Anasayfa / Güncel / DİHA muhabiri İdris Sayılğan yine tahliye edilmedi

23 Mayıs

DİHA muhabiri İdris Sayılğan yine tahliye edilmedi

19 aydır tutuklu DİHA muhabiri İdris Sayılğan Muş 2. ACM’deki davada SEGBİS sistemindeki arıza nedeniyle duruşmaya bağlanamadı

MUŞ - 19 aydır tutuklu bulunan DİHA muhabiri İdris Sayılğan’ın yargılandığı beş sanıklı davanın 3. duruşması 23 Mayıs’ta Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanıklardan Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Dayanışma Derneği (MEYA-DER) yöneticisi Medeni Işık adlî kontrolle tahliye edilirken, Sayılğan’ın yanı sıra Demokratik Bölgeler Partisi Muş İl Eş Başkanı Hatice Şeker, HDP Muş İl eski Eş Başkanı Ayşe Söylemez ile belediye meclisi üyesi Çiçek Tutuş’un tutukluluk hâllerinin devamına hükmedildi.
P24 ile Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin (MLSA) salondan takip ettiği duruşmada, SEGBİS sisteminde yaşanan teknik bir arıza nedeniyle Trabzon E Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan İdris Sayılğan duruşmaya bağlanamadı.

Duruşmada söz alan İdris Sayılğan’ın avukatlarından Veysel Ok, İdris Sayılğan’ın bir gazeteci olduğunu vurgulayarak, hakkındaki iddiaların basın özgürlüğü ve haber alma hakkı üzerinden tartışılması gerektiğini belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin aldığı kararlardan örnekler veren Ok, “İdris Sayılğan’ın yaptığı haberler ve kullandığı terminoloji sizin hoşunuza gitmeyebilir, sizi rahatsız da edebilir. Ama yapabileceğiniz en fazla şey bu haberleri okumamaktır. Tutuklama AİHM içtihatlarına aykırıdır” dedi.

İddianamede sadece Sayılğan’ın haber kaynaklarıyla yaptığı görüşmelerin yer aldığını vurgulayan Ok, Basın Kanunu’nun 12. Maddesi’nin kaynakların gizli olduğunu belirttiğini hatırlattı. Delillerin dosyadan çıkarılması gerektiğini ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu söyleyen Ok, “İdris Sayılğan gerçeği ve haberi savunduğu için cezaevinde” dedi.

Sayılğan’ın diğer avukatı Barış Oflas ise SEGBİS bağlantısının sağlanamadan duruşmanın yapılmasını eleştirdi. İdris Sayılğan’ın Trabzon E Tipi Cezaevi’nden bağlanamaması nedeniyle savunmasını yapamadığını ve kendini ifade edemediğini söyleyen Oflas, savunma ihlalinin söz konusu olduğunu belirtti. Savcının tutukluluğun devamı talebinde İdris Sayılğan’ın kaçma şüphesine ilişkin herhangi bir sebep göstermediğine değinen Oflas, “Sebepleri tartışılmadan böyle bir talepte bulunulmamalı. İdris Sayılğan tahliye edildikten sonra tekrar gazetecilik yapacak. Kaçma şüphesi söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de basın özgürlüğü ortamının kötüleşmesinde yargı kararlarının büyük etkisi olduğunu dile getiren Oflas, “Bu dosyada yargılanan birçok kişi hakkında deliller değişirken müvekkilim hakkında tek bir delil daha eklenmemiştir. Ancak buna rağmen müvekkilim 19 aydır tutuklu. Müvekkilim haber yaptığı ve burada yaşanan hak ihlallerini yazdığı için yargılıyor” dedi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, Işık dışındaki tüm sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Sayılğan ve diğer sanıklar 5 Ekim’de görülecek bir sonraki duruşmaya kadar tahliye edilmemeleri hâlinde tutukluluk süreleri 24 ayı bulmuş olacak.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design