Anasayfa / Güncel / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 232

11 Kasım

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 232

Bir haftada en az sekiz gazeteci hapis ve para cezasına çarptırıldı; Soner Karabulut tutuklandı; Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak tahliye edildi

Gazeteci Adnan Bilen’e 7 bin TL para cezası verildi
 
Gazeteci Adnan Bilen’in 2017 ve 2015 yıllarından iki sosyal medya paylaşımı nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşmasında karar çıktı.
 
Van 4. Asliye Ceza Mahkemesi, 8 Kasım 2019 günü görülen duruşmada Bilen’in paylaşımlarından birindeki “yüz karası” ifadesi nedeniyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme cezayı 7 bin TL para cezasına çevirdi.
 
Bilen’in suçlama konusu edilen diğer paylaşımdan ise beraatine karar verildi. Bilen hakkındaki iddianamede Cumhurbaşkanı Erdoğan mağdur olarak yer alıyordu. İddianamede Bilen’in Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 299/1-2. maddesi kapsamında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyordu.
 
Mehmet Çakmakçı’nın yargılandığı dava Mart ayına ertelendi
 
Gazeteci Mehmet Çakmakçı’nın “terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın altıncı duruşması 8 Kasım 2019 günü Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.
 
Çakmakçı’nın katılmadığı duruşmada avukatı Resul Tamur mahkemede hazır bulundu. Sanıktan elde edilen dijital materyallerin incelemesine ilişkin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünden beklenen raporun akıbetinin sorulmasına karar veren mahkeme, davayı 11 Mart 2020 tarihine erteledi.
 
Gazeteci Soner Karabulut tutuklandı
 
Gazete Fersude muhabiri Soner Karabulut, hakkında açılan bir soruşturma kapsamında ifade vermek için gittiği İstanbul Adliyesi’nde 7 Kasım 2019 günü gözaltına alınmasının ardından tutuklandı. Savcılık ifadesi alınmadan sevk edildiği hâkimlik tarafından tutuklanan Karabulut’un tutuklanma gerekçesi olarak sosyal medya paylaşımları gösterildi. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Gazi Mahallesi’nde bulunan evi basılan Karabulut, evde olmadığı için gözaltına alınmamıştı.
 
Gazeteci Atakan Sönmez’e 10 ay hapis cezası verildi
 
Cumhuriyet gazetesi internet eski Haber Müdürü Atakan Sönmez’in, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna ilişkin haberler nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın beşinci duruşması 7 Kasım 2019 günü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Duruşma sonunda kararını açıklayan mahkeme, Sönmez’e, “Terör örgütlerinin cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren veya öven ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik eden bildiri veya açıklamalarını basmak veya yayınlamak” suçundan 10 ay hapis cezası vererek cezayı erteledi.
 
P24’ün izlediği duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.
 
Zeynep Altıok, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla hâkim karşısına çıktı
 
CHP eski Genel Başkan Yardımcısı ve 26. Dönem Milletvekili Zeynep Altıok, sosyal medyada “Cumhurbaşkanına hakaret ettiği” suçlamasıyla yargılandığı davanın 7 Kasım 2019 günü görülen ilk duruşmasında hâkim karşısına çıktı.
 
Urla 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Altıok, CHP’nin insan haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olduğu dönemde ODTÜ mezuniyet töreninde “Tayyipler Alemi” adı karikatürün bulunduğu bir pankart taşıdıkları için gözaltına alınan ODTÜ’lü öğrencilere destek verdiği için yargılanıyor.
 
Altıok’un avukatlarının süre talebini kabul eden mahkeme, davayı 19 Aralık 2019 tarihine erteledi.
 
Ferhat Parlak ikinci duruşmasında hâkim karşısına çıktı
 
Kapatılan Silvan Mücadele gazetesinin sahibi gazeteci Ferhat Parlak’ın “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuksuz olarak yargılandığı davanın ikinci duruşması 6 Kasım 2019 günü Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Parlak ve avukatı Mehdi Özdemir’in hazır bulunduğu duruşmada, gizli tanıkların beyanlarının alınmadığı ve hazır edilmedikleri belirtildi. Duruşmada hazır olan üç tanıktan biri Parlak’ı tanımadığını ifade ederken, diğer iki tanık ise Parlak’ı Silvan’da gazeteci ve matbaacı olarak tanıdıklarını söyledi.
 
Gizli tanıkların ifadesinin alınması yönündeki ara kararını yenileyen mahkeme, tanık ve gizli tanık beyanlarının tamamlanmamış olması ve öngörülen cezanın alt ve üst sınırı gerekçesiyle Parlak’a uygulanan adlî kontrol tedbirinin devamına karar vererek davayı 17 Şubat 2020’ye erteledi.

Raporun devamını okumak için lütfen tıklayınız 
https://expressioninterrupted.com/tr/turkiyede-basin-ve-ifade-ozgurlugu-232/

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design