Anasayfa / Güncel / İstinaf mahkemesi Mehmet Altan’ın tahliyesine karar verdi

27 Haziran

İstinaf mahkemesi Mehmet Altan’ın tahliyesine karar verdi

İstinaf mahkemesi Altan’ın, Anayasa Mahkemesi’nin Ocak ayında verdiği ihlâl kararı uyarınca tahliye edilmesine karar verdi

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi 2016 Eylül’ünden beri tutuklu bulunan ve Şubat ayında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Mehmet Altan‘ın tahliyesine karar verdi.

İstinaf mahkemesi tahliye kararını tensip zaptıyla verdi. Mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin Mehmet Altan’ın tutukluluğuna karşı yapılan başvuruda verdiği ihlâl kararını hatırlatarak Anayasa Mahkemesi kararlarının Anayasa’nın 153. maddesi uyarınca yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağladığını vurguladı. Mahkeme, “6216 sayılı Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanun’un 50/2 maddesi gereğince hak ihlâli olduğunun tespit edilmesi halinde bu ihlâlin sonucunun ortadan kaldırılması gerekeceğinden bağlayıcı nitelikteki bu karar dikkate alınarak sanığın bi hakkın tahliyesine” karar verdi.

Mahkeme, Altan’la birlikte müebbet hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşengül ve Yakup Şimşek’in ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Davanın istinaftaki ilk duruşması 21 Eylül’de görülecek.

Mehmet Altan hakkındaki tahliye müzekkeresi buradan görüntülenebilir.Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design