Anasayfa / Güncel / “10 Ekim davası ülkenin adaletle olan sınavı”

30 Temmuz

“10 Ekim davası ülkenin adaletle olan sınavı”

Yarın karar duruşması başlayacak olan 10 Ekim Ankara Katliamı Evrensel gazetesinin manşetinde yer aldı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “10 Ekim davası ülkenin adaletle olan sınavı” başlıklı habere yer verdi: “10 Ekim Ankara Katliamı Davası’nın karar duruşması olması beklenen ve 31 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek duruşma öncesi, katliamda 14 üyesi yaşamını yitiren ve birçok üyesi yaralanan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’ndan (BTS) Genel Başkan Hasan Bektaş ve Eski Genel Sekreter İshak Kocabıyık ile konuştuk. BTS Eski Genel Sekreteri İshak Kocabıyık, 7 Haziran seçimlerinin, ülkede iyi şeylerin olabileceği, barış ve kardeşliğin sağlanabileceği umudunu yarattığını belirterek bundan korkan egemenlerin ve sermayenin çözümü korkutma ve terör yoluyla bu durumu engellemede bulduklarını söyledi. Kocabıyık, ‘Suruç’ta başlayan saldırılar, esasında halkın sindirilmesine yönelikti. Bu noktada konfederasyonumuzun çok yerinde bir tutumuyla, ülkemizin ihtiyacı olan ‘emek, barış ve demokrasi’ şiarıyla bir miting yapmak istedik. Bugünden baktığımızda barış isteğimizin haklılığı ortaya daha yakıcı bir şekilde çıktı. Biz o mitingi gerçekleştirebilseydik, kamu görevlilerinin göz yummasıyla bu saldırı olmasaydı, emekçilerin Kürt halkıyla buluşması belki sağlanabilecek ve demokrasi biraz daha yakınlaşmış olacaktı’ dedi. En büyük kaybı veren örgütlerden birinin de BTS olduğuna dikkat çeken Kocabıyık, yaşadıkları kayıpların kişisel bir acı olmanın ötesinde örgütsel olarak da çok büyük bir acı anlamına geldiğini söyledi. Kocabıyık, katliamda kaybettikleri üyelerinin birçoğunun geçmişte yöneticilik de yapmış kadroları olduğuna dikkat çekerek arkadaşlarının eksikliği ve acısını hâlâ hissettiklerini ifade etti.”

Birgün gazetesi ise ön sayfasının altındaki, “Katliam davasında karar duruşması” başlıklı haberinde, “10 Ekim 2015’te IŞİD’in gerçekleştirdiği ve 103 kişinin hayatını kaybettiği Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamında karar duruşması yarın başlıyor. Üç gün sürecek duruşma öncesinde Birgün’e konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Eşbaşkanı Seylan, ‘Yargılamalarda beklentilerimizin yarısı bile karşılanmadı’ dedi” ifadelerine yer verdi. 

“Gençlerini kaybeden geleceğini kaybeder”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Gençlerini kaybeden geleceğini kaybeder” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Sosyal medyada son dönemde üniversiteden yeni mezun olan kişiler iş bulmak için çalışma yapıyorlar. Bununla birlikte gençler iş bulamama sıkıntısıyla Cumhurbaşkanı’na ve bakanlara yazarak onlardan kendilerine iş vermelerini istiyorlar. Ayrıca genel olarak umutsuzlar. Bu durumu ‘Açılın Gençler Geliyor’ kitabıyla gençler üzerine bir rapor ortaya koyan Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Fatoş Karahasan ile konuştuk. Karahasan konuyla ilgili önerilerinde, gençlerin üniversite dışında da eğitim görebilecekleri yeni alanlar açılması, etraftaki sorunları fark ederek bu sorunları çözmek için kendilerini geliştirmeleri ve bireysellikten çıkmak için takım çalışması yapmaları için imkânların olması gerektiğini ifade etti. Bu durumun Türkiye’ye has bir durum olmadığını belirten Karahasan ‘Bütün dünyada gençlikte böyle bir sıkıntı var. Kaynaklar azalıyor, işler otomasyona bağlı olarak azalıyor. Genç nüfus sürekli, artıyor. Bir de tabii ki her tarafta rekabet var. Mesela ABD’deki bir Pazar için Çin’den bir rakip çıkabilir. Çünkü rahat dolaşım var ve artık herkes iyi eğitim alıyor. İş ve kaynak az ama rekabet yüksek. Bu her yer için geçerli. İş yaratabilenler var örneğin Almanya, Kanada ve İskandinav ülkeleri gibi. Planlı gelişen ülkelerde sıkıntı daha az. Ama bizim gibi genç nüfusu yüksek ve ekonomisi, daha yavaş ilerleyen ülkelerde sorun daha fazla’ dedi. ‘Eğitim sistemimiz genellikle lise ve üniversite üzerine kurulu’ diyen Karahasan şöyle devam etti: ‘Meslek sahibi olmak ağırlıklı olarak üniversite diploması olmakla ilgili. Araştırmalar gösteriyor ki gençlerin büyük bir bölümü üniversiteyi bir sosyal statü göstergesi olarak alıyorlar. Ayrıca üniversite eğitimiyle yaptıkları iş arasında çoğu zaman uçurum oluyor. Çoğu genç de istemediği bir bölümü okuyor. Haylindeki bir bölümü okumuyor, yönlendirme eksikliğiyle puanı neresi tutarsa orayı okuyor. Yani gençlerimiz eğitim ve kariyer açısından hayallerinin peşinden gidemiyorlar’” ifadeleri kullanıldı.

“Haritalar ‘Esad kazandı’ diyor”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Haritalar ‘Esad kazandı’ diyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İç ve dış aktörlerin müdahalesiyle 7 yıldır savaşın pençesinde olan Suriye’de sahadaki dengelerin değişmesi, siyasi hesapları da alt üst etti. Rusya ve İran gibi iki önemli gücün desteğini alarak ülkenin orta ve güney bölgelerinde neredeyse tamamen hâkimiyet sağlayan Şam hükümeti, son siyasi hamlesini de Suriye Kürtleri üzerinden yaptı. Ankara’nın terör örgütü saydığı YPG’nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) siyasi kanadı Suriye Demokratik Konseyi (SDK) ile Şam’da bir araya gelerek siyasi çözüm konusunda yol haritası çıkaran Suriye hükümeti, ülkede istikrarı sağlamak adına önemli bir adım attı. Lübnan ve Ürdün’le müzakereler yürüten Şam yönetimi, ülkeden ayrılan mültecileri de kabule başladı. Suriye haritasındaki köklü değişim Rusya ve İran’ın bölgeye müdahalesinin ardından gerçekleşti. Mınbiç’te ABD, İdlib’de de Rusya ile işbirliği yapan Türkiye’nin bundan sonraki yol haritası merak konusu. İki büyük devletin arasında sıkışan Ankara’nın ilk günden bugüne sürekli değişen politikaları başarısızlığın bir göstergesi” ifadeleri yer aldı.   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design