Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 167

21 Temmuz

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 167

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Canan Coşkun’a hapis cezası verildi; eski Radikal muhabiri Mustafa Gökkılıç tutuklandı

 
Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan başarısız darbe girişiminin ardından ilân edilen Olağanüstü Hâl (OHÂL) uygulaması 19 Temmuz 2018 itibariyle sona erdi. Ancak iki yıllık OHÂL uygulamasının basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki etkileri sona ermedi.
 
P24 basına ve ifade özgürlüğüne yönelik ihlâlleri açık kaynaklardan derlenen bilgiler ışığında kayıt altına alma hedefiyle, son iki yıl zarfında, toplam 166 “Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler’’ raporu yayınladı. Bu raporlarımızı, OHÂL’in sona ermesinin ardından“Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü” başlığıyla devam ettiriyoruz.
 
 
Eski Radikal muhabiri Mustafa Gökkılıç tutuklandı
 
Bir haftadır gözaltında bulunan eski Radikal gazetesi muhabiri Mustafa Gökkılıç, 19 Temmuz günü sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklandı.
 
Gökkılıç, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca, 7 Şubat 2012’de MİT müsteşarı ve bazı MİT görevlilerinin ifadeye çağrılmasıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında hakkında çıkarılan gözaltı kararı nedeniyle 12 Temmuz günü İstanbul’da gözaltına alınmıştı.
 
Soruşturma kapsamında aralarında Fethullah Gülen’in de bulunduğu 24 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmış, Gökkılıç ile birlikte beş şüpheli daha eşzamanlı operasyonla gözaltına alınmıştı.
 
 
BirGün muhabiri Zeynep Kuray gözaltına alındı
 
Suruç’ta 2015 yılında IŞİD tarafından gerçekleştirilen intihar saldırısında hayatını kaybedenleri anmak amacıyla 20 Temmuz günü Kadıköy’de düzenlenen anma etkinliğine polis müdahale etti. Müdahale sırasında aralarında BirGün gazetesi muhabiri Zeynep Kuray’ın da bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
 
 
Cumhuriyet muhabiri Canan Coşkun’a hapis cezası
 
Cumhuriyet gazetesi adliye muhabiri Canan Coşkun, “Nuriye ve Semih’in 14 avukatı tutuklandı” başlıklı haberi nedeniyle yargılandığı davanın 19 Temmuz günü görülen karar duruşmasında iki yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, üst sınıra yakın verdiği cezada indirim ya da erteleme yoluna gitmedi.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
 
Evrensel çizeri ve editörüne Paradise Papers karikatürü nedeniyle dava
 
Evrensel gazetesi çizeri Sefer Selvi ve gazetenin eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağrı Sarı’ya, eski Başbakan Binali Yıldırım tarafından Selvi’nin çizdiği bir karikatür nedeniyle 40.000 TL manevi tazminat istemiyle dava açıldı.
 
Yıldırım’ın “Çocuklarımı devletle iş yapmaktan uzak tuttum” sözleri karikatüre yansıtıldığı için “kişilik haklarına saldırı” gerekçesiyle açılan davanın görülmesine 19 Temmuz’da İstanbul Anadolu 29. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde başlandı.
 
P24 tarafından izlenen duruşmaya Selvi ve Sarı katılmazken, Evrensel gazetesi avukatı Devrim Avcı, şikayet konusu karikatürün eleştiri ve mizah niteliğinde olması nedeniyle davanın reddini talep etti. Mahkeme talebi reddederken, davanın bir sonraki duruşmasının 8 Kasım 2018 tarihinde görülmesine karar verdi.
 
 
Zaman yazarı Ali Ünal hakkında üç kez ağırlaştırılmış müebbet talebi
 
Kapatılan Zaman gazetesinin eski yazarlarından Ali Ünal’ın “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçlamalarıyla yargılandığı davanın dördüncü duruşması 18 Temmuz günü Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Yeni Akit yazarı Nurettin Veren’in tanık olarak ifade verdiği duruşmada esas hakkında mütalaasını sunan savcı, Ali Ünal hakkında Türk Ceza Kanununun 309, 311, 312, 313 ve 314. maddeleri gereğince üç ağırlaştırılmış müebbet ve ek hapis cezası talep etti.
 
Savcı ayrıca dava kapsamında 2016 yılının Ağustos ayından bu yana tutuklu bulunan Ünal’ın tutukluluğunun devamını talep etti.
 
Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme Ünal’ın tutukluluk hâlinin devamına hükmederken, davayı 5 Eylül 2018 tarihine erteledi.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili ayrıntılı habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
 
Dündar, Gül ve Berberoğlu’nun yargılandığı MİT TIR’ları davası Ekim ayına ertelendi
 
Adana’da durdurulan MİT TIR’larına ilişkin haber ve fotoğrafların Cumhuriyet gazetesinde yayımlanması gerekçesiyle gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün, tutuklu CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ile birlikte “örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmaksızın örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla yargılandıkları davaya 18 Temmuz günü devam edildi.
 
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kapalı olarak görülen yedinci duruşmada Erdem Gül ve avukatları Bülent Utku ve Fikret İlkiz hazır bulunurken, Maltepe Cezaevi’nde tutuklu bulunan Berberoğlu duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Berberoğlu’nu avukatları Yiğit Acar ve Zeynel Öztürk temsil etti.
 
Milletvekili seçilen Berberoğlu'nun avukatları duruşmada müvekkilleri yönünden davanın durmasını talep etti. Berberoğlu yönünden davanın durması talebini bir sonraki duruşmada değerlendirmeyi kararlaştıran heyet, Dündar ve Gül’ün avukatlarına esas hakkındaki savunmaların hazırlanması için süre verilmesine karar vererek duruşmayı 10 Ekim 2018 tarihine erteledi.
 
 
Erdem Gül yeniden görülen MİT TIR’ları davasında beraat etti
 
Cumhuriyet’in Ankara temsilcisi Gül, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bozma kararı sonucunda yeniden görülen MİT TIR’ları davasında hakkındaki suçlamadan beraat etti.
 
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 6 Mayıs 2016 tarihindeki karar duruşmasında Gül, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklama” suçundan 5 yıl, Dündar ise aynı suçlamayla 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu davanın temyiz incelemesini Mart ayında tamamlayan Yargıtay, Gül’ün beraat etmesi, Dündar hakkında ise “casusluk” suçundan hüküm kurulması gerektiğini belirterek dosyayı yargılamayı yapan mahkemeye geri göndermişti.
 
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden görülen davanın ilk duruşmasında Gül’ün dosyasının ayrılmasına karar vermişti. Davanın 16 Temmuz günü görülen ikinci duruşmasında Gül ve avukatları Bülent Utku, Tora Pekin ve Fikret İlkiz hazır bulundu.
 
Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, Gül'ün 12 Haziran 2015 tarihli “Jandarma var dedi” haberinin, Dündar’ın 29 Mayıs 2015 tarihli haberinin ardından devlet sırrı vasfını kaybettiğini belirterek, suçun unsurlarının oluşmadığını ifade etti.
 
Savcı, Gül hakkındaki davanın Basın Kanunu çerçevesinde dava açılması için öngörülen 4 aylık süreden sonra açıldığını da ifade ederek, Gül’ün beraatini talep etti. Savcının mütalaasının ardından mahkeme dosyayı karara bağlayarak, Gül’ün beraatine karar verdi.
 
 
Tutuklu gazeteci İdris Yılmaz’a 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi
 
Tutuklu gazeteci İdris Yılmaz’ın, Van’ın Erciş ilçesinde korucuların bir çocuğa şiddet uyguladığı görüntüleri haberleştirdiği gerekçesiyle “basın yoluyla iftira” iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması 17 Temmuz günü görüldü.
 
Erciş 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dördüncü duruşmasına Yılmaz tutuklu bulunduğu Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı.
 
Duruşmada savunmasını sunan Yılmaz, bir gazeteci olarak kamu yararına görev yaptığını, suç unsuru olarak sunulan haberine konu olan kamu görevlilerinin görevlerini kötüye kullandıklarını ifade etti. Haberin videosu ve kaynağı bulunduğunu ve haberin görgü tanıklarının beyanları doğrultusunda yapıldığını belirten Yılmaz, beraatini talep etti.
 
Duruşmanın sounda hükmünü açıklayan mahkeme, Yılmaz’a savcının mütalaası doğrultusunda “basın yoluyla iftira ve hakaret” gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.
 
 
ETHA muhabiri Cuştan’a tahliye, editör Temel’in tutukluluğuna devam
 
Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) Ekim 2017’de tutuklanan editörü İsminaz Temel ve muhabiri Havva Cuştan’ın da aralarında bulunduğu 23 sanıklı davanın görülmesine 16 Temmuz günü başlandı.
 
İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 13’ü tutuklu olmak üzere 23 kişi “silahlı terör örgütüne üyelik” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla yargılanıyor.
 
İki gün süren duruşmanın sonunda mahkeme, aralarında Cuştan’ın da bulunduğu beş sanığın adli kontrolle tahliyesine hükmederken, Temel’in de aralarında bulunduğu diğer sekiz sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Mahkeme, davayı 29 Kasım 2018 tarihine erteledi.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
 
Cumhuriyet’in “Paradise Papers” haberlerine açılan tazminat davası ertelendi
 
Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Paradise Papers” konulu iki haberde “kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu” gerekçesiyle eski Başbakan Binali Yıldırım ve iki oğlu tarafından gazetenin finans editörü Pelin Ünker ve imtiyaz sahibi Orhan Erinç hakkında açılan manevi tazminat davasının görülmesine 17 Temmuz günü devam edildi.
 
Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen ve P24 tarafından izlenen duruşmada Ünker ve avukatı Abbas Yalçın ile Yıldırım ve oğullarının avukatı Tuba Kılıç hazır bulundu.
 
Ünker ve Erinç’in avukatı Yalçın, tüm suçlamalara ilişkin beyanlarını yazılı olarak bildireceklerini belirtti. Mahkeme bir sonraki duruşmanın 6 Eylül 2018 tarihinde görülmesine karar vererek davayı erteledi.
 
 
Özgür Gündem nöbetçi yayın yönetmenleri davası ertelendi
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin nöbetçi eş genel yayın yönetmenliği kampanyasına katılan gazeteciler ile gazetenin eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol’un yargılandığı davanın görülmesine 16 Temmuz günü devam edildi.
 
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davada Aykol’un yanı sıra Ertuğrul Mavioğlu, Celal Başlangıç, İhsan Çaralan, Fehim Işık, Öncü Akgül, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, 78’liler Girişimi’nden Celalettin Can ve yazarlar Ömer Ağın, Veysel Kemer, Dilşah Karakaya, Yüksel Oğuz ve Mehmet Şirin Taşdemir “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılanıyor.
 
P24 tarafından izlenen duruşmaya sanıkların hiçbiri katılmazken, duruşmada hazır bulunan sanık avukatları soruşturmanın genişletilmesi talebinde ve Anayasaya aykırılık itirazında bulundu.
 
Avukatların taleplerini ve itirazlarını reddeden mahkeme, bir kısım sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için davayı 10 Ekim 2018 tarihine erteledi.
 
 
Mezopotamya Ajansı muhabiri kısa süreli gözaltına alındı
 
Mezopotamya Ajansı muhabiri Hacı Söylemez, 16 Temmuz günü haber takibi için gittiği İzmir Adli Tıp Kurumu önünde gözaltına alındı. Polisin Söylemez’in yanına giderek Genel Bilgi Taraması yaptığı, Söylemez’in telefonunu inceledikten sonra gözaltına aldığı öğrenilmişti. Söylemez, aynı gün içinde serbest bırakıldı.
 
 
Geride kalan haftanın diğer ifade özgürlüğü davaları

Türkiye’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonu hakkında yaptıkları bir basın açıklaması nedeniyle Şubat ayından bu yana tutuklu bulunan barış akademisyeni ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Vekili Fadime Çelebi, “örgüt propagandası” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamalarıyla yargılandıkları davanın ilk duruşmasında adlî kontrol şartıyla tahliye edildi. 19 Temmuz’da Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve P24 tarafından izlenen duruşmada, davada tutuksuz yargılanan dokuz kişinin de haklarında uygulanan adlî kontrol hükümleri kaldırıldı.  

Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için “terör örgütü propagandası” ile suçlanan akademisyenlere yönelik davaların görülmesine 17 Temmuz günü devam edildi. İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 10 akademisyenin davaları görüldü. Mahkeme, üçüncü duruşmaları görülen üç akademisyene Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2 maddesine göre 1 yıl 3 ay hapis cezası vererek cezaların ertelenmesine karar verdi.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve 72 CHP'li vekil hakkında, ODTÜ’lü 4 öğrencinin tutuklanmasına neden olan pankarttaki karikatürü sosyal medyada paylaşmaları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da Kılıçdaroğlu hakkında söz konusu karikatürü paylaşması sonrası “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla soruşturma başlattı.  
 
Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi
 
Havva Cuştan’ın tahliyesi, Mustafa Gökkılıç’ın ise tutuklanması sonrasında, 20 Temmuz 2018 itibariyle Türkiye’de en az 178 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor. Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
3                Abdullah Kılıç, Habertürk
4                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
5                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
6                Adil Demirci, ETHA muhabir
7                Ahmet Altan
8                Ahmet Feyzullah Özyurt
9                Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
10              Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
11              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
13              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
14              Ali Aşikar, Azadiya Welat
15              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
16              Ali Sönmez Kayar, ETHA muhabiri
17              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
18              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
19              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
20              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
21              Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
22              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
23              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
24              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
25              Barış Ceyhan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
26              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
27              Behram Kılıç, Zaman eski yazarı
28              Berzan Güneş, Mezopotamya Ajansı muhabiri
29              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
30              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
31              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
32              Cemal Tunç, Gün Matbaa çalışanı
33              Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
34              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
35              Cumali Çaygeç, TRT Şeş haber müdürü
36              Cumali Öz, Gün Matbaa çalışanı
37              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
38              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
39              Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü
40              Ece Sevim Öztürk, Çağdaş Ses genel yayın yönetmeni
41              Emin Demir, serbest gazeteci
42              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
43              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
44              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
45              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
46              Erdoğan Zamur, Gün Matbaa çalışanı
47              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
48              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
49              Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
50              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
51              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
52              Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
53              Fevzi Yazıcı
54              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
55              Gökhan Öner, Dihaber eski muhabiri
56              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
57              Gültekin Avcı
58              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
59              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
60              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
61              Hakan Taşdelen
62              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
63              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
64              Hamza Günerigök, TRT spikeri
65              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
66              Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir
67              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
68              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
69              Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
70              Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
71              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
72              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
73              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
74              İdris Sayılgan, DİHA
75              İdris Yılmaz
76              İhsan Sinmiş, Gün Matbaa çalışanı
77              İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
78              İrfan Karaca, Gün Matbaa çalışanı
79              İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
80              İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
81              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
82              İsminaz Temel, ETHA editörü
83              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
84              Kasım Zengin, Gün Matbaacılık sahibi
85              Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü
86              Kazım Göçer, Gün Matbaa çalışanı
87              Kemal Daşdöğen, Gün Matbaa çalışanı
88              Kemal Demir, TV10 kameramanı
89              Kemal Özer, Evrensel
90              Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
91              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
92              Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
93              Mahmut Abay, Gün Matbaa çalışanı
94              Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
95              Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
96              Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
97              Mehmet Dursun
98              Mehmet Emin Sümeli, Gün Matbaa çalışanı
99              Mehmet Güleş, DİHA
100            Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
101            Mehmet Kadir Özkara, Gün Matbaa çalışanı
102            Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
103            Mehmet Sıddık Damar
104            Meltem Oktay, DİHA
105            Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir
106            Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
107            Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
108            Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
109            Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
110            Muhammet Özkan, Gün Matbaa çalışanı
111            Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
112            Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
113            Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
114            Musa Kaya, Gün Matbaa çalışanı
115            Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
116            Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
117            Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri
118            Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
119            Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman
120            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
121            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
122            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
123            Mürsel Demir, Gün Matbaa çalışanı
124            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
125            Necat Hizarcı, Gün Matbaa çalışanı
126            Nedim Türfent, DİHA
127            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
128            Nuh Gönültaş
129            Nuri Durna, TRT
130            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
131            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
132            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
133            Osman Yakut, Zaman Antalya
134            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
135            Özcan Keser, TRT muhabiri
136            Özgür Bozkurt, Gün Matbaa çalışanı
137            Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
138            Pınar Tarlak, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
139            Polat Arslan, Gün Matbaa çalışanı
140            Reyhan Çapan, Özgür Gündem yazı işleri müdürü
141            Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
142            Sadettin Demirtaş, Gün Matbaa çalışanı
143            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
144            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
145            Salih Erbekler, Radyo Karacadağ
146            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
147            Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
148            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
149            Semiha Şahin, ETHA editörü
150            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
151            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
152            Serpil Ünal, Mücadele Birliği gazetesi muhabiri
153            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
154            Seyid Kılıç, TRT Haber
155            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
156            Sezai Yavaş, TRT Diyarbakır bölge müdür yardımcısı
157            Songül Yücel, Önsöz dergisi genel yayın yönetmeni
158            Süleyman Acar, Mücadele Birliği gazetesi genel yayın yönetmeni
159            Süleyman Güneş, Gün Matbaa çalışanı
160            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
161            Şeref Yılmaz, Irmak TV
162            Şirin Kabakçı, Zaman gazetesi Konya temsilcisi
163            Togay Okay, Özgür Gelecek
164            Turgut Usul, TRT muhabiri
165            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
166            Uğur Selman Kelekçiler, Gün Matbaa çalışanı
167            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
168            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
169            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
170            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
171            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
172            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
173            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
174            Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
175            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
176            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
177            Zehra Doğan, Jinha
178            Ziya Ataman, DİHA muhabir
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design