Anasayfa / Güncel / “Devletin uçaklarını devlete sattılar”

19 Ekim

“Devletin uçaklarını devlete sattılar”

Birgün gazetesinin manşeti, günün en çok tartışılacak haberi oldu.

Birgün gazetesi manşetinde, “Devletin uçaklarını devlete sattılar” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başında olduğu, Türkiye’nin ekonomik büyümesine katkı sağlamak, uluslararası kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmek ve büyük projelere kaynak oluşturmak iddiasıyla Ağustos 2016’da kurulan Varlık Fonu’nun, geçen yılki en önemli icraatı uçak alım satımına aracılık yapmak oldu. Varlık Fonu’nun dört adet uçağı kendi bünyesinde topladığı ve bu uçakları daha sonra Türk Hava Yolları’na (THY) sattığı ortaya çıktı. Kamuoyuna açıklanmayan bir Bakanlar Kurulu kararı ile geçen yıl Başbakanlığa ait üç, Milli Savunma Bakanlığı’na ait bir uçağı alan Varlık Fonu, daha sonra bu uçakları 4 milyon 600 bin Amerikan doları ile döviz cinsinden THY’ye sattı. Bu satış işlemi, Fon’un bankada bulundurulan paralardan elde edilen faiz geliri dışındaki tek önemli gelir olarak kayıtlara geçti. 3.8 TL dolar kuru üzerinden satılan uçakların devir sözleşmesi geçen yıl Ekim ayında yapıldı. KDV ile birlikte TL cinsinden toplam 21 milyon 56 bin TL’yi kasasından çıkaran THY’ye bu satış için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü aracılık etti. Satışı yapılan uçaklar arasında Turgut Özal’ın Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde alınan uçakların da yer aldığı belirtildi” ifadeleri yer aldı.

“Ücretler artırılmazsa bu kış zor geçer!”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Ücretler artırılmazsa bu kış zor geçer!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, ‘Çok zorunda olmadıkça kasım ve aralık ayları içinde elektrik ve doğalgaz fiyatlarının artırılmayacağı’ açıklaması aile bütçesini rahatlatmayacak. Makine Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu’nun yayımladığı rapora göre son bir yılda elektrik yüzde 45-72, doğalgaz yüzde 30 ila 110 arasında değişen oranlarda zam gördü. ‘Sorunun kalıcı çözümü için enerjide bağımlılıktan kurtulmalı, kamulaştırma yapılmalı’ denilen raporda şu talepler sıralandı: Hayat pahalılığından ezilen çalışanların ücretleri en az yüzde 40 artırılmalı. Meskenlerde doğalgaz ve elektrikteki vergi düşürülmeli” ifadeleri kullanıldı.

“Direniş için üç ayrı ekip”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Direniş için üç ayrı ekip” başlıklı haberinde, “CHPAtatürk’ün vasiyeti kapsamında temsil ettiği İş Bankası hisselerine yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı tartışmayı “partiyi itibarsızlaştırma” ve “bankayı gasp etme” girişimi olarak görürken, parti içinde üç farklı çalışma grubunun oluşturulması tartışılıyor. İş Bankası’yla ilgili olası bir yasal düzenlemenin gündeme gelmesi durumunda CHP; Meclis’te izlenecek süreç, hukuk alanında yapılacak girişimler ve sahada yürütülecek planlamalarla ilgili çalışma yürütecek. Edinilen bilgiye göre, İş Bankası’yla ilgili tartışmanın yalnızca CHP açısından değil, Türkiye’nin en büyük özel bankasına yönelik bir süreç olduğu vurgulandı. İş Bankası’yla ilgili Erdoğan’ın başlattığı tartışmanın sıradan bir konu olmadığı, bunun CHP’yi itibarsızlaştırma hareketi olduğu ifade edildi. Toplantıda, İş Bankası’ndaki CHP hisselerine el konulması girişiminin Türkiye’nin içinde bulunduğu anayasa ve yasa tanımamazlıkta yeni bir boyuta neden olacağı ifade edildi. Bu girişimin CHP üzerinden bütün muhalefete bir mesaj olduğu, ayrıca ekonomik açıdan serbest piyasa ekonomisine de darbe anlamına geleceği yorumu yapıldı” ifadelerine yer verdi.
Gazete manşetin üstündeki, “Çift dikişliler” başlıklı haberinde ise, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilikle yaşa takılanlarla ilgili düzenlemeye karşı çıkarken, gerekçelerinden birini de “Erken emekli olacak, çalışmaya devam edecek. Yani çift dikiş” diye açıkladı. Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde sosyal güvenlikle ilgili yasalarda düzenleme yapılırken özel sektör dışında kamuda emekli olanların çift maaş alarak çalışamayacağı, kamuda çalışması durumunda emekli maaşının kesileceği hükmü getirdi. Ancak tek istisna tutulan kesim milletvekilleri oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisinin de yer aldığı emekli milletvekilleri, kamuda da üniversitelerde çalışsa da emekli maaşını almaya devam edebiliyor. İlerleyen yıllarda ‘çifte maaş’ alacakların kapsamı, seçilemeyip üniversitelere dönen ya da bakan yardımcılığına atanan eski milletvekilleri için genişletildi. Bakan yardımcıları hem yaklaşık 11 bin TL olan emekli maaşını hem de görev gereği maaşlarını alabiliyor” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design