Anasayfa / Güncel / P24, Gaziantep’te “hak temelli habercilik” atölyesi düzenledi

02 Kasım

P24, Gaziantep’te “hak temelli habercilik” atölyesi düzenledi

Atölyede göç, nefret söylemi, toplumsal cinsiyet, sosyoekonomik haklar ve İklim Krizi gibi birçok başlık ele alındı

Bağımsız Gazetecilik Platformu P24, Uluslararası Gazetecilik ve Hak Odaklı Medya Derneği’nin desteğiyle 26-27 Ekim tarihlerinde Gaziantep’te “Hak Temelli Gazetecilik” üzerine iki günlük bir atölye düzenledi. Yerel basın temsilcilerinin, Suriyeli gazetecilerin ve İletişim Fakültesi öğrencilerinin de katıldığı atölyede çeşitli başlıklar altında haberciliğin hak temelli bir dönüşüme nasıl gidebileceği tartışıldı.

Atölyede Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Artı Gerçek ile Duvar English yazarı Mehveş Evin “haber editörlüğünde hak perspektifi”, Gazete Duvar ile eXpress Dergisi yazarı İrfan Aktan “nefret söylemi,” uzun yıllar Bianet’te çalışan serbest gazeteci Çiçek Tahaoğlu ise “toplumsal cinsiyet odaklı habercilik” başlıklı birer sunum yaptı. Polat ayrıca “sosyoekonomik haklar temelli habercilik” üzerine bir oturumda konuşurken, Evin “İklim Krizi çağında gazetecilik” üzerine bir sunum yaparak çevre haberciliğini gündeme getirdi.

Toplantıda ayrıca Gaziantep ve çevresinin yoğun bir sığınmacı nüfusuna ev sahipliği yapmasına istinaden Suriyeli göçmenler konusu da başlıklardan birini oluşturdu. Atölyeye katılan Suriyeli gazeteciler, Suriyeliler hakkında çıkan haberlerin kaynağına sorulmadan hazırlanmasından yakındı. Türkiye’de göç konusunun medyaya çarpıtılarak yansıdığını ve arkasında yatan koşulların ele alınmadığını belirten Suriyeli gazeteciler, ayrıca zaman zaman nefret söylemi boyutuna varan bazı iddiaların da araştırıldığı takdirde gerçekle bağdaşmadığının kolaylıkla ortaya çıkarılabileceğini söyledi.

İki günlük atölye, yerel basının sorunlarının ve ulusal yayın yapan mecralarla işbirliğinin nasıl geliştirilebileceğinin tartışıldığı bir oturumla sona erdi. Gaziantepli gazeteciler ise yerelde, özellikle ilan konusunda belediye ve valilikten büyük baskılarla karşılaştıklarını anlattı, bundan dolayı eleştirel haberleri yaparken ihtiyatlı davrandıklarını öne sürdü. Yerel basının gelişmesi ve daha fazla okunması için önünde bulunan zorluklar tartışılırken, habercilik yaklaşımının da nasıl tesis edebileceği tartışıldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design