Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 177

13 Ekim

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 177

Dokuz ilde çok sayıda gazeteci gözaltına alındı, Kibriye Evren tutuklandı; Seda Taşkın 7,5 yıla mahkûm edildi;

 
Diyarbakır merkezli dokuz ilde 9 Ekim günü yapılan operasyonlar sonucu aralarında gazetecilerin de bulunduğu 120’yi aşkın kişi, haklarındaki arama ve yakalama kararları sonucu gözaltına alındı.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde ifadesi alınan 23 kişi ilk gün serbest bırakılırken, 11 Ekim günü adliyeye sevk edilen 25 kişiden 12’si adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu 25 kişiden aralarında gazeteci Kibriye Evren’in de bulunduğu 13’ü ise “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.
 
Mezopotamya Ajansı muhabirleri Abdurrahman Gök, Esra Solin Dal ve Lezgin Akdeniz, Yeni Yaşam gazetesinden Semiha Alankuş, gazeteciler Cihan Ölmez ve Mehmet Akdoğan, Yeni Yaşam gazetesi dağıtımcısı Savaş Aslan, HDP basın çalışanı Vedat Dağ ve politikacılar ile aktivistlerin de aralarında bulunduğu 70 civarında kişi ise Cuma günü Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden adliyeye sevk edildi.
 
Cuma günü savcılıkta ifadesi alınan gazeteciler Dal, Alankuş ve Akdoğan ile aralarında siyasetçilerin de bulunduğu 17 diğer kişi, sevk edildikleri mahkemece adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 
Aynı gün savcılıkta ifadesi alınanlardan 12 kişi ise “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.
 
Demokratik Modernite dergisinin eski editörü Servet Öner de 11 Ekim günü İstanbul’da polis tarafından gözaltına alındı. Önce Taksim Polis Karakolu’na, ardından da Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Öner’in, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı ve Diyarbakır’a götürüleceği öğrenildi.
 
Gazeteci ve siyasetçilerin yapılan “isimsiz ihbar” ve bir gizli tanığın beyanlarıyla gözaltına alındığı ortaya çıkmıştı.
 
Operasyon kapsamında gazeteci Ömer Çelik’in de Diyarbakır’daki evinin arandığı ve Yeni Yaşam gazetesi Diyarbakır irtibat bürosuna da baskın düzenlendiği, bürodaki bilgisayarlara el konulduğu bildirilmişti.
 
Cumhuriyet muhabirlerine Brunson haberleri nedeniyle dava
 
Cumhuriyet gazetesi muhabirleri Alican Uludağ ve Duygu Güvenç hakkında, Cuma günü serbest bırakılan ABD’li Pastör Andrew Brunson hakkında yaptıkları haberler nedeniyle iddianame hazırlandı.
 
“Devletin yargı organlarını alenen aşağılama” suçlamasıyla hazırlanan iddianamede “ABD ayarlı adalet,” “Rehine diplomasisi çökerken,” “Tutan da bırakan da yargı mı devlet mi” başlıklı haberler suçlama konusu edildi.
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, İstanbul 2. Asliye Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 20 Aralık 2018 günü görülecek.
 
Seda Taşkın’a 7 buçuk yıl hapis cezası verildi
 
Ocak ayından bu yana tutuklu bulunan Mezopotamya Ajansı muhabiri Seda Taşkın’ın yargılandığı davanın karar duruşması 10 Ekim günü görüldü.
 
Davaya bakan Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Taşkın’ı “örgüt üyesi olmadan örgüte yardım ve yataklık” suçundan 4 yıl 2 ay, “örgüt propagandası” suçundan ise 3 yıl 4 ay olmak üzere toplam 7 buçuk yıl hapis cezasına mahkûm etti.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
“Özgür Gündem ana davası”nda Eren Keskin’in yurtdışı yasağı kaldırıldı
 
Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazar, editör ve Yayın Danışma Kurulu üyelerinin “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” ve “terör örgütüne üye olmak” suçlamalarıyla yargılandığı “Özgür Gündem ana davası”nın görülmesine 10 Ekim günü İstanbul’da devam edildi.
 
Duruşma sonunda avukat ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Başkanı Eren Keskin hakkındaki yurtdışı yasağının kaldırılmasına ve Özgür Gündem İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı’nın tutukluluğunun devamına hükmeden İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, davayı 17 Ocak 2019 tarihine erteledi.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
“Özgür Gündem Nöbetçi GYY” davaları ertelendi
 
Aralarında Ertuğrul Mavioğlu, Hüseyin Aykol, İhsan Çaralan, Fehim Işık, Celal Başlangıç, Celalettin Can ve DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren’in de bulunduğu, çoğunluğu gazeteci 13 kişinin Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amacıyla başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni kampanyasına katılmaları nedeniyle “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine 10 Ekim günü devam edildi.
 
Duruşmada savcı, iki önceki duruşmada sunduğu mütalaasını tekrar ederken, avukat Özcan Kılıç ise mütalaada eksiklikler bulunduğunu söyleyerek yeniden mütalaa alınması için dosyanın savcılığa verilmesini talep etti.
 
Duruşma sonunda ara kararını açıklayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, başka bir dava kapsamında Osmaniye Cezaevi’nde tutuklu bulunan sanık Veysel Kemer’in ifadesinin alınması için, ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu’ndan Özgür Gündem gazetesine ait süreli yayın beyannamelerinin istenmesine karar vererek davayı 28 Mart 2019 tarihine erteledi.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
Bir önceki gün ise yine Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni kampanyasına katıldıkları için “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılanan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, insan hakları savunucusu Şebnem Korur Fincancı ve yazar Ahmet Nesin’in yargılandığı davanın yedinci duruşması görüldü.
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Önderoğlu ve Fincancı hazır bulunurken, yurt dışında yaşayan Nesin’in mahkemeye savunmasını Fransızca olarak gönderdiği, savunmanın tercüme için bilirkişiye verildiği öğrenildi.
 
Mahkeme, savunma hakkındaki bilirkişi raporunun ve Ahmet Nesin hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine karar vererek davayı 28 Ocak 2019 tarihine erteledi.
 
Yine 9 Ekim günü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve Özgür Gündem gazetesinin yazar ve çalışanlarının yargılandığı dava ise 28 Mart 2019 tarihine ertelendi.
 
Eren Keskin, Reyhan Çapan, Reyhan Hacıoğlu, Hüseyin Aykol, Filiz Koçali, Ayşe Berktay, Nuray Özdoğan, Celalettin Can ve Ayşe Batumlu’nun yargılandığı dava dosyasına celse arasında Özgür Gündem’de yazıları yayımlanan Züleyha Yılmaz’ın dosyasının da eklendiği görüldü.
 
Duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
“MİT TIR’ları davası”nda Berberoğlu‘na yurtdışı çıkış yasağı
 
Cumhuriyet gazetesi eski genel yayın yönetmeni Can Dündar ile eski Ankara temsilcisi Erdem Gül ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun gazetede yayınlanan MİT TIR’ları haberi nedeniyle “örgüte yardım” suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine 10 Ekim günü devam edildi.
 
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki kapalı olarak görülen sekizinci duruşmaya Gül ve Berberoğlu ile avukatları katıldı.
 
Duruşmada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 27 Eylül’de Berberoğlu hakkında yurtdışına çıkış yasağı talebinde bulunduğu, mahkemenin de bu talebi kabul ettiği öğrenildi.
 
24 Haziran seçimlerinde yeniden milletvekili seçilen Berberoğlu'nun avukatları bir önceki celse müvekkilleri yönünden davanın durmasını talep etmişti. Avukatlar talebi duruşmada da yineledi. Dündar ve Gül’ün avukatları ise duruşmanın kapalı oturumlarının sonlandırılması talebinde bulundular.
 
Mahkeme ara kararında, durma talebini bir sonraki duruşmada değerlendirmeyi kararlaştırdı. Kapalı oturumların sonlandırılması talebini de dava konusunun kamu güvenliğiyle ilgili olması gerekçesiyle reddeden mahkeme, davayı 6 Şubat 2019 tarihine erteledi.
 
Faruk Arhan’a TCK 301. maddeden ceza
 
Gazeteci yazar Faruk Arhan, Cizre’deki sokağa çıkma yasağı ve operasyonlarla ilgili sosyal medya paylaşımları nedeniyle “Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türk milletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçlamasıyla yargılandığı davada 6 ay 7 gün hapis cezasına çarptırıldı.
 
9 Ekim günü görülen duruşmada İstanbul 59. Asliye Ceza Mahkemesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Arhan beş yıllık denetime tabi tutulacak, bu süre içerisinde kasten işlediği başka bir suçtan mahkûm olmazsa ceza ortadan kalkacak.
 
Nazlı Ilıcak’ın yargılandığı “casusluk” davası Ocak ayına ertelendi
 
Tutuklu gazeteci Nazlı Ilıcak'ın 2015'te yayımlanan bir köşe yazısı nedeniyle “casusluk” suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine 9 Ekim günü İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.
 
P24 tarafından izlenen duruşmaya Ilıcak, tutuklu bulunduğu Bakırköy Cezaevi’nden SEGBİS ile bağlanarak esas hakkında mütalaaya karşı savunmasını yaptı.
 
Savunmasında ifşa etmekle suçlandığı belge hakkında konuşan Ilıcak, köşesinde sadece belgenin fotoğrafının kullanıldığını, belgeyi dağıtmadığını ifade etti. Söz konusu belgenin açık olan Twitter hesabından iletildiğini belirten Ilıcak, şayet belgeyi kötü niyetle başkalarıyla paylaşmak istese belgeyi retweet edeceğini sözlerine ekledi.
 
Ilıcak savunmasını yaparken araya giren mahkeme heyeti başkanı, davaya geçiçi heyet olarak baktıklarını ve dosyada bazı eksikliklerin olduğunu belirtti. Ilıcak, heyet başkanının, mütalaa verilmesine karşın dosyada eksiklerin olduğunu belirtmesi üzerine beraatini talep ederek savunmasını tamamladı.
 
Ilıcak’ın avukatı Kemal Ertuğ Derin ise, Basın Kanunu’ndaki dört aylık zaman aşımı nedeniyle davanın düşmesi gerektiğini ifade etti. Ilıcak’ın casusluk ile suçlanmasının “hayatın olağan akışına aykırı” olduğunu belirten avukat Derin, Ilıcak’ın beraatini talep etti.
 
Duruşma savcısı ise bir önceki celsede açıkladığı ve Ilıcak hakkında müebbet hapis cezası talebinde bulunduğu mütalaasını yineledi.
 
Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için davayı 22 Ocak 2019 tarihine erteledi.
 
Şirin Kabakçı tahliye edilmedi
 
Bir buçuk yıldır tutuklu bulunan Zaman gazetesi eski Konya temsilcisi Şirin Kabakçı’nın “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın üçüncü duruşması, 9 Ekim günü İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
P24 tarafından izlenen duruşmaya Kabakçı, tutuklu bulunduğu Konya Cezaevi’nden SEGBİS ile bağlanarak savunma yaptı.
 
Savunmasında hakkındaki suçlamalara yanıt veren Kabakçı, eşi ve çocuklarının Bartın’da bulunduğunu, cezaevi ziyaretine zorlukla gelebildiklerini ifade eden Kabakçı, tahliyesini talep etti.
 
Duruşma sonunda açıkladığı ara kararında mahkeme, Kabakçı’nın tutukluluk hâlinin devamına hükmederek davayı 26 Aralık 2018 tarihine erteledi.
 
Çağdaş Kaplan haber paylaşımları nedeniyle gözaltına alındı
 
Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çağdaş Kaplan, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, “örgüt propagandası” iddiasıyla 6 Ekim günü akşam saatlerinde İstanbul’da gözaltına alındı.
 
Göztepe Polis Merkezine götürülen Kaplan, ertesi gün sabah saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Kaplan, savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.
 
Adliye çıkışında Gazete Karınca’ya konuşan Kaplan, dört yıl önceki imzalı haberlerini paylaştığı için gözaltına aldığını ve kelepçe takıldığını, bunların bir ihbar sonucu gerçekleştiğini aktardı.
 
Barış Akademisyenleri davası Ocak ayına ertelendi
 
Barış için Akademisyenler’in bildirisine imza atan ve imzacı akademisyenlere yönelik baskıları kınayan bir basın toplantısı düzenledikten sonra tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan dört akademisyenin yargılandığı davanın görülmesine 9 Ekim günü devam edildi.
 
Davada akademisyenler Esra Mungan, Kıvanç Ersoy, Muzaffer Kaya ve Meral Camcı “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanıyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Mungan ve Camcı katılırken savcının 3 Eylül tarihinde esas hakkında mütalaasını sunduğu görüldü.
 
Mungan ve Camcı esas hakkında savunmalarını hazırlamak için süre talebinde bulunurken, avukat Meriç Eyüboğlu ise soruşturmanın genişletilmesine dair taleplerinin olduğunu, celse arasında dosyaya çeşitli belge ve raporlar sunacaklarını söyledi.
 
Ara kararını açıklayan mahkeme, davayı 28 Ocak 2019 tarihine erteledi.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
Atatürk’e hakaret davasında 2,5 yıl ceza ve tahliye
 
Anıtkabir’de çektiği ve sosyal medyada paylaştığı bir videoda Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan Safiye İnci, Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ikinci duruşmasında iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra tahliye edildi. İnci, 22 Temmuz 2018 tarihinde Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna muhalefet suçlamasıyla tutuklanmıştı.
 
Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi
 
P24, açık kaynaklardan ulaşılabilen bilgiler ışığında oluşturduğu cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesini güncelledi.
 
Jin News muhabiri Kibriye Evren’in tutuklanması, ve Zaman gazetesi yurt haberler editörü Abdullah Dirican’ın cezaevinde bulunduğunun anlaşılması üzerine güncellenen listeye göre, 12 Ekim 2018 tarihi itibariyle Türkiye’de en az 176 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.
 
Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Dirican, Zaman gazetesi yurt haberleri editörü
3                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
4                Abdullah Kılıç, Habertürk
5                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
6                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
7                Adil Demirci, ETHA muhabir
8                Ahmet Altan
9                Ahmet Feyzullah Özyurt
10              Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
11              Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
12              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
13              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
14              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
15              Ali Aşikar, Azadiya Welat
16              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
17              Ali Sönmez Kayar, ETHA muhabiri
18              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
19              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
20              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
21              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
22              Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
23              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
24              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
25              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
26              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
27              Behram Kılıç, Zaman eski yazarı
28              Beytullah Demir, Cihan Haber Ajansı gn. md. yardımcısı
29              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
30              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
31              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
32              Cemal Tunç, Gün Matbaa çalışanı
33              Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
34              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
35              Cumali Çaygeç, TRT Şeş haber müdürü
36              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
37              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
38              Deniz Bakır, Atılım gazetesi yayın yönetmeni
39              Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü
40              Ece Sevim Öztürk, Çağdaş Ses genel yayın yönetmeni
41              Emin Demir, serbest gazeteci
42              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
43              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
44              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
45              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
46              Erdoğan Zamur, Gün Matbaa çalışanı
47              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
48              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
49              Fahri Öztoprak, Cihan/Zaman Samsun muhabiri
50              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
51              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
52              Ferhat Haldun Pehlivan, ETHA stajyer muhabiri
53              Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
54              Fevzi Yazıcı
55              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
56              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
57              Gültekin Avcı
58              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
59              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
60              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
61              Hakan Taşdelen
62              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
63              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
64              Hamza Günerigök, TRT spikeri
65              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
66              Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir
67              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
68              Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi
69              Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir
70              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
71              Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
72              Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
73              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
74              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
75              İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi
76              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
77              İdris Sayılgan, DİHA
78              İdris Yılmaz
79              İhsan Sinmiş, Gün Matbaa çalışanı
80              İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
81              İrfan Karaca, Gün Matbaa çalışanı
82              İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
83              İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
84              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
85              İsminaz Temel, ETHA editörü
86              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
87              Kasım Zengin, Gün Matbaacılık sahibi
88              Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü
89              Kazım Göçer, Gün Matbaa çalışanı
90              Kemal Demir, TV10 kameramanı
91              Kemal Özer, Evrensel
92              Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
93              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
94              Kibriye Evren, JinNews muhabiri
95              Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
96              Mahmut Abay, Gün Matbaa çalışanı
97              Max Zirngast, Re:volt dergisi muhabir
98              Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
99              Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
100            Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
101            Mehmet Dursun
102            Mehmet Emin Sümeli, Gün Matbaa çalışanı
103            Mehmet Güleş, DİHA
104            Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
105            Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
106            Mehmet Sıddık Damar
107            Meltem Oktay, DİHA
108            Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir
109            Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
110            Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
111            Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
112            Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
113            Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
114            Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
115            Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
116            Musa Kaya, Gün Matbaa çalışanı
117            Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
118            Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
119            Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri
120            Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
121            Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman
122            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
123            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
124            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
125            Mürsel Demir, Gün Matbaa çalışanı
126            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
127            Nedim Türfent, DİHA
128            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
129            Nuh Gönültaş
130            Nuri Durna, TRT
131            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
132            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
133            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
134            Osman Yakut, Zaman Antalya
135            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
136            Özcan Keser, TRT muhabiri
137            Özden Kınık, TRT
138            Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
139            Polat Arslan, Gün Matbaa çalışanı
140            Reyhan Çapan, Özgür Gündem yazı işleri müdürü
141            Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
142            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
143            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
144            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
145            Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
146            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
147            Semiha Şahin, ETHA editörü
148            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
149            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
150            Serkan Canbaz,TRT Ankara muhabir/editör
151            Serpil Ünal, Mücadele Birliği gazetesi muhabiri
152            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
153            Seyid Kılıç, TRT Haber
154            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
155            Sezai Yavaş, TRT Diyarbakır bölge müdür yardımcısı
156            Songül Yücel, Önsöz dergisi genel yayın yönetmeni
157            Süleyman Acar, Mücadele Birliği gazetesi genel yayın yönetmeni
158            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
159            Şeref Yılmaz, Irmak TV
160            Şirin Kabakçı, Zaman gazetesi Konya temsilcisi
161            Togay Okay, Özgür Gelecek
162            Turgut Usul, TRT muhabiri
163            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
164            Uğur Akgül, DİHA muhabiri
165            Uğur Selman Kelekçiler, Gün Matbaa çalışanı
166            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
167            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
168            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
169            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
170            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
171            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
172            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
173            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
174            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
175            Zehra Doğan, Jinha
176            Ziya Ataman, DİHA muhabir
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design