Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 220

17 Ağustos

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 220

Polis tarafından evi basılan gazeteci Ergin Çağlar, sosyal medya paylaşımları nedeniyle Mersin Adliyesi’nde gözaltına alındı

Mezopotamya Ajansı (MA) Mersin muhabiri Ergin Çağlar, 16 Ağustos günü gittiği Mersin Adliyesi’nde polis tarafından gözaltına alındı.

Çağlar’ın Mersin’deki evi 14 Ağustos günü polis tarafından basılmıştı. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında yapılan ev baskınında bazı kitaplara el konulmuştu. O sırada evde bulunmayan Çağlar hakkında savcılıkça “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltı kararı alındığı belirtilmişti.

Gözaltına alınmasının ardından sağlık kontrolünden geçirilen Çağlar, İl Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube'ye götürüldü. Çağlar hakkında yürütülen soruşturmaya gizlilik kararı getirildiği öğrenildi.

Tekirdağ’da “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla gözaltı

Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde bir kişi, sosyal medyada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hakaret içeren paylaşım yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı. İ.Ü.’nün hakkında yapılan bir ihbar sonucunda gözaltına alındığı öğrenildi. Hükümete yakın Sabah gazetesinin 15 Ağustos 2019 tarihli haberine göre, İ.Ü.’nün emniyetteki işlemleri sürüyor.

Türkiye’ye gelen çift sosyal medya mesajları nedeniyle gözaltına alındı

9 Ağustos 2019 tarihinde Almanya’dan Türkiye’ye gelen Hediye Balkız ve Mehmet Balkız, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Yaklaşık 25 yıldır Almanya’nın Hamburg kentinde yaşayan çiftin sosyal medya paylaşımları nedeniyle “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla gözaltına alındığı ve 10 Ağustos günü tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye çıkarılacakları bildirildi. Hediye Balkız, kendileri gibi Avrupa’dan İstanbul’a inen ve sosyal medya paylaşımlarından dolayı sorgulanan yaklaşık 25 kişi daha bulunduğunu ve bu sırada psikolojik şiddete maruz kaldıklarını ifade etti.

Önceki hafta, tatil için Türkiye’ye gelen Almanya vatandaşı Osman B.’nin Temmuz ayı sonunda Antalya Havalimanında “terör propagandası” suçlamasıyla gözaltına alındığı medyaya yansımıştı. Türkiye’de yedi Alman vatandaşının siyasi gerekçelerle tutuklu bulunduğu belirtiliyor.

Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi

16 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla Türkiye’de en az 138 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.

Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan erişilebilir.

https://expressioninterrupted.com/tr/turkiyede-basin-ve-ifade-ozgurlugu-220/Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design