Anasayfa / Güncel / “‘Demokrasiye uygun değil’”

23 Mayıs

“‘Demokrasiye uygun değil’”

Günün öne çıkan haberleri Cumhuriyet gazetesinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi sürmanşetinde, “‘Demokrasiye uygun değil’” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliye talebini reddeden mahkeme kararının 9 sayfadan oluşan gerekçesinin 7 sayfası, karşı oy yazısından oluştu. Üye Hâkim Cengiz Aydıner, karşı oy yazısında anayasa ve AİHM kararlarına atıfta bulunarak tutukluluğun “serbest seçilme hakkı”nı zedelediğini ifade etti. Yazıda, “Başvurucunun makul olmayan bir şekilde tutuklu kalması, yasama faaliyetlerine katılmasını engellemiştir. Milletvekili olarak siyasi faaliyette bulunma hakkına yönelik bu ağır müdahalenin ölçülü ve demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olduğu söylenemez” denilerek tahliye kararı verilmesi gerektiği belirtildi” ifadeleri kullanıldı.

Gazetenin manşetindeki, “Senagal’den kötü” başlıklı haberde ise, “Türkiye kalkınma yardımı verdiği Senegal kadar olamadı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘düşük faiz’ söylemi ve Merkez Bankası’nın yükselen kur ve enflasyon karşısındaki hareketsizliği piyasalarda güven erozyonuna sebep olurken ülkenin borçlanma maliyeti Afrika ülkesi Senegal’i geçti. Bloomberg verilerine göre Türkiye , Birleşmiş Milletler’in en az gelişmiş ülkeler sınıflandırmasında yer alan Senegal’den daha yüksek maliyetle borçlanıyor. Bu, piyasaların Senegal’e Türkiye’den daha fazla güvendiği anlamına geliyor. Bloomberg analistlerinin yaptığı hesaplamada, Türkiye’nin en uzun vadeli tahvil olan Şubat 2034 vadeli tahvilinin getirisi, Senegal’in benzer vadeli faizinin 52 baz puan üzerinde çıktı” ifadeleri yer aldı.

“‘Tek adam’ mı, yalnız adam mı?”
Birgün gazetesi manşetinde, “‘Tek adam’ mı, yalnız adam mı?” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Partiler milletvekili aday listelerini YSK’ye sundu. Her seçim dönemi çok tartışılan listeler, CHP’deki bazı isimlerin aday gösterilmemesini saymazsak, kamuoyunda bu kez büyük gürültüye yol açmadı. Listelerin başka bir ortak özelliği de seçimin kaderini değiştirecek bir ağırlık ortaya koyamamaları oldu. Listeler, tam anlamı ile ‘genel başkan listeleri’ diye adlandırılabilir. Listeler açıklanmadan önce hâlihazırda vekillik görevlerine devam edenlerin en az yarısının liste dışı olacağı konuşuluyordu. Tam da beklendiği gibi oldu. Erdoğan, milletvekili grubunun yarısını liste dışı bıraktı. Listelere bakınca Erdoğan’ın Meclis’e dair planlama yaptığı da görülüyor. İsmi İstanbul Belediye Başkan adaylığı çokça için konuşulan Binali Yıldırım’ın ilk durağının Meclis başkanlığı olmasına, AKP’liler tarafından neredeyse kesin gözle bakılıyor. Tabii bu, partinin Meclis çoğunluğunu alması halinde gerçekleşecek bir plan. Kulislerde, parti içi bir başka düzenlemenin de Berat Albayrak üzerinde yapıldığı konuşuluyor. Albayrak’a bakanlık görevi yerine Meclis grup başkan vekilliği görevi verilebileceği bugünlerde kulislerin en hararetli konusu. Aklımızdaki bu sorunun cevabını biz de AKP kulislerinde aradık. Liste dışı kalan bir AKP’liden aldığımız “Erdoğan politika değiştirmeden önce isimleri değiştirir” yanıtı merakımızı daha da artırdı. Anlaşılan o ki Erdoğan seçilse bile ülkeyi bu halde yönetemeyeceğini kabul etmiş durumda” ifadeleri kullanıldı.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design