Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 216

20 Temmuz

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 216

Hakkında dava açılan ve özgürlüğünden mahrum bırakılanlarla ilgili gelişmeleri takip eden raporlarımızın 216’ıncısını sunuyoruz

Yargıtay’ın Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu altı sanık hakkındaki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını bozma kararının ardından dosyayı yeniden görecek olan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden yargılama için 8 Ekim 2019 tarihine gün verdi.

Mahkeme, dosya üzerinde yaptığı incelemede Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu beş sanığın tutukluluklarının devamına karar verdi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Temmuz günü düzenlediği tensip zaptında tutukluluğa devam kararını, “kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller bulunması” ve “isnat edilen suçun kanunda öngörülen cezaların alt ve üst sınırlarının kaçma şüphesi doğurması” ile gerekçelendirdi.

Gazeteci Atakan Sönmez’in davası Kasım ayına ertelendi

Cumhuriyet gazetesi internet sitesi eski haber müdürü Atakan Sönmez’in, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna ilişkin haberler nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın dördüncü duruşması 19 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

P24 tarafından izlenen duruşmada gazeteci Sönmez ve avukatı Buket Yazıcı hazır bulundu.

Mahkeme heyetindeki üye hakimlerin izinli olması sebebiyle vekâleten iki hâkimin geldiği görüldü.

Önceki celse esas hakkındaki mütalaasını sunan duruşma savcısı, Sönmez’in “zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak” suçundan cezalandırılmasını talep etmişti. Esasa karşı beyanda bulunan Sönmez, “Siyasi konjonktürün değişmesini göz önüne alarak değil evrensel ilkelere göre gazetecilik faaliyeti yürütüyorum. Suçlamaya konu edilen haberlerde herhangi bir suç unsuru ya da örgüt propagandası yoktur. Yaptığım haberler gazetecilik mesleğinin gereğidir” diyerek beraat talebinde bulundu.

Raporın devamını okumak için lütfen tıklayınız
https://expressioninterrupted.com/tr/turkiyede-basin-ve-ifade-ozgurlugu-216/Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design