Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 228

13 Ekim

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 228

Harekâta dair paylaşım yapan 121 kişi gözaltına alındı; Altanlar davasında mahkeme Yargıtay kararına uydu; Nedim Türfent’in cezası onandı

Necla Demir, hakkındaki “propaganda” davasında beraat etti
 
Gazete Karınca’nın eski imtiyaz sahibi Necla Demir, sitede yayımlanan Afrin haberleri nedeniyle “zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın 11 Ekim 2019 günü görülen üçüncü duruşmasında hakkındaki suçlamadan beraat etti.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.
 
Suriye harekâtına ilişkin paylaşımlar hakkında işlem başlatıldı
 
Emniyet Genel Müdürlüğü, 9 Ekim 2019 günü, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü “Barış Pınarı” harekâtı hakkında sosyal medyada paylaşım yapan 78 kişi hakkında yasal işlem başlatıldığını duyurdu.
 
İstanbul, Ankara ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılıkları da, harekâta ilişkin sosyal medya ve bazı yayın organlarında yer alan paylaşımlar hakkında “terör örgütü propagandası yapmak,” “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılamak” ve “suçu ve suçluyu övmek” suçlarından re’sen soruşturma başlattı.
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 11 Ekim 2019 günü katıldığı bir törende yaptığı konuşmada, harekâtın aleyhinde beyanda bulunanlarla ilgili olarak 500 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını ve bu kapsamda 121 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
 
Harekâta ilişkin paylaşımlarında “terör örgütü propagandası yaparak halkı kin ve nefrete tahrik ettikleri” iddiasıyla hakkında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gözaltı kararı verilen 2 kişi, Darıca ve Gebze ilçelerinde gözaltına alındıktan sonra sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.
 
Meşale Tolu’nun yargılandığı dava Şubat ayına ertelendi
 
Aralarında Etkin Haber Ajansı (ETHA) çalışanı Meşale Tolu ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) MYK üyesi Suat Çorlu’nun da bulunduğu 27 kişinin “terör” suçlamalarıyla yargılandığı davanın 10. duruşması 11 Ekim 2019 günü İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Gizli tanık Deniz Gürhan’ın SEGBİS üzerinden ifadesinin dinlenildiği duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme, sanıklara uygulanan adlî kontrol tedbirlerinin devamına karar verdi. Dosyanın esas hakkında mütalaa için savcılığa gönderilmesine karar veren mahkeme, davayı 25 Şubat 2020 tarihine erteledi.
 
P24’ün izlediği duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.
 
Gazeteci Beritan Canözer’in evine polis baskını
 
JinNews muhabiri Beritan Canözer’in evine 10 Ekim 2019 gece saatlerinde polis baskın düzenledi. Canözer’in evde yalnız olan kardeşini yere yatırarak üst araması yapan polislerin evde arama yaptıkları, evde bulunan bazı dergi, fotoğraf ve gazetelere el koydukları öğrenildi. Polis, Canözer’in sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle Diyarbakır Emniyetine gelerek ifade vermesi gerektiğini bildirdi.
 
Gözaltına alınan Birgün ve Diken editörleri serbest bırakıldı
 
BirGün gazetesi internet sitesi editörü Hakan Demir, 10 Ekim 2019 tarihinde sabaha karşı evine gelen polisler tarafından gözaltına alındı. Demir'in gözaltına alınmasına gerekçe olarak internet sitesinde yer alan bir haberin Twitter'da paylaşılma şekli gösterildi. Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından aynı gün içinde savcılığa sevk edilen Demir, adli kontrol talebiyle sevk edildiği 13. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.
 
Aynı gün öğle saatlerinde gözaltına alınan Diken’in sorumlu yazı işleri müdürü Fatih Gökhan Diler de Emniyetteki işlemlerin ardından sevk edildiği adliyede savcılık sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Diler’e de yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Diler’in, Demokratik Suriye Güçleri sözcüsünün açıklamasının yer aldığı bir haber nedeniyle gözaltına alındığı, soruşturmanın “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiasıyla yürütüldüğü ortaya çıktı.
 
Alican Uludağ ve Duygu Güvenç’in TCK 301’den yargılandğı dava ertelendi
 
Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ ile gazetenin eski muhabiri Duygu Güvenç’in Pastör Brunson haberleri nedeniyle “Türkiye Cumhuriyetini ve Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılama” (TCK 301) suçlamasıyla yargılandıkları davanın dördüncü duruşması 10 Ekim 2019 günü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Duygu Güvenç’in avukatı Abbas Yalçın, yargılama konusu haberle ilgili müvekkilinin İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde de yargılandığını belirterek bu dosyanın kendilerine gönderilmesini istedi. Yalçın ayrıca, savunma için mahkemeden süre talep etti. Talepleri kabul eden mahkeme, davayı 9 Ocak 2020 tarihine erteledi.
 
P24’ün izlediği duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.
 
Özgür Gündem davası Şubat ayına ertelendi
 
Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmenleri Hüseyin Aykol ve Zana Kaya ile gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve eski Kürt siyasetçi Hatip Dicle’nin “hükümeti, yargı organlarını veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama” ve “Türk milletini, cumhuriyetini ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni alenen aşağılama” suçlamalarıyla yargılandığı davanın 14. duruşması 10 Ekim 2019 günü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Dicle hakkında çıkarılan yakalama emrinin infazının beklenmesine karar veren mahkeme, davayı 6 Şubat 2020 tarihine erteledi.
 
“Büyükada davası” savcının mütalaası için Kasım ayına ertelendi
 
Af Örgütü Türkiye Onursal Başkanı Taner Kılıç’ın da aralarında bulunduğu 11 hak savunucusunun yargılandığı “Büyükada davası”nın dokuzuncu duruşması 9 Ekim 2019 günü İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
P24’ün izlediği duruşmada sanıklardan Taner Kılıç, İlknur Üstün, Nalan Erkem ve Günal Kurşun ile sanık avukatları hazır bulundu.
 
Duruşma savcısı, dosyada yeni görevlendirildiğini belirterek, dosya içeriğinin ve evrakların fazlalığı nedeniyle mütalaanın hazırlanması için süre talep etti. Mahkeme, savcının süre talebini kabul ederek, davayı 27 Kasım 2019 tarihine erteledi.
 
Yargıtay, Nedim Türfent’e verilen hapis cezasını onadı
 
Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 3 yıldan uzun süredir tutuklu bulunan gazeteci Nedim Türfent’e verilen 8 yıl 9 ay hapis cezasını onadı.
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Türfent, Van’da 13 Mayıs 2016 tarihinde tutuklanmıştı. Türfent’in cezasının onanmasının ardından tutuklu koğuşundan hükümlü koğuşuna alındığı öğrenildi. Onama kararının avukatlara henüz tebliğ edilmediği, sadece Türfent'e iletildiği öğrenildi.
 
Gözaltına alınan Natali Avazyan serbest bırakıldı
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ailesiyle ilgili yaptığı bir paylaşım nedeniyle Çavuşoğlu’nun şikayeti üzerine 8 Ekim 2019 günü gözaltına alınan insan hakları savunucusu Arlet Natali Avazyan, 9 Ekim günü sevk edildiği Kartal Adliyesi’nde adlı kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Raporun devamını okumak için lütfen tıklayınız 
https://expressioninterrupted.com/tr/turkiyede-basin-ve-ifade-ozgurlugu-228/
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design