Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 225

20 Eylül

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 225

İki Bloomberg muhabirinin yargılandığı dava başladı. Taraf eski muhabiri Hüseyin Özkaya ve müzisyen Hozan Cane'ye hapis cezası

Bloomberg Türkiye muhabirleri Fercan Yalınkılıç ve Kerim Karakaya’nın 2018 yılının Ağustos ayında yayımlanan bir haber nedeniyle 36 kişiyle birlikte “Sermaye Piyasası Kanununa muhalefet” suçundan yargılandıkları davanın görülmesine 20 Eylül 2019 tarihinde İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı.
 
Yalınkılıç ve Karakaya’nın 10 Ağustos 2018 tarihli haberine açılan soruşturma, dosyada “ekonomik darbe girişimi soruşturması” olarak adlandırılmıştı.
 
Bloomberg muhabirleri Yalınkılıç ve Karakaya’nın yanı sıra haberi sosyal medyada paylaşan ve yorumlayan gazeteciler Sedef Kabaş ve Merdan Yanardağ ile ekonomist-yazar Mustafa Sönmez de davanın sanıkları arasında bulunuyor.
 
Davada sanıklar, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107/2 maddesi uyarınca iki yıldan beş yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.
 
P24’ün izlediği duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.
 
Cem Şimşek, “erişim engeline uymama” davasında beraat etti
 
Evrensel gazetesi eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü gazeteci Cem Şimşek’in “erişim engeli kararını yerine getirmemek” suçlamasıyla yargılandığı davanın üçüncü ve karar duruşması 20 Eylül 2019 günü İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma sonunda mahkeme, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Şimşek’in hakkındaki suçlamadan beraatine hükmetti.
 
Özgürlükçü Demokrasi davasında gerekçeli karar açıklandı
 
2018 yılında kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin 14 çalışanının yargılandığı davada mahkeme, gerekçeli kararını açıkladı.
 
Davanın 28 Haziran 2019 tarihinde görülen karar duruşmasında mahkeme, gazetenin imtiyaz sahibi ile dört editörünün toplamda 14 yıl 4 ay hapisle cezalandırılmalarına hükmetmişti.
 
Yargılamayı yürüten İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararında, “Basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğü yasal ve anayasal koruma altına alınmasına rağmen bu özgürlükler sınırsız değildir. Devletin ve toplumun var olabilmesi ve devamlılığını sağlaması için bazı özgürlükleri sınırlanması kaçınılmazdır. Hiçbir zaman, hiçbir toplumda sınırsız özgürlük diye bir şey olamayacağı, sınırsız özgürlüğün anarşi doğuracağı ve sonuçta özgürlükleri yok edeceği bir gerçektir. Bu nedenle bir özgürlüğün toplumun huzuru, asayiş ve ulusal güvenlik gibi değerlerle çatışması halinde sınırlandırılması yoluna gidilmektedir. Basın özgürlüğünün ulusal güvenlik nedeniyle sınırlandırılması devletin ve toplumun korunması kategorisi içerisinde yer almaktadır” ifadelerine yer verdi.
 
Kararda, “Özgürlükçü Demokrasi isimli gazetede yer alan haberler incelendiğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK/PYD’ye karşı yürüttüğü mücadeleyi ve özellikle de Suriye’de gerçekleştirdiği Afrin Operasyonunu ve Zeytin Dalı Harekatını hedef aldığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu operasyonlarda hukuk dışına çıktığı, sivillere bilerek zarar verdiği şeklinde iftira niteliğinde yayınlar yaptığı çok açık bir şekilde anlaşılmaktadır. Diğer yandan, gazetedeki haberlerin sayısı, bunların içinde dava konusu edilen türdeki yayınların fazlalığı ve sürekliliği gibi hususlar bir arada değerlendirildiğinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK/YPG’ye karşı yürüttüğü mücadeleye karşı yapılan yayınların Özgürlükçü Demokrasi gazetesinde sistematik bir hale getirilmiş olduğu açıkça görülmektedir” denildi.
 
Yeniden tutuklanan gazeteci Metin Duran tahliye edildi
 
Yüzde 93 engelli olmasına rağmen “Cezaevinde kalamaz” raporunun süresi dolduğu gerekçesiyle önceki hafta yeniden tutuklanan gazeteci Metin Duran, tahliye edildi.
 
Sağlık durumu nedeniyle Mardin Devlet Hastanesi mahkûm koğuşuna konulan Duran, Adli Tıp Kurumu’nun cezaevinde kalamayacağı yönünde karar vermesi üzerine tahliye edildi.
 
Geçirdiği kalp krizi ve felç neticesine yüzde 93 engelli olan Duran, “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçlamasıyla yargılandığı davada hakkında verilen 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasının onanması üzerine 30 Mart 2018 tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, Adli Tıp Kurumu’nun verdiği “Cezaevinde kalamaz” raporu üzerine 17 Eylül 2018’de tahliye edilmişti. Adli Tıp raporunun süresinin dolması üzerine Duran, 10 Eylül 2019’da yeniden tutuklanmıştı.
 
Yargıtay, Cumhuriyet davasında gerekçeli kararını açıkladı
 
Cumhuriyet gazetesi davası kapsamında gazetenin eski yazar ve çalışanları hakkında yerel mahkemenin verdiği hükmü bozan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, bozma kararının gerekçesini açıkladı.
 
Haklarında hüküm kurulan isimlerin “silahlı terör örgütüne yardım etmek amacıyla doğrudan kastla hareket ettiklerine dair somut delile dayanmadan mahkûmiyet hükmü kurulduğuna” dikkat çekilen gerekçede, yerel mahkemenin “delilleri değerlendirmede düşülen yanılgı sonucu mahkûmiyet hükmü kurduğu, bu durumun ise kanuna aykırı olduğu” aktarıldı.
 
Basın ve ifade özgürlüğüne dikkat çekilen kararda, “Terör örgütüne yardım” suçunun oluşabilmesi için, yargılanan isimlerin örgüte “bilerek” ve “isteyerek” yardım etmiş olmasının gerektiği, yapılan yardımın ise, “örgütün suç işlemek amacıyla kurulduğunun bilinerek” gerçekleştirilmiş olması gerektiğinin altı çizildi.
 
Basılmış eserler yoluyla işlenen suçun yayım anında oluştuğu belirtilen gerekçede, 6352 sayılı Kanunla dava açma süresinin, süreli yayınlarda 4 ay, süresiz yayınlarda ise 6 ay olarak düzenlendiği hatırlatıldı. Bu sürelerin hak düşürücü olduğuna işaret edilen gerekçede, basın suçundan doğan davanın süresinde açıldığının kabulü için, iddianamenin mahkemeye öngörülen süre içinde sunulmuş olması gerektiği ifade edildi.
 
Gerekçeli kararda dava kapsamında yargılanan Cumhuriyet’in eski yayın danışmanı Kadri Gürsel hakkında Anayasa Mahkemesi’nin 2 Mayıs 2019’da verdiği ifade ve basın özgürlüğünün ihlâl edildiğine ilişkin kararın bağlayıcılığının dikkate alınması gerektiği de vurgulandı.

Raporun devamını okumak için lütfen tıklayınız 
https://expressioninterrupted.com/tr/turkiyede-basin-ve-ifade-ozgurlugu-225/

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design