Anasayfa / Güncel / Tutuklu gazeteci İdris Sayılğan yine tahliye edilmedi

26 Aralık

Tutuklu gazeteci İdris Sayılğan yine tahliye edilmedi

Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada çok sayıda üniformalı polisin de izleyici sıralarında oturması dikkat çekti


 
İki yılı aşkın süredir tutuklu bulunan gazeteci İdris Sayılğan, “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın 24 Aralık günü görülen beşinci duruşmasında da tahliye edilmedi.
 
Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, duruşma salonuna tutuklu ve tutuksuz yargılananların ailelerinden üçer kişi ve basın çalışanları, üst aramasından geçirilerek ve telefonları kapattırılarak alındı. İzleyici koltuklarının tam olarak dolmadığı salonda çok sayıda üniformalı polisin de izleyici sıralarında oturması dikkat çekti.
 
Duruşma başlarken, İdris Sayılğan’ın avukatı Barış Oflas uzun tutukluluk sebebiyle AİHM’e yaptıkları başvurunun bekletici mesele yapılmasını (bir mahkemede görülmekte olan bir davanın sonuçlandırılması için başka bir mahkemede görülecek veya görülmekte olan bir davanın sonucunun beklenmesi) talep etti.
 
Oflas’ın talebi mahkeme heyetince reddedilirken savcının mütalaasına geçildi. Savcılık makamı mütalaasında Sayılğan ve diğer tutukluların “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla cezalandırılmasını ve tutukluluk hâllerinin devamını talep etti.
 
Yaptıklarım gazetecilik faaliyetidir ve böyle bir suç yok
 
Duruşmaya tutuklu bulunduğu Trabzon E Tipi Cezaevi’nden SEGBİS ile katılan Sayılğan Kürtçe yaptığı savunmasında mahkemeye ve yargılamaya güveni kalmadığını ifade ederek, “Heyetin davaya bakışı hukukî, ahlakî ve vicdanî değil, siyasîdir. Savunma için hazırlık yapmıştım ama savunma yapmaya utanıyorum. Heyetten bir isteğim ve tahliye talebim yoktur. Bu heyetten beklentim yoktur” dedi.
 
Sayılğan savunmasına şöyle devam etti: “Daha önce söylediğim gibi, ben gazeteciyim. Yaptıklarım gazetecilik faaliyetleridir ve böyle bir suç yok. Bahse konu haberlerim suç değildir ve bunlar örgüt üyeliği kapsamında değerlendirilemez. Ben özgür basın emekçisiyim, muhalif bir gazeteciyim. Özgür basın olarak baş eğmedik, eğmeyeceğiz. Yaşasın özgür basın."
 
AİHM Sayılğan’ın dosyasına öncelik verdi
 
Duruşmada tutuklu ve tutuksuz yargılanan diğer kişilerin avukatları mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamak için ek süre talebinde bulunurken Sayılğan'ın avukatı Oflas da, AİHM başvuru belgesini heyete sundu. Oflas savunma hakkının ve adil yargılanma hakkının ihlâl edilmesinin yanı sıra uzun tutukluluk sebebiyle hak ihlâlinde bulunulduğunu ve bu temelde Sayılğan’ın dosyasına öncelik veren AİHM’den yakında bir hak ihlâli kararı çıkmasını beklediklerini ifade ederek, “Burada İdris yargılanıyor ama Türkiye de AİHM'de yargılanıyor” dedi.

Mütalaaya karşı savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tutukluluk hâllerinin devamına ve bir sonraki celsede esas hakkındaki savunmalarının alınması için duruşmada hazır edilmelerine karar vererek davayı 25 Ocak 2019 tarihine erteledi.

25 Ocak sabahı saat 09:00’da başlayacak olan bir sonraki duruşmanın karar öncesi son duruşma olması bekleniyor.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design