Anasayfa / Güncel / Türkiye’de İfade ve Basın Özgürlüğü – 219

10 Ağustos

Türkiye’de İfade ve Basın Özgürlüğü – 219

bianet’in sitesine “sehven” erişim engeli getirilirken AYM kararının ardından barış akademisyenleri hakkında ilk beraat kararı geldi

Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği aralarında bianet’in de bulunduğu çok sayıda İnternet adresine (URL) erişim yasağı uygulanmasına karar verdi. 16 Temmuz 2019 tarihli kararla ilgili daha sonra elde edilen ayrıntılar bianet.org’a dair erişim engelleme kararının sehven alındığını ortaya koyarken kararda listelenen 135 internet sitesi, sosyal medya hesabı ve sayfaya dair yasak geçerliliğini koruyor.

Hakkında erişim yasağı kararı verilen internet siteleri arasında, Gazete Fersude ve Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) ile iş insanı Osman Kavala ve 15 kişinin “hükümeti devirmeye teşebbüs” suçlamasıyla yargılandığı Gezi Parkı davası gelişmelerini takip edip duyuran geziyisavunuyoruz.org sitesi de var. Karar, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı’nın aynı gün tarihli talebi üzerine alındı. Kararda haber sitelerinin hangi haberleri üzerine erişim engeli getirildiği belirtilmedi. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Barış akademisyeni hakkında mahkemeden beraat kararı

Anayasa Mahkemesi’nin Barış için Akademisyenler girişiminin “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildirisini imzaladıkları için yargılanıp mahkûm edilen akademisyenlerin ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine dair kararının ardından İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılanan imzacı akademisyen Ahmet Kardam hakkında beraat kararı verdi.

Kararın Anayasa Mahkemesi kararının ardından ceza mahkemelerince verilen ilk beraat olduğuna inanılıyor. Gazete Duvar’ın 8 Ağustos 2019 tarihli haberine göre, İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi kararında Anayasa Mahkemesi’nin 26 Temmuz tarihli haberini dayanak göstererek Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 223/2-a maddesi gereğince akademisyen Kardam’ın beraatine hükmetti. CMK’nın 223/2-a maddesi “yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması” durumunda sanığın derhal beraatine hükmedilmesini öngörüyor.

Raporun devamını okumak için lütfen tıklayınız
https://expressioninterrupted.com/tr/turkiyede-ifade-ve-basin-ozgurlugu-219/Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design