Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 224

16 Eylül

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 224

Bir haftada en az 5 gazeteci hapis veya para cezasına çarptırıldı; Yargıtay, Cumhuriyet davasında verilen mahkûmiyet kararlarını bozdu

Barış Akademisyenleri yargılamalarında 103 beraat kararı
 
“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı barış bildirisini imzaladıkları için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin başvurusuna ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin Temmuz ayında verdiği hak ihlâli kararının ardından iki hafta içinde 100’ün üzerinde akademisyen hakkında beraat kararı verildi.
 
Diyarbakır’da 3, İstanbul’da 98 ve İzmir’de 2 olmak üzere devam eden davalar kapsamında, yeni adlî yılın başlangıcı olan 2 Eylül 2019 tarihinden 13 Eylül 2019 tarihine kadar toplam 103 akademisyen beraat etti.
 
Yargıtay, Cumhuriyet davasında verilen mahkûmiyet kararlarını bozdu
 
Cumhuriyet gazetesinin eski çalışanlarına “terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan hapis cezası veren yerel mahkeme kararının temyiz incelemesini tamamlayan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 12 Eylül 2019 günü açıkladığı kararında Akın Atalay, Orhan Erinç, Murat Sabuncu, Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya ve Ahmet Şık hakkındaki mahkûmiyet hükümlerini bozdu.
 
Daire, beş yılın altında ceza alan Önder Çelik, Bülent Utku, Güray Öz, Musa Kart, Hakan Kara ve Mustafa Kemal Güngör için de infaz durdurma ve tahliye kararı verdi. Kararla birlikte beş eski Cumhuriyet çalışanı 12 Eylül gece saatlerinde Kocaeli’deki Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye edildi.
 
Yargıtay’ın bozma kararıyla ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.
 
Deniz Yücel’in açtığı tazminat davası ikinci kez reddedildi
 
Alman Die Welt gazetesinin eski Türkiye temsilcisi Deniz Yücel’in haksız gözaltı ve tutukluluk nedeniyle Türkiye aleyhine açtığı tazminat davasının yeniden görülmesine 12 Eylül 2019 günü İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.
 
Yücel’in 2 milyon 980 bin TL tazminat talebiyle açtığı dava, 25 Eylül 2018 tarihinde reddedilmişti. Yücel’in avukatı karara istinaf mahkemesinde itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 19. Ceza Dairesi, 8 Mayıs 2019 tarihinde kararı bozmuş, Yücel’in gözaltı ve tutuklama ile ilgili zararının tespit edilmesine karar vermişti.
 
İstinaf mahkemesinin kararının ardından yeniden görülen davanın P24’ün izlediği ilk duruşmasında mahkeme, davayı yine reddetti. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu bağlantıdan erişilebilir.
 
Gazeteci Cem Şimşek’e beraat ve para cezası
 
Evrensel gazetesi eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cem Şimşek’in, gazetede 2018 yılının Temmuz ayında yayımlanan bir haberde Bakan Berat Albayrak’a “hakaret” edildiği ve habere ilişkin “düzeltme ve cevap metninin yayınlanmadığı” suçlamalarıyla yargılandığı davanın dördüncü duruşması 12 Eylül günü Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Duruşma sonunda hükmünü açıklayan hâkim, Şimşek’in “hakaret” suçundan beraatine, “düzeltme ve cevap metninin usûlüne uygun yayımlanmaması” gerekçesiyle ise Şimşek ve gazetenin sahibi Cemal Dursun’un 41.666 TL para cezasına çarptırılmalarına hükmetti. Gazetenin avukatları, para cezası için istinaf mahkemesine itirazda bulunacaklarını ifade etti.

Raporun devamını okumak için lütfen tıklayınız 
https://expressioninterrupted.com/tr/turkiyede-basin-ve-ifade-ozgurlugu-224/
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design