Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü – 218

02 Ağustos

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü – 218

İnternet yayınlarına RTÜK denetimi getiren yönetmelik yürürlüğe girdi; tutuklu akademisyen Tuna Altınel ilk duruşmasında tahliye edildi

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) internet üzerinden yapılan yayınları denetlemesine imkân tanıyan yönetmelik 1 Ağustos 2019 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Mart ayında yapılan yasal değişikliklerin uygulama çerçevesini belirleyen “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik” yayınlarını internet üzerinden sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK’e ücret ödeyip yayın lisansı ve yayın iletim yetkisi almasını zorunlu kılıyor.

Yönetmelikle radyo yayını lisans ücreti 10 bin TL, TV yayın lisans ücreti 100 bin TL ve isteğe bağlı yayın hizmeti lisans ücreti de 100 bin TL olarak belirleniyor. İnternet ortamından yayın iletim yetkilendirme ücreti ise yıllık 100 bin TL olarak belirleniyor.

Düzenlemeyle Netflix, BluTV ve Puhutv gibi internet üzerinden isteğe bağlı hizmet sunan platformlar RTÜK'ün denetimi altına alındı. Bundan sonra Netflix ve benzerleri gibi dijital platformlarda yayınlanan tüm dizi ve filmler RTÜK tarafından denetim ve muhtemel yaptırımlara tabi olacak. Düzenlemenin kapsamına başka hangi yayınların gireceği ise halen tartışma konusu.

CHP RTÜK üyesi Faruk Bildirici yönetmelikle ilgili yaptığı değerlendirmede “çeşitli dijital ortamlardan bağımsız habercilik yapan siteler, gazeteciler, Youtuber’lar ve sair bireysel iletişimlerin bu yasal düzenleme ve yönetmelik kapsamına girmediği” kanısında olduğunu söyledi.

Yönetmelik sansür kaygılarını da beraberinde getirdi. Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, “Netflix platformuna ve DW Türkçe gibi yurtdışından yayın yapan haber kaynaklarına erişim engellenebilir” derken sistemin “yeni bir kontrol ve sansür mekanizması” olarak çalışacağını belirtti. Akdeniz, yönetmelikle özellikle DW Türkçe, BBC Türkçe gibi yabancı medya kuruluşlarının Türkiye temsilciliklerinin hedef alınacağı öngörüsünde bulunurken “Netflix’i dünyada ilk engelleyen ülke olma ihtimalimiz yükseldi” değerlendirmesinde de bulundu.

Hukukçu Kerem Altıparmak ise Twitter üzerinden şu değerlendirmeyi yaptı: “Bugün yayımlanan İnternet üzerinden televizyon yayıncılığına ilişkin RTÜK yönetmeliğini bir cümleyle tanımlayabilirim: Türkiye sansür tarihinin en büyük adımı!”

Raporun devamını okumak için lütfen tıklayınız

https://expressioninterrupted.com/tr/turkiyede-basin-ve-ifade-ozgurlugu-218/

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design