Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 171

17 Ağustos

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 171

Şirin Kabakçı 2. duruşmasında da tahliye edilmedi; Mehmet Gündem 9 ay tutukluluğun ardından ilk duruşmasında hâkim karşısına çıktı

 
Kapatılan Zaman gazetesinin eski Konya temsilcisi Şirin Kabakçı’nın “FETÖ üyeliği” iddiasıyla tutuklu olarak yargılandığı davanın ikinci duruşması 16 Ağustos günü İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
P24 tarafından izlenen duruşmaya, 2017 Mayıs ayından bu yana tutuklu olan Kabakçı, Konya Cezaevi’nden SEGBİS ile bağlandı.
 
Kabakçı’ya yöneltilen “örgüte üye olmak” suçlamasına, Zaman gazetesindeki çalışmasına dair SGK kaydı, “FETÖ üyeleri” ile HTS kaydı, yurt dışı seyahatleri, Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca’nın tutuklanmalarını protesto etmesi dayanak olarak gösteriliyor.
 
Duruşma savcısı, dosyadaki eksik belgeleri gerekçe göstererek Kabakçı’nın tutukluluğunun devamını talep etti.
 
Savcının ardından söz alan Kabakçı’nın avukatı Cumali Aydemir, mütalaaya katılmadıklarını belirterek, Kabakçı’nın gazetecilik faaliyetinde bulunduğunu ifade etti.
 
Aydemir sözlerine şöyle devam etti: “Şirin Kabakçı’nın gazetecilik dışında herhangi bir örgütsel faaliyette bulunduğuna dair bir tanık beyanı yoktur. Şirin Kabakçı, Zaman gazetesine kayyum atandıktan sonra da gazetede çalışmaya devam etmiştir.”
 
Zaman davasında “örgüt üyeliği” suçlamasından beraat eden sanıkları örnek gösteren avukat Aydemir, “Müvekkilimin onlardan bir farkı bulunmamaktadır” dedi.
 
Kabakçı’nın 16 aydır tutuklu bulunduğunun altını çizen Aydemir, “Ailesi mağdurdur, tahliyesini talep ediyorum. Müvekkilim bu davada beraat edecektir” ifadelerini kullandı.
 
Avukatının ardından söz alan Kabakçı, Digitürk üyeliğini talimatla iptal ettirdiği iddiasına yanıtla, “İptal tarihi Ekim 2015’tir. O zaman talimat söz konusu değildi” açıklamasında bulundu.
 
Selçuklu Belediyesi çalışanı bir kişinin hakkında yaptığı bir ihbardaki iddiaları reddeden Kabakçı, bu kişiyi tanımadığını ifade etti. “Konya’da görev yaptığım süre boyunca habercilik dışında herhangi bir faaliyetim olmadı” diyen Kabakçı, tahliyesini talep ederek sözlerini noktaladı.
 
Duruşmaya verilen kısa aranın ardından ara kararını açıklayan heyet, savcının talebi doğrultusunda Kabakçı’nın tutukluluk hâlinin devamına hükmederek davayı 9 Ekim 2018 tarihine erteledi.
 
 
Mehmet Gündem ilk duruşmasında hâkim karşısına çıktı
 
Gazeteci, Milliyet eski köşe yazarı Mehmet Gündem, dokuz ay tutukluluğunun ardından 14 Ağustos günü ilk kez hâkim karşısında çıktı.
 
İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Gündem, hakkındaki “örgüt üyeliği” iddialarını reddetti. Mahkeme savunmaların ardından verdiği ara kararında Gündem’in tutukluluğunun devamına hükmederek, davayı 30 Ekim 2018 tarihine erteledi.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili ayrıntılı habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
 
Mehmet Güleş: Cezaevinde Kürtçe mektuplar, kitaplar verilmiyor
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı muhabiri Mehmet Güleş, tutuklu bulunduğu Elazığ 1 No’lu Cezaevi’nde yaşanan hak ihlâllerini yolladığı bir mektupla aktardı.
 
Mezopotamya Haber Ajansı’nın (MA) aktardığına göre, sekiz ay önce sevk edildikleri cezaevinde şu ana kadar kendilerine Kürtçe mektup ve kitapların verilmediğini belirten Güleş, sadece Kürtçe sözlük ve gramer kitabı verildiğini, Kürtçe yazılan mektupların ise ne gönderilmesine, ne de kendilerine verilmesine izin verilmediğini ifade etti.
 
21 aydır tutuklu bulunan Güleş, ayrıca atölye gibi cezaevi yönetmeliğinde yer alan haklarından yararlanamadıklarını, temizlik malzemesi ve ayna, cımbız gibi ihtiyaçlarının karşılanmadığını, dışarıdan gönderilen kargoların 3 hafta bekletildikten sonra kendilerine teslim edildiğini, iç çamaşırı, çorap gibi ihtiyaçların ise dışarıdan yollandığında kendilerine verilmeyerek kantinden almaya zorlandıklarını ifade etti.
 
Güleş ayrıca cezaevinde 30 tutuklunun kendi istekleri dışında tek kişilik odalarda tutulduğunu, bu kişilerden birinin ise KOAH hastası olduğunu aktardı.
 
 
Hasta gazeteci Metin Duran için kampanya
 
Geçirdiği kalp krizi sonrası felçli kalan ve hafızasını yitiren, 4 buçuk ay önce ise hakkında verilen hapis cezası nedeniyle cezaevine gönderilen gazeteci Metin Duran’ın tahliye edilmesi talebiyle 12 Ağustos günü sosyal medyada bir kampanya başlatıldı.
 
Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre, Mardin’de yayın yapan ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Radyo Rengin’in çalışanlarından Duran, hakkında “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiası ile verilen 3 yıl, 3 ay, 15 günlük hapis cezası nedeniyle 4 buçuk ay önce Nusaybin’deki evinde gözaltına alınarak cezaevine gönderildi.
 
Duran’ın hâlen Ankara’daki Sincan Kapalı Cezaevi içinde bulunan hastanede tutulduğu ve kendisine sadece bir kardeşinin refakatçi olarak gitmesine izin verildiği belirtiliyor.
 
Konu ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
 
Evrensel muhabiri Kemal Özer’in tutukluluğuna devam kararı
 
Eylül 2017’den bu yana tutuklu bulunan Evrensel gazetesi muhabiri Kemal Özer, “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşmasında 10 Ağustos günü hâkim karşısına çıktı.
 
Duruşmada Özer’in avukatları, kendisine isnat edilen suçların gerçekleşmediğini belirterek tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti, avukatların talebini reddederek Özer’in tutukluluk hâlinin devamına karar verdi ve davayı 24 Ekim 2018 tarihine erteledi.
 
Karara gerekçe olarak “kuvvetli suç şüphesi” ile Özer’in “tutuklu kaldığı sürenin adlî kontrol tedbiri için bu aşamada yetersiz kalacak olması” gösterildi.
 
 
Geride kalan haftanın diğer ifade özgürlüğü davaları
 
 
İstanbul Büyükada'da gerçekleştirilen bir toplantı sırasında gözaltına alınan 10 insan hakları aktivisti ile birlikte yargılanan ve davanın tek tutuklu sanığı olan Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç, 14 ay tutukluluğun ardından, 15 Ağustos günü cezaevinden tahliye edildi. Yargılamayı yapan İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi Kılıç’ın tahliyesine, aylık olarak yapılan tutukluluk incelemesi sonucunda karar verdi. Aynı mahkeme davanın Ocak ayında görülen duruşmasında Kılıç’ın adlî kontrol şartıyla tahliyesine karar vermiş, savcının itirazı üzerine Kılıç cezaevi çıkışında yeniden gözaltına alınmıştı. Davanın Haziran ayında görülen duruşmasında ise Kılıç hakkında beklenen polis raporunun mahkemeye ulaştığı, raporda Kılıç hakkındaki iddialara delil teşkil edecek bir bulguya rastlanmadığının belirtildiği görülmüştü. Kılıç ve avukatları tahliye talebinde bulunmuşlar, ancak mahkeme ara kararında Kılıç’ın tutukluluk hâlinin devamına hükmederek davayı 7 Kasım’a ertelemişti.
 
İzmir'de 15 Ağustos günü düzenlenen sosyal medya operasyonu kapsamında EMEP, HDP ve ÖDP üyesi üç kişi gözaltına alındı. Dosyadaki gizlilik kararı nedeniyle gözaltı gerekçelerine dair bilgiye ulaşılamazken soruşturmaya gerekçe olarak, sosyal medya paylaşımlarında “terör propagandası” veya “suçu ve suçluyu övme” suçlarının işlendiği iddia edildi. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen üç kişi, adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 
 
Emniyet Genel Müdürlüğü, 346 sosyal medya hesabı hakkında “dolar kuru” paylaşımları nedeniyle soruşturma başlattı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan açıklamada, paylaşımların Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nca takip edildiği belirtildi. Açıklamada, “dolar kur yükselişini provoke edici ve algı oluşturacak şekilde 07.08.2018 tarih itibariyle paylaşım yapan 346 sosyal medya hesabı” tespit edildiği ve haklarında tahkikat başlatıldığı bildirildi.
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde bir kişi, Cumhurbaşkanına sosyal medya üzerinden hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Nesimi D. adlı kişi, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.
 
 
Kuzey Alman Radyoları (NDR) Türkiye'de bir Alman vatandaşının sosyal medyada “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklandığını bildirdi. NDR'in haberine göre Kürt kökenli Alman vatandaşı İlhami A., 14 Ağustos günü sabah saatlerinde Elazığ'ın bir köyünde ailesini ziyaret etmekte olduğu sırada polis tarafından gözaltına alındı. İlhami A., ifadesi alındıktan sonra tutuklanarak Elazığ'daki cezaevine gönderildi. Avukatı Ercan Yıldırım, İlhami A.’nın Facebook üzerinden Türk hükümetini eleştirmek ve bu paylaşımlar yoluyla “terör propagandası yapmak” suçlamasıyla gözaltına alındığını söyledi.
 
Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları
 
P24 tarafından, açık kaynaklardan derlenen bilgiler ışığında oluşturulan listeye göre, 17 Ağustos 2018 itibariyle Türkiye’de en az 183 gazeteci ve medya çalışanı, tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.
 
Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
3                Abdullah Kılıç, Habertürk
4                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
5                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
6                Adil Demirci, ETHA muhabir
7                Ahmet Altan
8                Ahmet Feyzullah Özyurt
9                Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
10              Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
11              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
13              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
14              Ali Aşikar, Azadiya Welat
15              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
16              Ali Sönmez Kayar, ETHA muhabiri
17              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
18              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
19              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
20              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
21              Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
22              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
23              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
24              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
25              Barış Ceyhan, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
26              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
27              Behram Kılıç, Zaman eski yazarı
28              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
29              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
30              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
31              Cemal Tunç, Gün Matbaa çalışanı
32              Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
33              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
34              Cumali Çaygeç, TRT Şeş haber müdürü
35              Cumali Öz, Gün Matbaa çalışanı
36              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
37              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
38              Deniz Bakır, Atılım gazetesi yayın yönetmeni
39              Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü
40              Ece Sevim Öztürk, Çağdaş Ses genel yayın yönetmeni
41              Emin Demir, serbest gazeteci
42              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
43              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
44              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
45              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
46              Erdoğan Zamur, Gün Matbaa çalışanı
47              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
48              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
49              Fahrettin Kılıç, Özgür Toplum
50              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
51              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
52              Ferhat Haldun Pehlivan, ETHA stajyer muhabiri
53              Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
54              Fevzi Yazıcı
55              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
56              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
57              Gültekin Avcı
58              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
59              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
60              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
61              Hakan Taşdelen
62              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
63              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
64              Hamza Günerigök, TRT spikeri
65              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
66              Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir
67              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
68              Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi
69              Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir
70              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
71              Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
72              Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
73              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
74              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
75              İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi
76              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
77              İdris Sayılgan, DİHA
78              İdris Yılmaz
79              İhsan Sinmiş, Gün Matbaa çalışanı
80              İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
81              İrfan Karaca, Gün Matbaa çalışanı
82              İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
83              İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
84              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
85              İsminaz Temel, ETHA editörü
86              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
87              Kasım Zengin, Gün Matbaacılık sahibi
88              Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü
89              Kazım Göçer, Gün Matbaa çalışanı
90              Kemal Daşdöğen, Gün Matbaa çalışanı
91              Kemal Demir, TV10 kameramanı
92              Kemal Özer, Evrensel
93              Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
94              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
95              Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
96              Mahmut Abay, Gün Matbaa çalışanı
97              Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
98              Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
99              Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
100            Mehmet Dursun
101            Mehmet Emin Sümeli, Gün Matbaa çalışanı
102            Mehmet Güleş, DİHA
103            Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
104            Mehmet Kadir Özkara, Gün Matbaa çalışanı
105            Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
106            Mehmet Sıddık Damar
107            Meltem Oktay, DİHA
108            Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir
109            Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
110            Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
111            Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
112            Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
113            Muhammet Özkan, Gün Matbaa çalışanı
114            Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
115            Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
116            Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
117            Musa Kaya, Gün Matbaa çalışanı
118            Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
119            Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
120            Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri
121            Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
122            Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman
123            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
124            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
125            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
126            Mürsel Demir, Gün Matbaa çalışanı
127            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
128            Necat Hizarcı, Gün Matbaa çalışanı
129            Nedim Türfent, DİHA
130            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
131            Nuh Gönültaş
132            Nuri Durna, TRT
133            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
134            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
135            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
136            Osman Yakut, Zaman Antalya
137            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
138            Özcan Keser, TRT muhabiri
139            Özden Kınık, TRT
140            Özgür Bozkurt, Gün Matbaa çalışanı
141            Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
142            Pınar Tarlak, Özgürlükçü Demokrasi çalışanı
143            Polat Arslan, Gün Matbaa çalışanı
144            Reyhan Çapan, Özgür Gündem yazı işleri müdürü
145            Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
146            Sadettin Demirtaş, Gün Matbaa çalışanı
147            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
148            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
149            Salih Erbekler, Radyo Karacadağ
150            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
151            Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
152            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
153            Semiha Şahin, ETHA editörü
154            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
155            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
156            Serpil Ünal, Mücadele Birliği gazetesi muhabiri
157            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
158            Seyid Kılıç, TRT Haber
159            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
160            Sezai Yavaş, TRT Diyarbakır bölge müdür yardımcısı
161            Songül Yücel, Önsöz dergisi genel yayın yönetmeni
162            Süleyman Acar, Mücadele Birliği gazetesi genel yayın yönetmeni
163            Süleyman Güneş, Gün Matbaa çalışanı
164            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
165            Şeref Yılmaz, Irmak TV
166            Şirin Kabakçı, Zaman gazetesi Konya temsilcisi
167            Togay Okay, Özgür Gelecek
168            Turgut Usul, TRT muhabiri
169            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
170            Uğur Akgül, DİHA muhabiri
171            Uğur Selman Kelekçiler, Gün Matbaa çalışanı
172            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
173            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
174            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
175            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
176            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
177            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
178            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
179            Yener Dönmez, Habervaktim sitesi
180            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
181            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
182            Zehra Doğan, Jinha
183            Ziya Ataman, DİHA muhabiri

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design