Anasayfa / Güncel / “Ahmet Altan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tehdit etmemiştir”

05 Ocak

“Ahmet Altan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tehdit etmemiştir”

Avukat Ergin Cinmen, Altan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tehdit ettiği yönündeki yazılara Altan’ın söz konusu konuşmasının video kaydıyla cevap verdi

 
 
23 Eylül 2016’dan beri Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve “cebir ve şiddet kullanarak anayasal düzeni devirmeye teşebbüs ettiği” savıyla aldığı ağırlaştırılmış müebbet cezası Yargıtay’da temyiz aşamasında olan Ahmet Altan’ın avukatı Ergin Cinmen, müvekkili hakkında sürdürülen tezvirat kampanyasına cevap verdi.
Altan’ın bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Götürür çöpün kenarında vururlar” diyerek tehdit ettiği yolundaki iddianın bazı köşe yazarlarınca gündeme getirilmesi üzerine bir açıklama yapan Cinmen, Altan’ın söz konusu konuşmasının video kaydını basınla paylaştı.

Altan’ın kayıttaki konuşmasının tam deşifresine de açıklamasında yer veren Cinmen şöyle dedi:

“Ahmet Altan’ın ifadeleri kelimesi kelimesine böyledir. Bu sözler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik bir tehdit değil, tam aksine Erdoğan’a ve müvekkilimizin kendisini de ‘bizim gibileri’ sözüyle içine kattığı bir kesime yönelebilecek ortak bir tehdide karşı sarf edilmiş bir cümledir. Ahmet Altan ordunun bir darbeye kalkışması ihtimali konusundaki uyarısını, bu ihtimali benimseyerek değil, tam tersine bu ihtimalin korkunçluğunu ‘ordu, o zaman fiilen değiştirdim der... bizim gibileri de götürür, bir çöplüğün kenarında hepimizi vurur’ şeklinde tasvir ederek yapmıştır.”

Ergin Cinmen’in basın açıklamasının tam metnini yayınlıyoruz:

Müvekkillerimiz Ahmet Altan ve Mehmet Altan haklarında başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasamız olmak üzere, uygar dünyanın kabul ettiği hemen tüm hukuk metinlerine aykırı bir soruşturma açıldıktan sonra, ciddi bir tezvirat kampanyası da yürütülmeye başlanmıştır.    

Kamuoyunu yanıltmayı ve müvekkillerimiz hakkında yanlış izlenim oluşturmayı, soruşturma ve dava süreçlerini etkilemeyi hedefleyen bu tezvirat kampanyası çerçevesinde, gerek savcılık makamı eliyle gerekse medyada yürütülen hukuk dışı girişimlerine karşı daha önce suç duyurularında bulunduk.

Bugün de aynı tezvirat kampanyasının devam ettiğini üzülerek görüyoruz. Biz bu kampanyaya karşı hukuk sanki varmış gibi mücadelemize devam edeceğiz. Hukuku çağıracağız, tarihe not düşeceğiz.

Bu kampanyaya eklenen son halka, Yeni Şafak gazetesi yazarı Tamer Korkmaz’ın 28 Aralık 2018 tarihinde yayımlanan yazısıdır.

O yazıda, bundan üç yıl kadar önce müvekkilimiz Ahmet Altan ile bir televizyon programında yapılmış bir söyleşiden bahsedilerek, o söyleşide müvekkilimizin zamanın Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “Götürür çöpün kenarında vururlar” cümlesi ile “tehdit ettiği” iddia edilmiştir.

Basın açıklamamızın sonunda bahse konu televizyon programında Ahmet Altan’ın ne söylediğinin izlenebileceği linki bulacaksınız. İzlendiğinde görülecektir ki konuşulan konu, zamanın Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “rejimimizi Başkanlık rejimi doğrultusunda değiştirdim” şeklindeki sözleridir. Müvekkilimiz bu konuyu değerlendirirken, eleştirilerde ve uyarılarda bulunmuş, ancak hiçbir şekilde zamanın Başbakanı, bugünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tehdit etmemiştir.  
Aşağıda linkini verdiğimiz konuşma izlendiğinde açıkça görülecektir ki, Ahmet Altan bu durumun son derecede tehlikeli olduğunu belirttikten sonra;  “...Siyaset dışı yollara saptığın anda hukuken yanlış yerlere doğru gidiyorsun. Erdoğan zaten bunu baştan itiraf etti. Fiilen değiştirdim dedi. Fiilen değiştirdim demek ben suç işledim demek ve çok tehlikeli bir laftır. Fiilen sistemi değiştirmek toplumsal hayatın bir parçası haline gelirse, kalkar gücü olan başka biri, mesela ordu, o zaman ben de fiilen değiştirdim der. Toparlar Erdoğan’ı falan, adamlarını, bizim gibileri de götürür, bir çöplüğün kenarında hepimizi vurur” demiştir. Ahmet Altan’ın ifadeleri kelimesi kelimesine böyledir.

Bu sözler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik bir tehdit değil, tam aksine Erdoğan’a ve müvekkilimizin kendisini de “bizim gibileri” sözüyle içine kattığı bir kesime yönelebilecek ortak bir tehdide karşı sarf edilmiş bir cümledir. Ahmet Altan ordunun bir darbeye kalkışması ihtimali konusundaki uyarısını, bu ihtimali benimseyerek değil, tam tersine bu ihtimalin korkunçluğunu “ordu, o zaman fiilen değiştirdim der... bizim gibileri de götürür, bir çöplüğün kenarında hepimizi vurur” şeklinde tasvir ederek yapmıştır.

Biz, Yeni Şafak gazetesine, 04.01.2019 tarihinde bir tekzip metni gönderdik. Talebimiz, Ahmet Altan’ın meramını tamamen tersine çevirerek yansıtan, kamuoyunu yanıltan, davanın gidişatını etkileme amacı taşıyan söz konusu yazıdaki ifadeleri tekzip eden metnimizin yayımlanmasıdır. Bu talebe uyulmaması halinde gereken cezai yollara başvuracağımız açıktır.

Bu güne kadar olduğu gibi bundan böyle de içinde bulunduğumuz yargı sürecini zehirleyecek olan yazı ve söylemleri titizlikle takip edeceğimizi, elimizde bulunan tüm hukukî yolları ısrarla kullanacağımızı kamuoyunun bilgilerine sunarım.

Ahmet Altan vekili Avukat Ergin Cinmen 

Not: Yukarıda sözü geçen televizyon konuşmasını aşağıdaki linkten izleyip, dinleyebilirsiniz.

http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/271214/ahmet-altan-erdogani-goturur-copun-kenarinda-vururlar
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design