Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 175

29 Eylül

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 175

Tutuklu gazeteci Abdulkadir Turay 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı; Alican Uludağ hakkında Brunson haberi nedeniyle soruşturma açıldı

 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) muhabiri Abdulkadir Turay, tutuklu olarak yargılandığı davanın 27 Eylül günü görülen karar duruşmasında dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
Turay, Mardin’de 9 Mayıs 2016 tarihinde “örgüte yardım ve yataklık etmek” ve “örgüt üyesi olmak” iddiaları ile tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
 
İki yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Turay, davada aralarında Savur Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Osman Ok ve DBP üyelerinin de bulunduğu sekiz diğer sanıkla beraber yargılanıyordu.
 
Duruşmada savunmasını yapan Turay, hakkındaki gizli tanık beyanlarının doğruyu yansıtmadığını dile getirdi. Kürtçe yaptığı savunmasında Turay, 2014 yılından 2016 yılında tutuklandığı güne kadar gazetecilik yaptığını, ajansta sigortalı olarak çalıştığını ifade etti. Turay, “Haber kaynağımdan aldığım bilgiler tamamen haber amaçlı bilgilerdir. Haber kaynaklarından alınan bilgiler suçlama konusu yapılamaz” dedi.
 
Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, duruşmanın sonunda açıkladığı kararında Turay’a “örgüt üyesi olmak” suçundan dokuz yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, Turay ve beraberindekilere toplamda 74 yıl 3 ay hapis cezası verdi.
 
Hakan Dirik ve Erk Acarer’in yargılandığı dava ertelendi
 
Türkiye’den Suriye’deki cihatçı gruplara kimyasal silah hammadesi sevkiyatı yapıldığına ilişkin iddiaları haberleştirdikleri gerekçesiyle Cumhuriyet gazetesi İzmir muhabiri Hakan Dirik ve BirGün gazetesi yazarı Erk Acarer hakkında dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın şikâyetiyle açılan “iftira” davasının görülmesine 27 Eylül’de devam edildi.
 
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü duruşmasında Dirik ve avukatı hazır bulunurken Acarer duruşmaya katılmadı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design