanıkların zorla getirilmesine karar verdi.
 
P24 tarafından mahkeme salonunda izlenen duruşma ile ilgili habere buradan ulaşılabilir.
 
 
İshak Karakaş ilk duruşmasında tahliye edildi
 
Ocak ayında sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklanan Halkın Nabzı gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Artı Gerçek yazarı İshak Karakaş 8 Mayıs 2018 günü İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davasının ilk duruşmasında adlî kontrol şartıyla tahliye edildi.
 
P24 tarafından mahkeme salonunda izlenen duruşmayla ilgili ayrıntılı habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
 
Dündar ve Gül’ün MİT TIR’ları davası yeniden başladı
 
Adana’da durdurulan MİT TIR’larına ilişkin haber ve fotoğrafların Cumhuriyet gazetesinde yayımlanması gerekçesiyle gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül’ü hapis cezasına çarptıran İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, temyiz incelemesinde kararı bozan Yargıtay’ın bozma kararına uydu. 7 Mayıs günü Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kapalı olarak görülen duruşmanın sonunda ara kararını açıklayan mahkeme, Erdem Gül hakkındaki dosyanın ayrılmasına ve Dündar hakkında Türkiye’ye iadesine ilişkin yapılmış olan başvurunun sonucunun beklenmesine karar vererek, davayı 2 Ekim 2018 tarihine erteledi.
 
Konuyla ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
Yine MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin haber ve fotoğraflar gerekçesiyle Dündar ve Gül’ün tutuklu CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile birlikte “örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmaksızın örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla yargılandıkları davaya ise 9 Mayıs günü devam edildi.
 
14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kapalı olarak görülen altıncı duruşmaya, Maltepe Cezaevi'nde tutuklu bulunan Berberoğlu ile Gül katılırken, Dündar’ı avukatları temsil etti.
 
Duruşmada, celse arasında mahkemeye gelen belgelerin okunmasının ardından, Berberoğlu’nun avukatlarından Yiğit Acar’ın UYAP üzerinden gönderdiği tanık listesinin mahkeme dosyasına eklendiği bildirildi.
 
Berberoğlu’nun avukatlarından Murat Ergün, 26 Mart 2018 tarihinde mahkemeye sunduğu tanık listesinde yer alan tanıklar CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Dursun Çiçek, gazeteciler Vahap Munyar ve Ertuğrul Özkök, eski emniyet müdürleri Hanefi Avcı ve Sabri Uzun'un hazır olduklarını belirterek, mahkeme heyeti başkanının izinli olması nedeniyle tanıkların bir sonraki celsede, mahkeme heyeti başkanı görevindeyken dinlenilmesini talep etti.
 
Ara kararını açıklayan mahkeme, avukatların talebinin kabulüne hükmederek, davayı 18 Temmuz’a erteledi.
 
 
Özgür Gündem davalarının görülmesine devam edildi
 
Avukat ve insan hakları savunucusu Eren Keskin’in Özgür Gündem gazetesinin eş genel yayın yönetmenliğini üstlendiği dönemde yayımlanan haberler gerekçesiyle gazetenin sekiz diğer çalışanı ile birlikte yargılandığı davanın duruşması 7 Mayıs 2018 günü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Mahkeme kovuşturmanın genişletilmesine karar verirken, savunmaya ek süre tanınması taleplerini kabul ederek davayı 9 Temmuz 2018 tarihine erteledi.
 
Aynı gün, Özgür Gündem için başlatılan Nöbetçi Eş Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan gazetecilerin yargılandığı davanın yine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında ise savcı esas hakkındaki mütalaasını sundu.
 
Savcı, yargılanan gazeteciler için “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 13 yıla kadar değişen sürelerde hapis cezası talep etti. P24 tarafından mahkeme salonunda izlenen her iki duruşma ile ilgili haberlere buradan ve buradan ulaşılabilir.
 
 
Kapatılan Dihaber’in muhabiri Gökhan Öner tutuklandı
 
Kapatılan Dihaber muhabiri Gökhan Öner, 5 Mayıs günü çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
 
Öner’in Denizli’de 28 Nisan’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alındığı öğrenildi.
 
Emniyet’teki işlemlerinin ardından çıkarıldığı Denizli Adliyesi’nde savcılık sorgusu yapılan Öner, “terör örgütü üyeliği” iddiası ile tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Öner, sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
Öner’in, bilgisayarından çıkan ve Dihaber’de çalıştığı dönemde yaptığı haberler ve hakkında yapılan bir ihbar gerekçesiyle tutuklandığı belirtildi.
 
 
Diğer ifade özgürlüğü davalarında bu hafta

- Boğaziçi Üniversitesi’nden 5 Mayıs’ta okul kapısında gözaltına alınan bir öğrenci, 10 Mayıs günü tutuklandı. Savcılık tarafından tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen öğrenci, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandı. Sosyoloji bölümü son sınıf öğrencisinin Silivri Cezaevi’ne nakledildiği öğrenildi. Böylelikle üniversitede “Afrin lokumu” dağıtanlara “Katliamın lokumu olmaz” dedikleri için tutuklanan öğrencilerin sayısı 14’e yükselmiş oldu.  

- Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildirisini imzaladıkları için “terör örgütü propagandası” ile suçlanan akademisyenlere yönelik davaların görülmesine 10 Mayıs günü Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde devam edildi. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Dr. Bülent Eken’in ilk duruşması görüldü. Suçlamaları reddeden Eken derhal beraatini talep ederken, mahkeme davayı 4 Ekim’e erteledi. 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması görülen Yrd. Doç. Dr. Murat Koyuncu yurt dışında bulunduğundan duruşmaya katılamazken, mahkeme duruşmayı şahsen ifade vermek isteyen Koyuncu’nun talebi doğrultusunda 16 Ekim’e erteledi. 35. ACM’de ise Yrd. Doç. Dr. Çağla Diner ve Prof. Neşe Yıldıran ikinci duruşmalarına çıktı. Mahkeme Diner’in davasını 11 Eylül, Yıldıran’ın davasını ise 2 Ekim tarihlerine erteledi.  

- Kocaeli Üniversitesi’ndeki görevinden KHK’yle ihraç edilen Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Profesör Onur Hamzaoğlu, Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ile Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu’nun da aralarında bulunduğu 11 siyasetçinin Türkiye’nin Afrin’e yönelik harekâtına ilişkin yaptıkları açıklamalar nedeniyle haklarında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” ve “terör örgütü propagandası” iddiasıyla, 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Savcılığın, Hamzaoğlu’nun evinde bulunan kitapları suç delili saydığı bildirildi.  
 
Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi
 
P24, açık kaynaklardan derlediği bilgilerle oluşturduğu cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesini güncelledi.
 
Zaman davasında mahkemenin Ali Bulaç ve Mehmet Özdemir’in cezaevinden tahliye edilmelerine hükmetmesi, Reyhan Çapan, Kemal Sancılı ve Gökhan Öner’in tutuklanarak cezaevine gönderilmeleri ve İshak Karakaş’ın tahliyesi ışığında güncellenen listeye göre, 11 Mayıs 2018 tarihi itibariyle Türkiye’de en az 174 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.
 
Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
3                Abdullah Kılıç, Habertürk
4                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
5                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
6                Adil Demirci, ETHA muhabir
7                Ahmet Altan
8                Ahmet Feyzullah Özyurt
9                Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
10              Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
11              Ahmet Turan Alkan, Eski Zaman yazarı
12              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
13              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
14              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
15              Ali Aşikar, Azadiya Welat
16              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
17              Ali Sönmez Kayar, ETHA muhabiri
18              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
19              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
20              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
21              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
22              Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
23              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
24              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
25              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
26              Barış Ceyhan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
27              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
28              Behram Kılıç, Zaman eski yazarı
29              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
30              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
31              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
32              Cemal Tunç, Gün Matbaa çalışanı
33              Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
34              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
35              Cumali Öz, Gün Matbaa çalışanı
36              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
37              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
38              Emin Demir, serbest gazeteci
39              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
40              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
41              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
42              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
43              Erdoğan Alayumat, Dihaber
44              Erdoğan Zamur, Gün Matbaa çalışanı
45              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
46              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
47              Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
48              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
49              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
50              Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
51              Fevzi Yazıcı
52              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
53              Gökhan Öner, Dihaber eski muhabiri
54              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
55              Gültekin Avcı
56              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
57              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
58              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
59              Hakan Taşdelen
60              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
61              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
62              Hamza Günerigök, TRT spikeri
63              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
64              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
65              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
66              Havva Cuştan, ETHA muhabiri
67              Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
68              Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
69              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
70              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
71              İbrahim Kareyeğen, eski Zaman gazetesi yazı işleri müdürü
72              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
73              İdris Sayılgan, DİHA
74              İdris Yılmaz
75              İhsan Sinmiş, Gün Matbaa çalışanı
76              İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
77              İrfan Karaca, Gün Matbaa çalışanı
78              İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
79              İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
80              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
81              İsminaz Temel, ETHA editörü
82              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
83              Kasım Zengin, Gün Matbaacılık sahibi
84              Kazım Göçer, Gün Matbaa çalışanı
85              Kemal Daşdöğen, Gün Matbaa çalışanı
86              Kemal Demir, TV10 kameramanı
87              Kemal Özer, Evrensel
88              Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
89              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
90              Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
91              Mahmut Abay, Gün Matbaa çalışanı
92              Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
93              Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
94              Mehmet Altan
95              Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
96              Mehmet Dursun
97              Mehmet Emin Sümeli, Gün Matbaa çalışanı
98              Mehmet Güleş, DİHA
99              Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
100            Mehmet Kadir Özkara, Gün Matbaa çalışanı
101            Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
102            Mehmet Sıddık Damar
103            Meltem Oktay, DİHA
104            Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
105            Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
106            Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
107            Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
108            Muhammet Özkan, Gün Matbaa çalışanı
109            Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
110            Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
111            Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
112            Musa Kaya, Gün Matbaa çalışanı
113            Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
114            Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
115            Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
116            Mustafa Ünal, gazeteci (Zaman)
117            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
118            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
119            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
120            Mürsel Demir, Gün Matbaa çalışanı
121            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
122            Necat Hizarcı, Gün Matbaa çalışanı
123            Nedim Türfent, DİHA
124            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
125            Nuh Gönültaş
126            Nuri Durna, TRT
127            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
128            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
129            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
130            Osman Yakut, Zaman Antalya
131            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
132            Özcan Keser, TRT muhabiri
133            Özgür Bozkurt, Gün Matbaa çalışanı
134            Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
135            Pınar Tarlak, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
136            Polat Arslan, Gün Matbaa çalışanı
137            Reyhan Çapan, Özgür Gündem yazı işleri müdürü
138            Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
139            Sadettin Demirtaş, Gün Matbaa çalışanı
140            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
141            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
142            Salih Erbekler, Radyo Karacadağ
143            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
144            Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
145            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
146            Semiha Şahin, ETHA editörü
147            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
148            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
149            Serpil Ünal, Mücadele Birliği gazetesi muhabiri
150            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
151            Seyid Kılıç, TRT Haber
152            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
153            Songül Yücel, Önsöz dergisi genel yayın yönetmeni
154            Süleyman Acar, Mücadele Birliği gazetesi genel yayın yönetmeni
155            Süleyman Güneş, Gün Matbaa çalışanı
156            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
157            Şeref Yılmaz, Irmak TV
158            Şerife Oruç, DİHA muhabiri
159            Togay Okay, Özgür Gelecek
160            Turgut Usul, TRT muhabiri
161            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
162            Uğur Selman Kelekçiler, Gün Matbaa çalışanı
163            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
164            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
165            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
166            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
167            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
168            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
169            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
170            Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
171            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
172            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
173            Zehra Doğan, Jinha
174            Ziya Ataman, DİHA muhabir
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design